Podanie numeru dowodu osobistego - czy jest bezpieczne?

Cześć, wiem, że temat trochę niezdarnie nazwany, ale już spieszę z wyjaśnieniem.

Otóż na oficjalnym profilu facebookowym pewnego organizatora pewnego koncertu wygrałem wejściówkę nań.

Nie daj się wrobić. To ma być impreza, a nie konto bankowe. A siedemnastolatki, szesnastolatki - to mają podać przez ścianę internetu w zębach zgodę rodzica i jego numer dowodu? To koncert z tych 18+?

Krótko. Nie podawałbym nigdzie tak wrażliwych danych jak nr dowodu osobistego - nawet za bilet.

Jakiegoś słupa wrobią w kredycik na twoje dane a ty będziesz spłacał.

Wg mnie sprawa nadaje się do zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Możesz zresztą wystosować do niego takie pytanie. http://www.giodo.gov.pl/

Nie widzę podstaw do żądania numeru D.O. w celu weryfikacji danych. Na koncert na pewno bym się nie wybrał jeśli bilet nie został by mi przesłany pocztą, chyba że ty chcesz zaryzykować ustawienie się w kolejce do kasy razem z innymi :wink:

Konkurs miał pewnie regulamin, zajrzyj co tam było napisane.

Regulamin taki, że trzeba było polubić, udostępnić i skomentować post, więcej tam nie było :wink:

 

 

Cóż, raczej będzie od 18+, ale pewności nie mam. 

O tym, że takich danych się nie podaje to wiem - ale większość przypadków  oszust wymaga jeszcze PESELu, którego bym tutaj nie podawał. Stąd moje wątpliwości.

Co do zapytania do GIODO - ktoś się orientuje, którą opcję powinienem wybrać? Strona jest dość dobrze zorganizowana, ale niestety napisana paskudnym, urzędniczym językiem, zanim się dokopię może to potrwać…

(22) 860 70 70   Infolinia generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Infolinia czynna jest  od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.15 do 15.45.

Więcej informacji w “Informatorze o telefonach pomocowych”. PDF do pobrania tu http://www.giodo.gov.pl/493/id_art/8283/j/pl/

Warto pobrać - jest tam więcej przydatnych namiarów.

Tyle w kwestii tego PDF’a, chyba coś im się buntuje  ;)

Za nr telefonu dzięki, spróbuję tam jutro się dopytać o te kwestie.

 

Niby tak, ale w dobie zabierania uczciwym ludziom ciągników, kiedy komornikowi nie zgadzają się dane osobowe czy licytowania domu, kiedy zgadza się tylko adres, ja bym był ostrożny. Łatwo wpakować się w kabałę, trudniej z tego wyjść.

Idź w zaparte, przekaż imię i nazwisko, jakby ktoś pytał o numer dowodu powiedz, że są to dane newragliczne i ich nie prakżesz (grzecznie, po drugiej stronie może być jakiś osioł, który tego nie rozumie, albo przez głupotę o to pyta). Jak nadal się będzie upierać, to odpuść, na wypadek powiadom GIODO.

Ten GIODO to jeden wielki bubel - dzwonię od ponad godziny na infolinię, ciągle zajęta(odstęp między kolejnymi wybraniami numeru ~1-2 minut).

Mają jakiś swój porta edukacyjny - w trakcie konserwacji, bo w żyć…życie weszła ustawa z listopada i aktualizują zbiory.

Niestety czym większy kontakt z urzędasami tym większe przekonanie że to norma :smiley:

No kurde, ale żeby 40 razy zadzwonić i widzieć to samo? Niech napiszą, że infolinia nie działa a nie robią z ludzi bałwanów :smiley:

Oczywiście, że nie podawaj. To głupota.