Podejrzane napięcia i zawieszanie się komputera


(OneOfUnnamed) #1

Dzień dobry, chciałbym prosić Was o pomoc w sprawie podejrzanych napięć oraz zawieszania się komputera w nagłych momentach.

Na dobry początek:
Windows 8.1
Płyta główna ASUS M2N68-VM
Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W (nowy) - poprzedni jakiś bombowy z Tracera
Karta graficzna Gigabyte GeForce GT 730 2GB DDR3 (128 bit)
Procesor AMD Phenom II X3 8450 3x 2,1 GHz

Komputer potrafi zawiesić się już na początku - wystarczyło pójść po herbatę i zwiecha. Dzieje się to nie tylko na starcie, ale również i podczas korzystania z urządzenia, co staje się niezwykle problematyczne. Na początku pomyśleliśmy, że to wina systemu operacyjnego, ale wygląda na to, że niezbyt. Napięcia w SpeedFanie oraz innych programach wyglądają niepokojąco, a zasilacz został zakupiony dość niedawno. Temperatury też są spore, ale nałożyliśmy dosłownie pół godziny temu pastę termoprzewodzącą, więc zmalały.

Poniżej umieszczamy screeny z programów (w kolejnych postach dodamy więcej, na razie możemy tylko jedno):

Komputer jest co prawda stary, ale mimo to sprawuje się całkiem nieźle. Nadal szukamy rozwiązania, lecz nie możemy go znaleźć. Mamy stary zasilacz, jednak jest to ten Tracer, który może prędzej uszkodzić wszystko niż pomóc. Bylibyśmy wdzięczni za pomoc!

OneOfUnnamed


(sensu) #2

Programy źle odczytują napięcia. Robi się to miernikiem.

Daj screen z zakładki health z programu HDtune.


(hirem) #3

Napięcia jakie są, sprawdza się miernikiem,bo wykazy z programów mogą przekłamywać. Więc zaopatrz się w miernik od znajomego czy kup nawet taki za około 20 zł i pomiary z niego będą bardziej wiarygodne jak z programu. Albo potwierdzą napięcia, jeśli będą takie same co z programu. Bez potwierdzenia miernikiem, jak na razie co do napięć nie możemy się wypowiedzieć.
Zawieszenia mogą być z różnych przyczyn nie tylko z napięć. Temperatura procka 51 stopni, jak jest bez obciążenia może być podwyższona, z tym że nie znam procków AMD ani tego modelu czy taka temperatura w idle, to norma w nich ,więc może ktoś potwierdzi.
Inne sprawdzenia to pokaż smart dysku np. HDTune zakładka Health albo z CrystalDiskInfo. Możesz sprawdzić pamięci z bootowania memtestem 86 + z cd czy pena jak ci będzie wygodniej, Zostaje jeszcze z podejrzeń płyta główna czy karta graficzna, ale najpierw sprawdź sprawdzenia co wyżej napisane.


(OneOfUnnamed) #4

Oto screeny:

Miernika niestety nie mamy. Inne programy też wskazują takie wartości, jednak wiemy, że mogą być one mimo wszystko fałszywe.

Temperatura procesora spadła po nałożeniu pasty termoprzewodzącej. Trzeba będzie jeszcze podłączyć tylny wentylator, bo za cholerę nie chce działać.

memtest86+ już się pobiera i zaraz zostanie wgrany na pendraka. O dalszym przebiegu diagnostyki damy znać.

Pozdrawiamy, OneOfUnnamed


(hirem) #5

Smart z HDTune wykazuje błędy komunikacji, przy C7 są błędy w liczbie 22. Na ten przypadek, możesz wymienić przewód sygnałowy dysk- płyta główna i sprawdzić czy nastąpiła poprawa. Liczba błędów 22 po wymianie kabla jeśli by się zwiększyła przy pierwszym odczycie bezpośrednio po wymianie, ważne żeby nie rosła w następnych odczytach, chyba że się zachowa 22. Parametr 01 zanotował błędy odczytu w liczbie 4, może to wynikać że są sektory z dłuższym odczytem, mogą powodować problemy pomimo że nie są jeszcze wykazane bad sektory w smart C5. Do lepszych wykazów stanu powierzchni, służy np. MHDD z botoowania .Jak na razie, sprawdź działanie po wymianie kabla oraz memtestem 86+ sprawdzenie pamięci.


(OneOfUnnamed) #6

Po wymianie kabla SATA wartość w C7 stoi w miejscu, nie spada, nie rośnie.

Okazało się, że wartości napięć w BIOS-ie są inne niż w systemie:

memtest86+ zdany. Żadnych błędów.

Pozdrawiamy, OneOfUnnamed


(hirem) #7

Czy po wymianie kabla sygnałowego zawieszenia ustały czy dalej występują. Napięcia z biosu są w normie mimo to należy potwierdzić miernikiem.