Podczas włączania/wyłączania PC jest większe zużycie prądu?

Witam,pytanie jak w temacie jeżeli tak to proszę o uzasadnienie

Podczas włączania jest nieco większe niż na pulpicie, po prostu żeby uruchomić system procesor musi trochę policzyć no i trzeba wczytać dane z dysku.

Największe zużycie energii będzie zwykle w grach lub niektórych aplikacjach wykorzystujących gpgpu (duże obciążenie zarówno cpu jak i gpu).

Wyłączanie jest dość szybkie, więc nie sądzę żeby istotnie wpływało na zużycie energii.

Hmm - no niezupełnie z tym się zgodzę… Zwiększone zużycie prądu ma w tym przypadku inne podłoże - przy włączaniu komputera w jego układach występują stany nieustalone (ciężka sprawa - polecam jakiś dobry podręcznik od fizyki). Zanim układ uzyska stan ustalony, niektóre układy (np. procesor) - pracują na granicy zwarcia, co powoduje tak zwiększony pobór mocy, jak i większe wydzielanie energii cieplnej (jak nie przymierzając w czajniku elektrycznym).

Skok poboru mocy przy wyłączaniu - jest raczej nie do zmierzenia - i jeśli występuje - to ma raczej podstawy czysto operacyjne (zwiększona liczba danych do zapisania na nośnikach, wyłączenie systemów oszczędzania energii itp.)

Ja jeszcze dodam, że często uruchamiane są wtedy wentylatory z większą mocą. Zawsze możesz podłączyć miernik i sprawdzić pobór w poszczególnych trybach pracy.

Dzięki

Kolego muszę Cię zmartwić zmieniające się obroty wentylatorów (bez regulacji) źle świadczą o zasilaczu. Prawdą jest, że w chwili włączenia i wyłączenia urządzenia elektrycznego powstają stany nieustalone i z tego powodu w tym czasie jest najwięcej awarii sprzętu (żarówka najczęściej przepala się jak włączasz lub wyłączasz światło). Zasilacz komputerowy ma za zadanie dostarczyć podzespołom komputera stabilnych napięć niezależnie od obciążenia (czyli od 0 do max mocy jaką podaje producent). Dopuszczalne są niewielkie wahania napięć w funkcji obciążenia, jeśli są one na poziomie dziesiętnych lub setnych części Volta - im mniejsze to lepiej (lepszy zasilacz). Dlatego jak piszesz “uruchamiane są wtedy wentylatory z większą mocą” świadczy to o złej stabilizacji napięcia (przypuszczam, że +12V). Proponuje przy zmiennym obciążeniu (min - max) pomierzyć napięcia zasilacza dobrym miernikiem cyfrowym (voltomierzem) i jak stwierdzisz, że któreś z napięć jest “miękkie” np. +12V to zasilacz do naprawy lub wymiany.

btw - większe zużycie prądu przy włączaniu lub wyłączaniu urządzeń elektrycznych jest rzeczą normalną