Podejrzane zachowanie laptopa, spory problem i nie bootuje


(neXt___) #1

Najpierw przedstawię pacjenta, jest to stary laptop mojego znajomego, którego mi podrzucił, abym spróbował go jakoś przywrócić do życia - jego córeczka wymarzyła sobie laptopa, a że ma dopiero 5-lat to nie ma z czym szaleć. Ok, do rzeczy - http://ce.computers.toshiba-europe.com/ ... SC_MODEL=1

Pacjent już przedstawiony, teraz pora przedstawić problem, a tutaj już zaczynają się schody.

Wszystko zaczęło się od próby aktualizacji IE do wersji 8, w czasie której laptop się wykrzaczył, aby po ponownym uruchomieniu ciskać w moją stronę błędy dotyczące biblioteki iertutil. Nie uruchamiał się explorer.exe (nawet przez taskmgr), a znaczna część programów odmówiła posłuszeństwa. Nie działało przywracanie systemu, ani stacje dysków/usb, więc pobrałem obraz systemu i rozpakowałem (total commander odporny na błędy, chwała), a następnie w konsoli przywracania podmieniłem pliki (plik z internetu nie działał). Myślę sobie, sukces! Ale niestety tylko połowiczny, system wciąż nie obsługuje stacji dysków. Jestem człowiekiem, który szybko się irytuje, więc chciałem iść na skróty i zainstalować system ponownie, aby nie musieć się z tym fanzolić, jak to się mówi na mojej kochanej Opolszczyźnie, ale tutaj pojawił się kolejny błąd, a mianowicie, komputer nie chciał bootować z płyty, ani USB! Pierwsza myśl, spróbuję zaktualizować BIOS i sterowniki do napędu, ale to niestety nic nie dało. Kolejnym pomysłem było zainstalowanie linuxa z poziomu XP-ka, ale niestety Kubutnu 11.10 i Linux Mint (nie kojarzę cyferki, ale wersja najnowsza) odmówiły posłuszeństwa i nie chciały się postanowić.

Trzecia myśl przyprowadziła mnie tutaj, na forum Dobrych Programów.

Panie, Panowie, czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie? Zawsze lubiłem bawić się z komputerami, ale tym razem sprawa mnie przerosła - nie mam już pomysłu. Liczę na waszą pomoc :]


(Dimatheus) #2

Hej,

:arrow: Czy w BIOS’ie masz ustawione, by bootowanie odbywało się z płyty CD?

:arrow: Może w czasie startu systemu, na ekranie startowym z BIOS’a pojawia się informacja, że wciśnięcie któregoś z klawiszy pozwoli na wybór urządzenia bootującego - najczęściej jest to klawisz F12.

:arrow: Dodatkowo warto by przeskanować komputer programami Malwarebytes Anti-Malware oraz Dr.WEB CureIt!. Jeśli po usunięciu zagrożeń, komputer nie będzie mógł wstać, warto będzie zrobić instalację nakładkową.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(neXt___) #3

Kiepski trop.

Nie jestem laikiem, ustawiłem bootowanie w biosie <- bios pokazuje napęd CD.

Nie pojawia się, gdyby się pojawiała to może udałoby mi się przywrócić system do życia.

Komputer jest czysty, żadne programy antyspzpiegowskie, szczepionki i antywirusy nie znalazły nic, poza paroma fake. Nie jestem w stanie zrobić nakładki z poziomu systemu, bo zaraza nie chce downgrade do starszych wersj XP.

Dodane 04.01.2012 (Śr) 19:44

Prócz USB nie działa również połączenie z internetem, ani przez wifi, ani przez ethernet.

Dodane 04.01.2012 (Śr) 21:47

System upadł całkowicie, brak pliku hal.dll (i pewnie dziesiątek innych) uniemożliwia jego uruchomienie. Próbowałem wykorzystać obraz, który mam zapisany na drugiej partycji, ale konsola odzyskiwania odmawia dostępu, więc jestem w tej przysłowiowej dupie, bo kompletnie nie mam pojęcia “jak to ugryźć”.

Czyli tak:

  1. Nie mogę uruchomić systemu

  2. Nie jestem w stanie bootować z żadnego nośnika

  3. Konsola odzyskiwania systemu Windows XP jest bezużyteczna

Ma ktoś pomysł?


(Dimatheus) #4

Hej,

Chymm… Mogłem to przewidzieć, ale nie zawsze jest to możliwe. :slight_smile: Jakkolwiek - przepraszam!

Tego akurat za bardzo nie rozumiem. O co chodzi?

A czy przypadkiem może i dźwięk nie działał poprawnie? Bo jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że uszkodzona jest płyta główna, a dokładniej jej mostek południowy odpowiadający między innymi za elementy zintegrowane, BIOS i kontrolery dysków.

A może - jeśli pojawia się taka możliwość - podłączyć dysk z tego felernego laptopa do innego z komputerów - może na tym drugim spróbować przywrócić obraz dysku, a po zakończeniu procedury ponownie przełożyć dysk? Ewentualnie rozpocząć instalacje na przełożonym do innego komputera dysku, a po przekopiowaniu plików i restarcie wyłączyć komputer, przełożyć dysk i wznowić instalację na problemowym laptopie?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Profesorek9) #5

Witam. Kiedyś miałem podobny problem, ( było to w PC ) że CD mi się nie uruchamiał, jako pierwszy. W BIOS - ie nic nie dawało przestawianie,

bo chodziło o ustawienia na płycie głównej. Płyta główna w swoim sofcie miała tak, żeby dysk był pierwszą rzeczą, która ma się uruchamiać. Może to jest to samo u Ciebie.

Nie pamiętam, jak to rozwiązałem.

Warto sprawdzić :slight_smile: - Jeżeli masz możliwość, podłącz inny dysk. Jeśli problem zniknie, to będzie znaczyło, że coś z dyskiem się stało, i dysk do wymiany.


(Dimatheus) #6

Hej,

A jaki może być inny soft na płycie głównej oprócz sterowników uzależnionych od systemu operacyjnego i ewentualnie innych programów, które odnoszą się bezpośrednio do ustawień BIOS’owych? Nie ważne czy ustawisz to z poziomu systemu operacyjnego czy bezpośrednio w BIOS’ie - bootowanie przed uruchomieniem systemu zależy od BOIS’u - i tylko od niego.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Profesorek9) #7
  • Bios, to Bios, a ustawienia w oprogramowaniu na płycie głównej, to zupełnie co innego. Gdy system startował były do wyboru menu biosu i tamto drugie. Wybierałem wcześniej wspomniane MENU.

Pokazywał się ekran, na nim szary kwadracik, i możliwość wyboru (były dwie opcje ), z czego to ma się uruchomić. Zaznaczone było HDD. Gdy wybierałem, że ma się uruchamiać z CD,

po zapisaniu zmian, i ponownym wejściu w to MENU było to samo. Płyta główna, jeśli dobrze pamiętam była ASUS - a.

  • Po wybraniu, żeby pokazało się MENU wyboru bootowania na płycie głównej,

pokazywało, że bootuje z dysku twardego, a w biosie, że z CD. Po wybraniu w MENU PŁYTY GŁÓWNEJ ( NIE MYLIĆ Z BIOSEM !!

było to samo. Nie raz próbowałem przestawiać, przestawiałem w BIOS - ie. Nawet, gdy w biosie było z CD, w MENU wybory płyty głównej było HDD i z HDD się najpierw uruchamiało.

  • Nie pamiętam już, jak to rozwiązałem. Proszę nie traktuj mnie jak laika, bo takowym nie jestem.

(Dimatheus) #8

Hej,

Mowa o menu, które umożliwia wybór nośnika boot’owania niezależnie od tego, co zdefiniowane jest w BIOS’ie. W sumie to po prostu Boot Menu - faktycznie nie jest ono zależne od BIOS’u (w BIOS’ie można jedynie zdefiniować dostępność tej opcji w czasie wyświetlania ekranu startowego bądź informacji testów POST), a umożliwia uruchomienie procedury bootowania z dowolnego urządzenia, które możliwe jest też do wyboru w Boot Sequence w BIOS’ie. Można powiedzieć, że generalnie jest to nakładka funkcjonalna na BIOS.

Dlaczego? Bo w Boot Menu nie ma możliwości zapamiętywania urządzania, z którego dokonywano bootowania. Lista, która się wyświetla, jest stała - tzn. nie zmienia się zgodnie z tym, jaką kolejność ustawiamy w BIOS’ie w Boot Sequence - i każdorazowy wybór powoduje uruchomienie procedury bootującej z danego urządzenia.

Pozdrawiam,

Dimatheus