Podanie numeru dowodu osobistego - czy jest bezpieczne?


(Bartolini234) #1

Cześć, wiem, że temat trochę niezdarnie nazwany, ale już spieszę z wyjaśnieniem.

Otóż na oficjalnym profilu facebookowym pewnego organizatora pewnego koncertu wygrałem wejściówkę nań.


(Bogdan_G) #2

Nie daj się wrobić. To ma być impreza, a nie konto bankowe. A siedemnastolatki, szesnastolatki - to mają podać przez ścianę internetu w zębach zgodę rodzica i jego numer dowodu? To koncert z tych 18+?


(Vidivarius) #3

Krótko. Nie podawałbym nigdzie tak wrażliwych danych jak nr dowodu osobistego - nawet za bilet.

Jakiegoś słupa wrobią w kredycik na twoje dane a ty będziesz spłacał.

Wg mnie sprawa nadaje się do zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Możesz zresztą wystosować do niego takie pytanie. http://www.giodo.gov.pl/


(pocolog) #4

Nie widzę podstaw do żądania numeru D.O. w celu weryfikacji danych. Na koncert na pewno bym się nie wybrał jeśli bilet nie został by mi przesłany pocztą, chyba że ty chcesz zaryzykować ustawienie się w kolejce do kasy razem z innymi :wink:


(bachus) #5

Konkurs miał pewnie regulamin, zajrzyj co tam było napisane.


(Bartolini234) #6

Regulamin taki, że trzeba było polubić, udostępnić i skomentować post, więcej tam nie było :wink:

 

 

Cóż, raczej będzie od 18+, ale pewności nie mam. 

O tym, że takich danych się nie podaje to wiem - ale większość przypadków  oszust wymaga jeszcze PESELu, którego bym tutaj nie podawał. Stąd moje wątpliwości.

Co do zapytania do GIODO - ktoś się orientuje, którą opcję powinienem wybrać? Strona jest dość dobrze zorganizowana, ale niestety napisana paskudnym, urzędniczym językiem, zanim się dokopię może to potrwać…


(Vidivarius) #7

(22) 860 70 70   Infolinia generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Infolinia czynna jest  od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.15 do 15.45.

Więcej informacji w “Informatorze o telefonach pomocowych”. PDF do pobrania tu http://www.giodo.gov.pl/493/id_art/8283/j/pl/

Warto pobrać - jest tam więcej przydatnych namiarów.


(Bartolini234) #8

Tyle w kwestii tego PDF’a, chyba coś im się buntuje  ;)

Za nr telefonu dzięki, spróbuję tam jutro się dopytać o te kwestie.


(squeet) #9

 

Niby tak, ale w dobie zabierania uczciwym ludziom ciągników, kiedy komornikowi nie zgadzają się dane osobowe czy licytowania domu, kiedy zgadza się tylko adres, ja bym był ostrożny. Łatwo wpakować się w kabałę, trudniej z tego wyjść.


(bachus) #10

Idź w zaparte, przekaż imię i nazwisko, jakby ktoś pytał o numer dowodu powiedz, że są to dane newragliczne i ich nie prakżesz (grzecznie, po drugiej stronie może być jakiś osioł, który tego nie rozumie, albo przez głupotę o to pyta). Jak nadal się będzie upierać, to odpuść, na wypadek powiadom GIODO.


(Bartolini234) #11

Ten GIODO to jeden wielki bubel - dzwonię od ponad godziny na infolinię, ciągle zajęta(odstęp między kolejnymi wybraniami numeru ~1-2 minut).

Mają jakiś swój porta edukacyjny - w trakcie konserwacji, bo w żyć…życie weszła ustawa z listopada i aktualizują zbiory.


(pocolog) #12

Niestety czym większy kontakt z urzędasami tym większe przekonanie że to norma :smiley:


(Bartolini234) #13

No kurde, ale żeby 40 razy zadzwonić i widzieć to samo? Niech napiszą, że infolinia nie działa a nie robią z ludzi bałwanów :smiley:


(Drewno) #14

Oczywiście, że nie podawaj. To głupota.