Poddaję się.Czy mozna sformatowac dysk nie usuwajac windowsa

czy mozna sformatowac dysk nie usuwajac windowsa?mam oryginalnego ale jak kupowalem kompa rok temu to nie dostalem plyty ani nie zgralem przy pierwszym odpaleniu kompa bo bylem wtedy zupelnie zielony w tych sprawach(teraz nie jest duzo lepiej :oops: :smiley: )mam dosyc zamulonego kompa

To komputer PC, czy laptop ?

Posiadasz naklejkę z kluczem licencyjnym ?

Możesz jedynie sformatować partycje niesystemowe. Partycję systemową możesz co najwyżej defragmentować.

Zajrzyj TUTAJ.

możesz sformatować dysk D i kolejne ale nie ten na którym masz Windowsa…

przykro mi ale masz problem …

to komputer pc

a gdzie ta naklejka by byla??

Sprzedawca powinien nakleić ją na obudowie komputera (przeważnie z tyłu).

nie ma ani z tylu ani z przodu ani z boku a kupowalem w pcworld wiec jest na pewno legalny win.?? :?:

Wiesz… spotkałem się z takim czymś, że w sklepie komputerowym gostek [sprzedawca] targał WinXp na “nieorginalnej” płycie, więc można się wszystkiego spodziewać.

sorry - znalazlem naklejke i co teraz?

thugxxx , jeszcze raz zmienisz kolor na zastrzeżony… poczytaj regulamin.

Popraw tytuł na konkretny i błędy, Na forum używamy polskiej pisowni.

thugxxx , ja bym próbował kompa odmulić , rok to troche jest ale nie aż tak długo

  • czyszczenie dysku , defragmentacja , czyszczenie rejestru i warto sprawdzić co masz w autostarcie (msconfig > uruchamianie)

Jak te zabiegi nie pomogą to dopiero ewentualny format - ale to zawsze zdążysz zrobić.

Generalnie jest tak, że wszystkie (prawie) płyty Windowsa są takie same. Więc jeżeli masz swój oryginalny klucz to możesz zainstalować system z innej płyty Windowsa ale koniecznie w takiej samej wersji - np. Windows XP Home OEM lub jeżeli masz professional to Windows XP Professional OEM. (domyślam się, że masz wersję OEM, bo napisałeś, że masz naklejkę, a takich dla BOXów według mojej wiedzy nie ma, ponieważ BOX można przenieść na nowy komputer). Wyznacznikiem tego, że to Twój Windows, a nie piracki od kolegi jest właśnie Twój i tylko Twój klucz produktu - ten z naklejki.

Czyli jak przeinstalujesz system z własnym kluczem, ale nie ze swojej płyty to nikt się do Ciebie nie przyczepi, ponieważ jak sam zobaczysz to przy aktywacji Windowsa bez problemu przejdzie przez internet, czyli Microsoft potwierdzi legalność Windowsa.

Natomiast nigdy nie możesz użyć nie swojego klucza. Jeżeli nie miałbyś naklejki na komputerze to Windows też byłby nielegalny.

Sprzedawca powinien był Ci wydać płytę z systemem. Musisz:

Pójść do sprzedawcy z dowodem zakupu komputera i systemu operacyjnego (faktura, paragon, itp., cokolwiek) i nakazać mu aby wydał Ci płytę z systemem, bo takowej nie posiadasz, jeśli to nie pomoże to niestety, ale trzeba zrobić takim ludziom schody i zgłosić to:

na policji

w uokik.

UOKiK pomoże Ci odzyskać płytę od sprzedawcy. Policja albo zacznie dochodzenie w sprawie sklepu i sprzedawcy albo Twoje zgłoszenie zatonie w masie innych zgłoszeń i reszty psich papierów.