Podejrzanie niskie taktowanie procesora?

Czy tę niską częstotliwość (1,7 GHz) miałeś od początku?

Zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą - czy nie występują jakieś problemy z chłodzeniem procesora (wiatrakiem na radiatorze). Może są za niskie obroty wiatraka? Albo pasta pod radiatorem wyschła i słabiej odprowadza ciepło?

Nie od początku to sprawdzałem, ale zawsze miał takie osiągi w grach. Mi się wydaje że to właśnie wina tego, że procek nie będzie “kompatybilny”

z tą płytą. Czego można się spodziewać po gotowcu…

Ach, więc mamy do czynienia z “gotowcem”… To oznacza, że płyta główna może pochodzić ze źródeł “poserwisowych” i nie do końca trzymać wszystkie parametry założone przez producenta (np. poziomy napięć zasilających). Ale warto sprawdzić także zasilacz (tym bardziej, że to Tracer) - on też może generować za niskie napięcia. Spróbuj pożyczyć i podłączyć inny zasilacz. Wadliwy procesor jest mniej prawdopodobny.

Jeśli próba z zasilaczem nic nie da, to proponuję zacząć od wymiany płyty głównej np. na Asusa, o którym pisałeś wcześniej- będzie taniej i z większym prawdopodobieństwem rozwiązania problemu. Procesor zawsze zdążysz wymienić później, o ile będzie taka potrzeba.

Tzn. kupiony był jako gotowiec, ale wymienilem juz grafike i zasilacz.

I obecnie jest Tracer? To nie był najlepszy wybór… A procek AMD i GTX 660Ti trochę prądu ciągnie…

Mimo upałów działa bez problemu :slight_smile: W poniedziałek wymienię płytę na tego Asusa i zobaczymy co będzie :wink:

Podaj dokładny model zasilacza - to może być przyczyna.

To chyba nie to - guflasek pisał, że problemy z taktowaniem procesora miał od początku, jeszcze przed wymianą zasilacza i karty graficznej… Mimo wszystko zasilacz tej marki to jak wsadzanie tygrysowi patyka w oko…

Zasilacz to Tracer Highlander TRZ-452, ale to na pewno nie jego wina.

Zasilacz do zmiany do takiej konfiguracji markowy 550W minimum i to jest jego wina. Na lini 12v ma tylko 204W, a twój sprzęt ma zapotrzebowanie na co najmniej 400W na tej linii.

Zasilacz, owszem, należałoby wymienić… Ale nie posiadam zdolności jasnowidzenia, żeby autorytarnie twierdzić, iż to on jest w tym przypadku przyczyną problemów.

Brakuje prądu to obniża taktowanie.

Opcje odnośnie procesora:

C1E

Cool ‘n’ Quiet

Taaa…Tzn. że z poprzednią (słabszą) kartą graficzną i poprzednim zasilaczem też brakowało prądu? Bo objawy były takie same…

Na markowej 500-ce u mojego znajomego (Corsair, modelu nie pamiętam) spokojnie chodzi 8-rdzeniowy FX z 660ti z 5 HDD, dwoma nagrywarkami i jednym SDD + frontpanel USB i dwa wiatraczki…

Jutro wymieniam płytę główną na Asusa M5A78L-M LE, a stara grafika to był Radeon HD 6770 :slight_smile:

P.S Wyłączenie C1E spowodowało że żaden program mi się nie chciał uruchomić nawet. Windows wystartował bardzo późno.

Takich efektów spodziewałem się przy wyłączonym C1E, dlatego pisałem tylko o Cool ‘n’ Quiet…

A HD 6770 rzeczywiście nie jest aż tak słaba, ale zapotrzebowanie na prąd/moc ma nieco mniejsze od 660ti.

No bo ma markowy, a ty masz już pewnie 2 zasilacz, który dostarcza za mało prądu na linii 12v.

CrisPL - to nie ja mam problem tylko guflasek (mój zasilacz to Corsair 750W). Jego płyta główna nie ma wsparcia dla procesora FX 4100 i to jest główna przyczyna kłopotów. Zmiana taktowania procesora na najniższe (przez automat w biosie) zwykle bywa następstwem braku możliwości rozpoznania procesora przez bios lub przegrzewania się procesora (wskutek niewydolności układu chłodzenia albo nadmiernego przetaktowania) a nie niedoboru mocy… Natomiast nie wykluczam, że mierny zasilacz dokłada swoje trzy grosze.

Dopiero teraz wymieniłem tą płytę główną na Asusa (problemy z dostawą). Zaryzykuje stwierdzenia że komputer działa dwa razy szybciej ! Taktowanie stałe 3,7Ghz bez problemu. W grach z np. 30FPS uzyskałem 60FPS :slight_smile: Dziękuję wszystkim za porady !