Podczas wykonywania operacji potrzebujących większej mocy obliczeniowej laptop nagle "gaśnie" razem z podzespołami. Co robić?

Podczas wykonywania operacji potrzebujących większej mocy obliczeniowej laptop nagle “gaśnie” razem z podzespołami. Co robić? Procesor i grafikę mam mocne, a pozatym nie widziałem urządzenia, w którym podczas oglądania YouTube laptop “gaśnie”.

Wyczyścić układ chłodzenia .

Oczyszczony 2 tygodnie temu. Ale laptop mimo tego niemiłosiernie się grzeje.

Czyli zle czyszczony !

Układ chłodzenia sprawny, pasta nałożona,  wszystko się “kręci”? Pokaż wynik polecenia:

 

sensors

Tak, nakładana 3 lata temu, tak. Czy to sensors z jakimś sudo czy nie?

Odp.: Program sensors nie jest obecnie zainstalowany. Aby zainstalować wpisz komendę sudo apt-get install lm-sensors.

Mam w “pudłach” podstawkę chłodzącą. Czy warto próbować?

Przeczytaj komunikat i zastosuj się do niego.

 

Podstawka chłodząca w najlepszym wypadku zbije ci do kilku stopni, a i to kiedy będzie dopasowana do wlotów powietrza.

 

Obudowa była zdjęta przed tym czyszczeniem?

 

:slight_smile:

Tak.

Problem rozwiązany - po podłączeniu podstawki chłodzącej laptop już się nie wyłącza.

Zwiechy komputera mogą być spowodowane brakiem sterowników do karty graficznej. To samo może być powodem wyłączania. Piszę, jakby ktoś inny miał podobny problem.

Ja mam sterowniki Nouveau i Bumblebee.

Oprogramowanie otwarto źródłowe zazwyczaj jest lepszej jakości niż zamknięto źródłowe. Świadczy to m.in tym, że sterowniki otwarto źródłowe do kart AMD niekiedy dorównują szybkością zamkniętym, choć są jeszcze młode. Jednak NVidia nie udostępniła specyfikacji swoich kart graficznych i raczej nie pomaga programistom otwarto-źródłowych sterowników. Sterowniki zamknięto-źródłowe są szybsze.

Podkładka to ominięcie, nie rozwiązanie problemu.

 

Przez 3 lata mogła już się chyba zestarzeć i zeschnąć?

Nie rozwiązałeś wcale problemu. Kup nową pastę na procesor i jeszcze raz wszystko przeczyść. Instrukcje jak poprawnie nałożyć pastę znajdziesz w Google. 

Czy przypadkiem nie stracę przez to gwarancji?

Mam komputer, który od 8 lat miał dobrą pastę termoprzewodzącą bez jej zmiany.

Jeśli nie masz plomb na obudowie i złożysz wszystko poprawnie to nie stracisz.

 

W obudowie komputera jest więcej miejsca i z reguły posiadają lepsze coolery CPU od tych laptopowych. 

No na nieszczęście mam 2 plomby gwarancyjne nienaruszone.

Jeśli masz gwarancję to po co te dywagacje. Oddaj do autoryzowanego serwisu i niech wymienią pastę w ramach umowy. Korzystaj puki możesz.