Podczas instalacji nie można wybrać partycji

Witam. Instalowałem już kilka razy Ubuntu 12.04 LTS. Teraz usunąłem partycje linuxowe i chcę zainstalować. Ubuntu obok Win 7, ale czytałem, że trzeba zrobić partycję home, root i swap, a przedtem tak nie robiłem. Teraz w instalatorze systemu po wyboru instalacji obok Win 7 instaluje system bez możliwości wyboru partycji. Czy to automatycznie tworzy home, root i swap? Mam tą instalację tak zostawić, czy mam jeszcze raz jakoś inaczej zainstalować Ubuntu? Przedtem Ubuntu mi zamulało przy zwykłych czynnościach i myślałem, że to wina źle zainstalowanego systemu. Prosze o pomoc.

Ubuntu ma to do siebie, że nie proponuje wydzielenia osobno home i root. Z tego co pamiętam, to nawet swapa nie proponuje :slight_smile:

Innymi słowy wszystkie pliki znajdują się na 1 partycji “/”. (czy jest to dobre wyjście? Jak dla mnie nie, ponieważ gdy chcesz przeinstalować system z taką partycją, tracisz wszystkie dane).

Swap nie potrzebny jeśli masz powyżej 4 GB Ramu.

Dziękuję bardzo za pomoc. Czyli dobrze zainstalowałem Linuxa? Trochę denerwuje mnie użycie procesora, jest jakby duże( https://www.dropbox.com/s/p10fkpinf4z9a … 7%3A45.png ). Wydaje mi się, że sterowniki są wykryte i wszystko powinno chodzić dobrze. Ktoś wie, dlaczego? Laptop to Samsung, Intel Pentium b950 2x2,1 GHz, 4gb ramu, grafika zintegrowana Intel HD Grapics 3000.

Coś w tle zjada Ci procek :slight_smile: Sprawdź jaki proces wykorzystuje ciągle jeden wątek (ja jestem zwolennikiem konsolowych wtyczek do monitorowania, dlatego używam np. htop).

Ogólnie możesz zajrzeć na http://www.ubuntu.pl/forum, są tam dość konkretni ludzie, jeśli zadajesz konkretne pytania :slight_smile:

Jeśli w 13.04 nic się nie zmieniło, to Ubuntu z automatu tworzy swap i partycję główną.

I nie korzystasz z hibernacji.

Na forum panuje taka zasada, nowy problem = nowy wątek.

Nie wiem czy dobrze rozumiem ? Jeżeli ubuntu nie widzi partycji podczas instalacji to wpisujemy komendę

sudo apt-get remove dmraid

.Nie polecam żadnych rozwiażań typu “zainstaluj obok systemu” albo "zainstaluj na całym dysku "

Po prostu warto się zmużdzyć i wykonać ręczną instalacje . Mi ubuntu 12.04 na unity chodziło bardzo dobrze na lapku 1,4 x 2 2 GB ram.

Ubuntu z biegu wyłącza hibernację.

Można ją włączyć w ciągu 15 sekund.

Jakie ma znaczenie domyślne ustawienie systemu? Nawet jeśli coś jest domyślnie wyłączone (prawdopodobnie jest niedopracowane, nie działa jak powinno), to użytkownik może chcieć to włączyć, a jeśli będzie chciał korzystać z hibernacji, będzie potrzebował swap = ram. Poza tym na swap nie trzeba wydzielać osobnej partycji, może to być plik (zresztą w Linuksie wszystko jest plikiem).