Poczta w komputerze a w przeglądarce

Ok dzięki :slight_smile:

Dokładnie tak. Przez własną niefrasobliwość i protokół IMAP, skasowałem sobie kiedyś całą zawartość skrzynki pocztowej, w której trzymałem wieloletnie archiwum poczty… Od tamtej pory używam pop3 :slight_smile:

1 polubienie

Ciężko nazwać niefrasobliwością zaznaczenie wszystkich maili, wybranie opcji skasowania, potwierdzenie wyboru i zsynchronizowania skrzynki :laughing: ale to samo można zrobić przeglądając pocztę przez www :wink:

1 polubienie

To były dwa kliki w Thunderbirdzie - od tamtej pory używam tylko Windows Live :slight_smile:

Zapomniałem dodać, że musiałeś jeszcze opróżnić kosz :wink: :laughing:

To były dwa kliki w Thunderbirdzie (od tamtej pory używam tylko Windows Live) :slight_smile:

Z POP3 jest jeszcze inny problem. Brak synchronizacji powoduje, że wiadomości wysłane są zachowane tylko na komputerze, z którego zostały wysłane. Ponadt gdy jeden klient odbierze pocztę, inny jej może nie dostać. To już zależy od konfiguracji serwera, np. na gmailu trzeba włączyć sobie opcję pobierz na wszystkich klientach.

Lepiej wybrać imap ze względu na synchronizacje. Na telefonie i tak klient pobierze nagłówki, TB też może pobrać tylko nagłówki, ale domyślnie pobiera całe wiadomości. W przypadku TB wyłącz tylko indeksowanie poczty, jeśli jest jej w GB, gdyż profil TB zajmie dwa razy tyle ile zajmują wiadomości na serwerze.

SMTP niczego nie synchronizuje. SMTP tylko wysyła pocztę od klienta i przekazuje wiadomości od innych serwerów (MTA) i ostatecznie do MDA. Dopiero MDA zapisuję wiadomość na dysku i dostarcza ją do klienta (MUA) z użyciem protokołu pop lub imap.

1 polubienie

Prawda to. Dobrze, że doprecyzowałeś :wink:
ps.
Opcji indeksowania poczty poszukam u siebie, bo katalog TB zajmuje mi już chyba 6 GB więc może coś oszczędzę?

Czyli najlepiej będzie stosować taką konfigurację:

  1. DOM - IMAP w kliencie pocztowym
  2. KOMÓRKA / POZA DOMEM - przeglądarka i od czasu do czasu, porządkowanie poczty www :slight_smile:

Dalego nie napisałem, że SMTP synchronizuje foldery z pocztą :slight_smile:

Dowodem w sprawie jest to, co masz na dysku swojego komputera. Jest na dysku, jest Twoje. Prościej się nie da.

Jeśli wiadomości na serwerze masz 3GB, a w TB masz włączone globalne wyszukiwanie i indeksowanie, to baza danych indeksów zajmuje drugie 3GB.

Przy okazji, może Ci się przyda. Jeśli masz faktycznie 3GB poczty i będziesz konfigurował kiedyś profil TB na nowo, zmień sposób przechowywania na maildir. Domyślnie TB ustawia mbox, który ma ograniczenie do 4GB, potem TB nie odbierze żadnego maila. Mbox przechowuje maile w jednym pliku, maildir każdego maila przechowuje w osobnym pliku.

Dyskusja trochę oderwana od głównego wątku, ale jakie to ma znaczenie przy IMAP? Nawet jeśli nie pobierasz wiadomości na dysk, klient i tak pobiera nagłówki wiadomości. Różnica jest taka, że gdy klient pobiera całą wiadomość, możesz ją odczytać w trybie offline. Gdy nie masz połączenia z serwerem, w przypadku nagłówków zobaczysz tylko informację, że jesteś offline i nie można odczytać wiadomości. Większość klientów na telefonach pobiera tylko nagłówki.

Jeśli chodzi Ci o jakieś sprawy karne, to nie ma znaczenia czy wiadomość jest na dysku komputera, czy nie. Jeśli ktoś przejął Twoje konto i wykorzystał do przestępstwa i tak musisz udowodnić, że to nie Ty je wysłałeś. Przecież mogłeś je wysłać przez webmaila. To, że nie ma ich na komputerze, jeszcze nie znaczy, że nie Ty je wysłałeś.

Pytanie czy to ograniczenie wynika z systemu plików, czy samej budowy mbox? Dlaczego miałoby być takie sztuczne ograniczenie? Zawsze wybierałem mbox bo wydawało mi się wydajniejsze niż miliony małych plików i oszczędniej dla dysku chyba :wink:

To ograniczenie mbox. TB i tak zapisuje wiadomości w jednym pliku, więc nie wiem o jakiej oszczędności piszesz - miejsca?

Na serwerach pocztowych też raczej mało kto już używa mbox.

Wydajność zależy od systemu plików. Jeśli chodzi o sieciowe lub rozproszone systemy plików, to np. taki NFS nie za bardzo lubi się z małymi plikami i w dużych ilościach przetwarza je niewydajnie, podobnie chyba GFS. Z tego co pamiętam, to ocfs2 najlepiej sobie z tym radzi. Z Ext4 nie zauważyłem póki co żadnych problemów. Z NTFS również nie zawuażyłem problemów, ani spadku wydajności po zmianie mbox na maildir.

Sam formatu mbox nie przewiduje limitu na plik do 4GB. To są ograniczenia narzucone przez Thundebirda

Coś czytałem że podobno w najnowszej wersji 52 (esr) nie powinien występować - niestety ja mam pocztę co ma max 600 MiB i w kliku plikach .msf i podzieloną na przynajmniej dwa katalogi (więc ani to mbox jak sugerują, ani raczej maildir - za mało katalogów), najpewniej przez to że archiwizuje to co już nie musi wisieć online.

W takim kontekście pisałem o mbox.

Wersja 60 ma dodać eksperymentalną konwersje mbox na maildir (i odwrotnie):

Chyba, że to żart na prima aprilis :smile:

Another exciting feature of the upcoming Thunderbird 60 release is the ability to convert email folders between the mbox and maildir formats. Users will be able to either convert from mbox to maildir or from maildir to mbox, but Mozilla noted the fact that this feature should be considered as experimental for now.

Kolejną ekscytującą cechą nadchodzącego wydania Thunderbirda 60 jest możliwość konwersji folderów e-mail pomiędzy formatami mbox i maildir. Użytkownicy będą mogli albo konwertować z mbox na maildir, albo z maildir na mbox, ale Mozilla zauważyła, że na razie ta funkcja powinna być uważana za eksperymentalną.