Poczta i zmiana serwera DNS domeny

Witam,
mam domenę na hostingu i pocztę. I chciałbym zmienić DNSy tej domeny na drugiego usługodawce co mam też tam hosting i założyć te same konta pocztowe.
I mam pytanie, co się stanie z mailami w Thunderbird jak skonfiguruję w nim te konta pocztowe (poprzez edycję) na drugi hosting. Zassają się na nowy serwer?
Nie wiem czy jasno to opisałem :slight_smile:

Jeśli je wyślesz to tak, generalnie często proponują ludzie jako rozwiązanie przenoszenia skrzynek pocztowych pomiędzy dwoma serwerami właśnie za pomocą klienta pocztowego. Jak to dokładnie wygląda nie wiem bo tego nie robiłem.
Bardziej martwiłbym się czy maile w ciągu 48h od zmiany serwera będą docierały do Ciebie oraz czy będziesz sam mógł wysyłać maile bez problemu. Istnieje prawdopodobieństwo że w ciągu 48h jakieś maile przychodzące mogą się zawieruszyć jeszcze i trafić na stary serwer oraz że maile wysyłane przez Ciebie nie dotrą do odbiorcy.
Najbezpieczniej byłoby zrobić to w weekend gdy nie masz przychodzących i wychodzących maili lub jest ich bardzo mało, albo co jest najlepszym rozwiązaniem skonfigurować DNS tak by maile przez co najmniej 48h działały na obu serwerach.

EDIT:
Chwilę poszukałem bo zapomniałem nazw, takie typowe narzędzia do przenoszenia poczty z jednego serwera/konta na drugie to imapsync lub trochę prostsze imapcopy (https://mail.ovh.net/pl/imapcopy/) przy czym w przypadku imapcopy maile idą przez serwer innej firmy - nie zawsze jest to bezpieczne lub możliwe ze względu na politykę bezpieczeństwa w firmie. Imapsync niestety wymaga trochę ogarnięcia z linuksem i konsolą.

Jeśli chciałbyś zlecić komuś całą tą operację to możesz do mnie napisać na priv ;).

Dzięki za odpowiedź.
A co znaczy “jeśli wyślesz to tak”

Właśnie chodzi mi o to, czy w Thunderbirdzie jak się zrobi edycję konta pocztowego edytując serwer, to czy IMAP z automatu zassie te maile do nowego serwera, włącznie z mailami wysłanymi.
Bo generalnie sprawa prosta, wystarczy skopiować do folderów (np na pulpicie) wszystkie maile i później znów wrzucić do do TB. Ale konta są 4 i w każdym 5-10 tyś maili i a nóż coś się nie przekopiuje i taka “ręczna” robota to też nie wiem czy dobra.
Dzięki za namiary na narzędzie np imapsync i OVH, w sumie trochę bał bym się z nich korzystać.

Miałem na myśli że nie dzieje się to z automatu tylko sam musisz wysłać maile na serwer. Wydaje mi się że bezpieczniej w TB dodać nową skrzynkę i po prostu przeciągnąć/skopiować maile ze starej do nowej. Chociaż osobiście użyłbym do tego imapsync ze względu że jeśli maili jest dużo i do tego zajmują dużo miejsca TB może się wysypać ponieważ raczej nie jest stworzony do takich rzeczy, a raczej na pewno złapie zamuła i ciężko będzie stwierdzić czy coś robi i dlatego nie reaguje czy zdechł na maksa.
Są to jednak moje domysły w praktyce wszystko może być super pięknie - nigdy nie przenosiłem poczty pomiędzy serwerami przy użyciu TB więc ciężko mi coś w tym temacie powiedzieć ;). Swoją drogą ja już tak mam, że zawsze zakładam najgorszy scenariusz :P.

No oki. Ale dlaczego nie z automatu? Przecież IMAP działa w automacie.
Dlatego właśnie stąd moje pytanie.
Bo tak. Masz np zapisanego z TB jakiegoś maila na pulpicie. Np kopiując drag and drop. I później wrzucasz go do folderu (np odbiorczego) danego konta pocztowego w TB. I IMAP zasysa go na serwer.
Wiesz o co chodzi.
Chyba zrobię test jakiejś testowej domeny z testowym kontem pocztowym i zmienię jej DNSy, założę te same konta pocztowe i zobaczę jak zachowa się TB po zmianie serwera. I czy zassie maile na nowy serwer. Bo teoretycznie maile i załączniki w kliencie pocztowym po IMAP mamy lokalnie nie?
Bo sam już nie wiem :stuck_out_tongue:

To również rodzi u mnie trwogę. Mogę to zrobić na 16 GB RAM i dysku SSD, może TB da radę.

Teoretycznie IMAP powinien się synchronizować, ale nie jestem pewny czy przypadkiem to klient nie synchronizuje się DO SERWERA, a jeśli coś usuwa to usuwa to na serwerze przez IMAP i robi synchronizację.
Nie znam dokładnie specyfikacji protokołu IMAP i nie wiem jak to też jest zaimplementowane w TB. Opcja taka jest by zrobić klienta który będzie działał jak piszesz, lecz nie wiem czy jest to zgodne ze standardem IMAP i czy TB to implementuje.
Wydaje mi się że nie ma znaczenia czy zrobisz to poprzez edycję danych czy utworzysz drugie konto i drag and drop przeniesiesz maile tak czy siak TB będzie miał dużo do wysłania, ale w drugim przypadku masz nadal oryginały na kompie.

Więc to właśnie tak wygląda. Klient synchronizuje się do serwera. Czyli po zmianie danych serwera poprzez edycję konta w TB konto pocztowe momentalnie staje się puste. Zrobiłem to poprzez przeciągnij i upuść. Tak na raty po 500 maili aby się nie zadławiło. Trochę roboty było (właściwie czasu), ale wszystko ładnie się poprzenosiło na nowy serwer.