Podczepianie pod tematy,można czy nie?

Witam serdecznie :slight_smile:

Mam małe pytanie jak sądzę do Moderatorów , mianowicie :

Czy można podczepiać sie pod “cudze” tematy czy jednak powinno zakładać sobie własne, bo to nie jest dla mnie za bardzo jasne.

Moderator :

dla mnie jest to jak najbardziej oczywiste …ale przeczytałem odpowiedz innego moderatora o treści

Moderator :

a dokładnie dotyczyło to tematu w którym user zapytał o zakup Notebook’a.

Rozumiem że takich tematów jest masa ,lecz nie umiem zrozumieć… można sie podczepiać czy nie ?? z tresci JNJN wynika ze można ,jeżeli sie mylę proszę o “uświadomienie” …

xulu wszystko zależy od konkretnego kontekstu. Trudno powiedzieć tak - nie wolno, tak - wolno.

Jeżeli user A pisze o problemie - to jaki jest sens pisania o podobnym problemie czy nie daj, Boże innym przez usera B ?? Robi się bałagan i w pewnym momencie nie wiadomo, kto, komu, po co.

Inna sprawa, jeżeli w temacie A temat został wyczerpany - ale user B ma pytania związane bezpośrednio z podobnym rozwiązaniem, które nie pomaga - to wtedy można to zaakceptować. od biedy.

xulu tutaj chodzi o tematy przeznaczone do tego.

Przykładowo w “na luzie” istnieje topik “Poszukuję tapety, stylu, ikon, skórki, wygaszacza etc.” Nie wyobrażam sobie działu, gdy przy każdym poszukiwaniu stylu do windowsa etc. każdy user zakłada wątek…

Co innego, jeśli jest temat o np. problemie ze ściśle określoną rzeczą - “program w wersji xx.xxx powoduje błąd taki i taki”, a ktoś wychodzi z tekstem “o, mam podobny problem :/” (ot/podczepka zacytowana ze śmietnika :D)

Reasumując - są tematy, w których każdy może przedstawić określony problem z jakąś aplikacją i jest to traktowane normalnie, a są tematy ze ściśle związanym problemem i jak ktoś przedstawi swój inny problem - traktowane jest jako podpinanie pod cudzy topik.

Sugeruję zapoznać się z tematami, które były dopię do istniejących wątków i wylądowały w śmietniku.

Nic chyba lepiej tego nie uświatomi 8)

Pozdrawiam.

Dodałbym od siebie jeszcze sytuację, kiedy temat, mimo że praktycznie identyczny z twoim, stał się niejako zabytkiem historycznym (tzn. dawno nikt w nim nie pisał, a ty go odkopałeś) - w takim temacie nie ma sensu się podpinać.

Generalnie podpinki prędzej czy później powodują bałagan (zwłaszcza dla pytających), bo odpowiadający często nie precyzują, komu w takim temacie udzielają odpowiedzi. W rezultacie nie wiesz, czy to do ciebie czy nie, albo, co gorsza, odpowiedź skierowaną do kogoś innego weźmiesz za swoją i… narobisz sobie problemów (w skrajnej sytuacji).

Poza tym weź też pod uwagę, że moderatorzy to też ludzie i każdy z nich może nieco inaczej traktować taką sytuację - w tej materii nie ma ścisłych wytycznych i stąd czasami niepewności, jak twoja.

Reasumując :

Unikaj podpinek, chyba że problem dotyczy tematów do tego niejako stworzonych typu “Szukam pioesenki”, “Szukam reklamy” itp.

A już napewno nie podpinaj się w dziale “Bezpieczeństwo”, gdyż tam nie ma dwóch przypadków takich samych i tylko byś sobie zaszkodził.

Odpowiadam, tylko co do działu Hardware, Sterowniki ( i tych co zakładają takie tematy w dziale na luzie) - można jeśli temat jest zbliżony do często omawianych, czyli np proszę złożyć mi kompa za …, proszę o poradę/wybór w sprawie laptopa za … , inne, bo takich tematów dziennie pojawia się kilkanaście i jest wielki bałagan w dziale. Proszę wcześniej przed założeniem tematu użyć opcji szukaj i poczytać w dziale Hardware, Sterowniki. Inaczej tematy polecą do kosza.

…a co do innych działów możesz sie też ustosunkować ,oczywiscie jako Moderator??

xulu

Nie bardzo dostrzegam przyczynę, dla której drążysz problem, który nim nie jest.

Zasadą która winna być znana userom, podaną w Ogłoszeniach przyklejonych do tego działu jest właśnie

Podczepianie pod tematy w którym to temacie jest wszystko dokładnie przedstawione, wraz z konsekwencjami nieprzestrzegania.

Jeżeli podpięcie może skutkować rozmyciem problemu poddanego pod ocenę przez autora tematu - to oczywiste, że podpięcie zaliczy Kosz.

I tak jest w bardzo przeważającej części, bowiem bardzo rzadko się zdarza, by problem “huba” mógł pomóc w rozwiązaniu problemu związanego z tematem - “drzewem” - wręcz odwrotnie - wypowiedzi chcących pomóc userów będą gmatwać zarówno jeden jak i drugi problem. To oczywiste.

W tematach, gdzie konkretna pomoc nie ma takiego znaczenia - można dopuścić kolejną, podobną uwagę - patrz wypowiedź JNJN.

Pozdrawiam

Witam Agaton :slight_smile:

Ja naprawdę nic nie chcę wydrążać (ba… i nie mogę ) tylko staram sie zrozumieć " nasz" regulamin, który jest w różny sposób interpretowany .

Dla mnie oczywiste byłoby Tak lub Nie ,ale rozumiem że nie zawsze tak można, wiec … muszę sporo myśleć , chyba :roll:

To myśl, myśl.

A swoja drogą - po co się podczepiać,

skoro można nawiązać

xulu masz problem z czymś - załóż nowy temat. Krótko i na temat.