Podczas włączania kompa na ekranie niewyraźne litery!

Witam. Robiłem kumplowi ostatnio format kompa, instalacja systemu Windows XP przebiegła pomyslnie, bez żadnych niespodzianek. Poprawnie się zainstalowało, wszystkie stery również, u mnie chulał bez zarzutu.

Kumpel wział kompa, podłączył go u siebie, odpala i nagle na ekranie tak jakby ukazją się arabskie czy tam chińskie literki/cyferki - takie he krzaczki, pozniej pojawia sie ekran z napisem Windows XP (po prostu dalej sie loguje) ale zalogowac sie nie chce, jest tylko czarny ekran, nic nie chce ruszyc. Zdziwiłem sie max, i nie wiem czy to poszła karta graficzna czy może płyta głowna, a moze to nic z tych rzeczy tylko co innego sie stało. Sprawdzałem u siebie pod monitorem i nadal tak się dzieje; wyczyscilem delikatnie procka, karte graf wypialem i tez wyczyscilem, kosc ramu tez w inny slot wlozylem, wyjalem baterie na 15 min - odpalam kompa i nadal to samo. Mial ktos moze doczynienia z takim objawem?

Mam fotki, gdzie moze tak super nie widac jak sie uruchamia i widac tam te krzaczki - nie we wszystkich miejscach sa, ale jak sie przyjrzycie to widac to.

http://i.imgur.com/NebFJ.jpg

http://i.imgur.com/1Prt4.jpg

Byłbym wdzięczny jakby ktoś mi wyjasnil o co kaman i jak to naprawic :slight_smile:

P.S. Nie kodowałem obrazków, bo za duże wychodzą na stronie >> klikniesz i zobaczysz :slight_smile:

Na 2 obrazku widać:

" Cmos checksum error-defaults loaded"

Na początek wejdź w bios i przywróć ustawienia domyślne, zapisz i uruchom ponownie komputer.

Widać to bo jak pisałem wyżej wyjąłem baterie BIOS’u na 15 min, by zresetować, więc to normalne, że taki komunikat sie pojawił, a to nie ma wzgledu na te “krzaczki” i dalsze uruchamianie się kompa.

Strzelałbym raczej w jakąś usterkę mobo niż czegokolwiek innego

Czy do biosu da się wejść?

Jak tam wygląda?

Po wyjęciu baterii powinieneś zrobić to co napisałem i wtedy komunikatu nie będzie.Te krzaczki faktycznie bardziej wskazują na awarie sprzętową.Najpierw trzeba jednak pozbyć się pozostałych błędów żeby ustalić co robić dalej.Rozumiem że ten komunikat już się nie pokazuje, właściwie jedyne co teraz można zrobić to sprawdzić jak się komp zachowuje z inna kartą graficzną, jeśli to nie pomoże padła płyta.

Mam pytanie czy dysk był przepinany ? Ile jest dysków wraz z napędami ? Jeśli jest dysk twardy i napęd DVD, bądź CD, sprawdzić umocowania taśm do napędów i koniecznie zworek, powinny być ustawine na PRIMARY i SLAVE, jeśli obie mają SLAVE, albo PRIMARY, może to skutkować kolizją sprzętową i włąśnie takimi haczykami. Druga sprawa to pamięć RAM, powypinać przeczyścić i podpiąć (jeśli są dwie) najpierw jedną i na przemian, jeśli problem się nie rozwiąże, proponuję wypiąć kartę graficzną i posprawdzać dokładnie czy nie ma gdzieś upalonych kondensatorków. Jeśli nie przeczyścić i włożyć, ewentualnie spróbować inną kartę 100% sprawna podpiąć. Warto też wykluczyć klawiaturę i myszkę. Bo gdzieś może być zwarcie, bądź kolizja. W najgorszym przypadku uszkodzenie karty, bądź płyty głównej.

  • Do BIOS’u da się wejść, tylko że wygląda tragicznie, tak te litery są rozmazane, że cięzko jest coś tam zrobić, tam to typowy język arabski się zrobił hehe

  • KWALIMIR zrobiłem tak mimo tych krzaczków, bo pamietam jak i gdzie jest, ba mam taki sam bios na kompie, i tego komunikatu nie ma.

  • Dysk nie był przepinany, jest 1 dysk hdd, 1 naped dvd, i he 1 naped na dyskietki :slight_smile:

Sprawdzałem umocowania taśm, all jest ok. Ramu jest jedna kośc, wypialem i przeczyscilem.

Grafike tez wypialem, w miare wyczyscilem (na tyle ile sie da), podpialem i żadne z tych moich dzialań nie poskutkowały.

Musze teraz dorwac jakas grafe i sprawdzic czy to nie od karty. Chwilowo praca i studia sprawia, ze mam zbyt malo czasu na to, ale jak juz cos zrobie to sie odezwe i powiem co i jak :slight_smile:

narazie dzieki za pomoc :slight_smile:

P.S. a tak mysle, ze to moze byc plyta glowna, no coz komp juz dosc stary wiec czas na nowa plyte :slight_smile:

Dodane 15.05.2012 (Wt) 15:23

Była to karta graficzna :slight_smile: