Poczta w komputerze a w przeglądarce

Zapewne dla wielu osób będzie to temat stricte trywialny, ale ja się nie znam więc wolę zapytać.
Od kilku lat korzystam z poczty wp.pl w formie przeglądarkowej, od dłuższego czasu jednak rozmyślam nad formą korzystania z programu na komputerze do odbierania jej.

Czy możecie rozwiać moje wątpliwości ?
Chodzi mi o to, czy odbierając wiadomości w skrzynce odbiorczej na komputerze (w dowolnym programie), na www.poczta.wp.pl te wiadomości będą wciąż trzymane w odebranych czy usuwane / przenoszone ?
Prawda jest taka że w domu chciałbym korzystać z programu do poczty a w pracy / na wyjeździe z prostej formy przeglądarkowej. Ale nie chcę by doszło do czegoś takiego że w domu odbiorę, a jak połączę się mobilnie z pocztą to nic nie będę miał.

Jak to ugryźć, wytłumaczycie ?

Jeśli program pocztowy będzie skonfigurowany na protokole imap (praktycznie już nie istnieją serwery które tego nie obsługują więc wp pewnie też) to poczta jest synchronizowana na komputerze ze skrzynką. Jeśli coś usuniesz na komputerze to zniknie na skrzynce, jeśli oznaczysz jako przeczytaną tak samo etc.
Inaczej będzie jeśli ustawisz na pop3, bo tutaj jest tworzona niezależna kopia plików na komputerze, a można skonfigurować tak, że pobranie na komputer poskutkuje usunięciem z serwera.

1 polubienie

ooo to już wiem dlaczego mi zawsze na telefonie zostają wiadomości ;p

Dodam że wp (pewnie też i inni polscy dostawcy usług mailowych) może mieć domyślnie w kliencie webowym odznaczone zapisywanie wysłanej wiadomości w “wysłanych”.

Weź pod uwagę jedną ważną kwestię. Jeśli ktoś włamie ci się na konto mailowe przez przeglądarkę i wyczyści jego zawartość, a ty, nie wiedząc o tym, zsynchronizujesz pocztę na komputerze, zostaniesz z ręką w nocniku.
Oczywiście biorąc pod uwagę, że aktualnie korzystasz tylko z klienta webowego, poziomu ryzyka nie podnosisz.

1 polubienie

Napisz że opisujesz zaletę protokołu pop3, bo zabrzmiało to jakbyś przestrzegał przed zagrożeniem imap :stuck_out_tongue_winking_eye:
Szczególnie że tłumaczymy to ludziom którzy nie rozumieją różnicy między tymi protokołami, więc pewnie nawet nie dopytają.

ps.
Ale teraz mi uświadomiłeś, że powinienem przynajmniej na jednym komputerze skonfigurować pocztę firmową przez pop3, skoro nie robię żadnej kopii zapasowej serwera pocztowego :handshake: :laughing:

Albo jakieś masło maślane, czekolada czekoladowa.

Zależy to od ustawień na serwerze,jak długo trzyma stare wiadomości w skrzynce,zanim je skasuje.Program pocztowy na komputerze ma foldery,do których zgrywa maile.

Załóżmy, że na skrzynkę pocztową otrzymujesz zainfekowaną wiadomość. Jeżeli skrzynka jest w twoim komputerze- to Twój problem. Jeżeli skrzynka jest na serwerze portalu- to ich problem. To warto przemyśleć.

W programie pocztowym można utworzyć filtr antyWPspamowy i wszystkie reklamy wywalać do kosza. Na stronie tego się nie da bez płacenia.
Poczta bez reklam za darmo :wink:

O czym ty piszesz bo ja nie rozumiem. Skrzynka zawsze jest na serwerze, chyba że piszesz o hostowaniu własnego serwera pocztowego :stuck_out_tongue:

Nie. Opisuję “zaletę” protokołu IMAP. W przypadku POP3 odebrana i wysłana poczta spoczywa na dysku komputera, na którym zainstalowany jest klient i na ogół podczas pobierania od razu usuwana jest z serwera (zależnie od konfiguracji klienta).

Przetestowałem iMAP polskich dostawców e-mail, MS, Google, Yahoo i GMX.com (nie mylić GMX DE). Testowqałem na systemowych klientach poczty MS od Windows 7 do 10, na Thunderbirdzie, na rych w Ubuntu klientach czy programy od dostawcy poczty elektronicznej na Androida. Zawsze przychodziłą poczta z opóźnieniem. Proste, otwarta poczta przez WWW w zakładkach, wysyłasz, na WWW już jest w kliencie poprzez iMAOP potrafiło pobierac 2 minuty. GMX.com w tym temacie nawet niszczy konkurencje na Outlooku w windows 8-10 tym kafelkowym, natomiast na Thunderbirdzie nie szło skonfigurować, jakies błędy programu ciągle.Ostatecznie na smartfonie i Win 10 używam apki GMX, która działą z GMX niemieckim jak i GMX.com. Co najważniejsze GMX.com ma potrójny filt antySPAM i porządnego antywirusa. Jak sami się nie zapiszemy do ajkiegoś newsletera czy jak to się pisze to zero SPAMu i za darmo. Na dzień dobry dostajemy 2GB jak trzeba ma się zwiększyć do 10GB.

Ale wiesz że w klientach pocztowych można ustawić interwał czasowy pobierania poczty z serwera?

Pewnie tylko co z tego jak serwer swoje, a program swoje??

Hmm czyli sprawa z deczka skomplikowana.

Sprawa banalnie prosta :wink: Ja nigdy nie korzystam z poczty przez www i ogarniam ;).
Dajesz konfiguracje kont w programie pocztowym, sam powinien zaproponować imap i wykryć ustawienia wp. Zatwierdzasz, czekasz na pobranie poczty i gotowe :stuck_out_tongue:

Jest tak jak pisze @anon741072 Ja ostrzegłem tylko o potencjalnym zagrożeniu w wyniku działania osób trzecich lub własnej niefrasobliwości. Osobiście korzystam z POP3, ale wygląda na to, że niebawem będę musiał chyba również przejść na IMAP. Kopię zapasową lokalnego folderu z pocztą na komputerze nadal warto wykonywać.

A jak jest w przypadku gdy mam program na kompie a chciałbym skorzystać z poczty w przeglądarce ? Wiadomości się zdublują ?

Przy IMAP dostęp masz z klienta i ze strony. Jeśli coś wykonasz w przeglądarce, znajdzie odzwierciedlenie w kliencie gdy klikniesz w nim synchronizację (chyba że ustawiona jest na automatyczną w określonych odstępach czasu). Innymi słowy IMAP synchronizuje wszystkie foldery poczty, a POP3/SMTP nie.

1 polubienie