POCZTA-czy musi być zsynchronizowana?


(Yan.) #1

Hallo

Jak to jest.

Czy jak otwieram aplikację POCZTA i pisze że brak synchronizacji od np. 5 godzin,

to aby sprawdzić czy mam nowego maila powinienem zsynchronizować?

 

Co otworzę tę aplikacje to wymaga synchronizacji. Co za uciążliwość!

Pozdrawiam/Yan/Toruń


(nonpix) #2

Zakładam, że używasz jakiegoś klienta pocztowego do odbioru/wysyłania poczty.

Aby zrozumieć zasadę działania synchronizacji wiadomości, można założyć następujące przypadki:

 

  1. Wiadomość została pobrana przez klienta poczty i usunięta w kliencie poczty.

Oczekiwane działanie: wiadomość musi zostać usunięta z serwera pocztowego. Wiadomość musi zostać usunięta zarówno na lokalnym urządzeniu, jak i na serwerze pocztowym – została usunięta tylko na urządzeniu lokalnym.

  1. Wiadomość została pobrana przez klienta poczty, a później usunięta z serwera pocztowego za pośrednictwem aplikacji webowej, np. WP lub Gmail. Oczekiwane działanie: wiadomość musi zostać usunięta z klienta poczty.

  2. Szkic wiadomości został utworzony i zapisany w kliencie poczty, ale nie został wysłany. Oczekiwane działanie: szkic musi zostać przesłany na serwer pocztowy.

 

Mając te trzy przypadki, zobaczmy, na czym będzie polegała synchronizacja pomiędzy urządzeniem lokalnym i serwerem pocztowym.

Gdy klient poczty zostaje uruchomiony, sprawdza stan synchronizacji folderów pocztowych istniejących w nim kont a serwerem pocztowym i wykonuje niezbędne transfery, takie jak:

  • pobieranie nowych wiadomości z serwera

  • usuwanie z serwera wiadomości usuniętych w kliencie poczty itp.

Klient poczty wykonuje synchronizację z serwerem pocztowym tak długo, jak działa i ma połączenie z internetem. Jeśli połączenie z internetem zostanie przerwane, klient poczty przeprowadzi synchronizację natychmiast po ponownym ustanowieniu połączenia.

 

Wiadomości niezsynchronizowane są cały czas dostępne, tylko z tą różnicą, że pobierane są tylko nagłówki wiadomości. W nagłówkach wiadomości zawarte są takie informacje jak nadawca, odbiorca, temat itp. Treść wiadomości nie jest pobierana z serwera, co oznacza, że jeśli użytkownik nie jest online, nie ma możliwości jej przeczytania. Aby zapoznać się z treścią wiadomości, należy być online i kliknąć wiadomość na liście wiadomości.

 

Podsumowując:

  • jeśli używasz tylko klienta poczty i tylko na jednym urządzeniu nie musisz synchronizować poczty, ale wtedy nie masz dostępu do nowych wiadomości, gdy jesteś on line

  • jeśli używasz klienta poczty (korzystasz z poczty) na wielu urządzeniach (PC, laptop, smartfon), synchronizacja poczty jest jak najbardziej wskazana

  • jeśli na dodatek korzystasz z poczty przez aplikacje webową - odpowiedz sobie sam.

 

Jeśli korzystasz z poczty tylko przez aplikację webową bez względu na ilość urządzeń, synchronizacja nie ma sensu.

 

Ponadto:

Wiadomości przechowywane lokalnie wczytują się szybciej niż wiadomości przechowywane na serwerze pocztowym. Treść wiadomości przechowywanych na serwerze pocztowym jest wczytywana dopiero, np. po kliknięciu wiadomości na liście wiadomości. Wolniejsze wczytywanie spowodowane jest tym, że zanim wiadomość przechowywana na serwerze zostanie wyświetlona, klient poczty musi pobrać jej treść z serwera.

Gdy klient pocztowy ma do pobrania z serwera wiele wiadomości, może to spowodować tymczasowe zmniejszenie wydajności. Jest to częściowo spowodowane samym procesem pobierania, ale także przez proces indeksowania w czasie, którego treści wiadomości są analizowane i indeksowane, by zwiększyć szybkość i wydajność wyszukiwania. Po zakończeniu pobierania i indeksowania wydajność klienta pocztowego wraca do normalnego stanu.

Przeszukiwanie pełnotekstowe treści wiadomości przez klienta pocztowego jest dostępne tylko w wiadomościach zsynchronizowanych.

W wiadomościach niezsynchronizowanych – pobrane są tylko nagłówki – klient poczty przeszukuje tylko nagłówki.

 

… i na koniec odpowiedź na pytanie … aby sprawdzić, czy masz nowego maila nie musisz  synchronizować poczty. Zobaczysz wtedy tylko nagłówek wiadomości (nadawcę, odbiorcę i temat), a treść pobierzesz dopiero po kliknięciu na wiadomość…

 


(Yan.) #3

Hej

W Windows 10 klientem poczty jest  u mnie —Outlook—POCZTA.

Wniosek.

Nie trzeba synchronizować aby odebrać maila.

 

Dziękuje za wyjaśnienie./Yan