Podejrzanie niskie taktowanie procesora?

Witam. Posiadam procesor FX-4100 który powinien mieć 3,6Ghz a w trybie turbo nawet 3,8Ghz. Tymczasem za pomocą programu AMD Overdrive zauważyłem coś takiego : http://imageshack.us/f/545/i91d.jpg/ . Czasem zdarza się, że komputer “przyspiesza” (głośniejszy wentylator) na kilka sekund i pokazuje we wszystkich okienkach coś około tego 3,6 Ghz. Dostaję wtedy mnóstwo klatek w grach ale trwa to bardzo krótko. Moje pytanie brzmi : Czy to normalne? Czy da się w jakiś sposób ustawić abym “Current Speed” miał cały czas prawie równy “Target Speed” ? Pozdrawiam :slight_smile:

to normalne dla tych procków - po prostu gdy nie ma obciążenia (nie jest wymagana pełna moc) rdzenie zwalniają. gdy wzrasta obciążenie wzrasta taktowanie procesora. przy max obciążeniu dochodzi opcja turbo. z założenia chodzi o energooszczędność. w większości wypadków poprzez zmiany ustawień w bios można takie przełączanie stanów procesora wyłączyć, wtedy będzie on ciągle pracował z taktowaniem nominalnym (nie wiem co z trybem turbo).

A mógłby ktoś pomóc w wyłączeniu tego przestawiania stanów w biosie? Mam bios American Megatrends. Chociaż by było to 3,6Ghz, bez turbo, bo procesor nigdy chyba nie ma wyższego obciążenia skoro losowo na kilka sekund włącza 3,6Ghz.

Ta informacja nic nie mówi - są ich tysiące wersji. Ważny jest dokładny symbol płyty głównej i ewentualnie wersja biosu.

Nie Ghz bo nie ma takiej jednostki, jest za to GHz

Zmień w Panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Opcje zasilania - “Wysoka wydajność” i na razie nie zmieniaj nic w biosie.

Płyta Główna : MSI 760GM-P21 FX AM3+ Ready. W Panelu sterowania ustawiłem tak jak mówiłeś, zmieniło się tylko to, że Current Speed oscyluje wokół 1,7 GHz

Po wejściu do Biosu (a w nim do Cell Menu) Zmień ustawienia opcji AMD Cool’n’Quiet z “Auto” na “Disabled”. W ten sposób wyłączysz sterowanie przez Bios taktowaniem procesora w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową i uzyskasz “na stałe” swoje 3,6 GHz. Jest o tym mowa w instrukcji do twojej plyty glównej (na str. 26) http://pl.msi.com/product/mb/760GM-P21–FX-.html#/?div=Manual

Zmieniłem w biosie, włączyłem program a tam niestety dalej około 1,7GHz. Wciąż sporadycznie przyspiesza do 3,6GHz. Aby zobaczyć FPS włączam grę Saints Row The Third w której podczas 1,7GHz mam około 12-20FPS a na kilka sekund podczas 3,6GHz 40-50FPS.

Okazuje się, że twojego procesora (FX 4100) nie ma na liście procesorów obsługiwanych przez tę płytę: http://pl.msi.com/product/mb/760GM-P21–FX-.html#?div=CPUSupport

Ciekawe, więc wpadłem na pomysł wymiany procesora chyba że proponujecie inaczej. I tutaj mam dwa pytania, opłaca mi się zostać przy tej płycie głównej i dokupić do niej procesor ? W takim razie jaki byłby najlepszy i nie zmniejszał tych taktowań. Chyba że wymienić procesor i płytę główną? Wtedy zastanawiałbym się nad jakimś i5.

Za zmianę taktowania odpowiada nie procesor, ale bios płyty głównej a dokładniej opcja AMD Cool’n’Quiet - jeśli jest wyłączona, to procesor pracuje ze standardowym taktowaniem (dla np. FX 4100 będzie to 3,6 GHz); jeżeli ją włączysz wtedy bios reguluje częstotliwość taktowania w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową (1,7 GHz przy braku nadmiernego obciążenia, 3,6 GHz lub tryb turbo np. przy wymagających grach). U ciebie wystąpił inny problem - bios nie rozpoznaje prawidłowo procesora FX 4100 i dlatego ustawia dla niego “bezpieczną” częstotliwość taktowania, czyli 1,7 GHz. Jeśli wymienisz procesor na któryś z listy obsługiwanych przez płytę, wszystko powinno działać prawidłowo (zarówno przy włączonej jak i wyłaczonej opcji AMD Cool’n’Quiet).

Nie wiemy jakimi środkami finansowymi dysponujesz, więc trudno wypowiadać się na temat wymiany płyty głównej i procesora na wariant z intelem. Dla podstawki s1155 płyty z chipsetem B75 lub starszymi (nie nadają się do podkręcania) można kupić poniżej300- 400 zł, z Z77 od 400 zł w górę (ja preferuję Gigabyte np. GA-Z77X-D3H albo GA-Z77-D3H - ale inni wolą Asusa lub MSI).

Tańsze wersje i5 (na s1155) mozna kupić w przedziale cenowym 700-800 zł.

Wariant z wymianą twojego procesora na innego AMD będzie trochę mniej wydajny niż rozwiązanie z intelem, ale na pewno tańszy.

Powiedzmy że dysponuje kwotą do 1000zł. Mógłbyś podać mi dwie możliwości, czyli najlepszy procesor AMD który pasuje do tej płyty głównej, i jakieś najrozsądniejsze rozwiązanie z nową płytą główną i procesorem od intela?

Jeśli chodzi o AMD, to twoja obecna płyta na pewno obsługuje:

  • ośmiordzeniowego AMD X8 FX-8320 3.50GHz (cena internetowa w Komputroniku ok. 610 zł ale w innych sklepach może być taniej - np. morele.net)

  • czterordzeniowego AMD X4 FX-4300 3.8GHz (cena internetowa w Komputroniku ok. 429 zł ale w innych sklepach może być taniej - np. morele.net)

Jeśli chodzi o platformę pod intela (płyty główne z gniazdem s1155), to preferuję Gigabyte, np.:

Sam używam płyty wspomnianej wcześniej - Gigabyte GA-Z77X-D3H z prockiem i7 3770K 3,50 GHz - ale taki zestaw znacznie przekracza określoną przez ciebie kwotę. Znajomemu złożyłem zestaw na Gigabyte GA-Z77-D3H z i5 3570K (cena tego kompletu to ok 1400 zł). Całkiem dobra jest też Gigabyte GA-Z77-DS3H, mimo nieco słabszej sekcji zasilania.

Litera K na końcu nazwy procesora oznacza wersję z odblokowanym mnożnikiem, przystosowaną do podkręcania.

Procesor - zalecam trzeciej generacji - na s1155:

  • Intel Core i5 3350P 3,10 GHz - to najtańsza wersja ok. 700 zł ( Bez wbudowanej karty graficznej - literka P w nazwie) lub z wbudowaną kartą Intel Core i5 3330 3,00 GHz ok. 720 zł

  • jeśli możesz przeznaczyć nieco więcej - bierz i5 3550 3,30 GHz (ok. 820 zł), lub i5 3570 3,40 GHz (też ok. 820 zł).

Procki dwurdzeniowe np i3 3220 3,30 GHz są trochę tańsze (ceny ok. 500 zł), ale pisałeś, że chcesz i5…

Nie wiem, jaki masz zasilacz (w tej kwestii niech się wypowiedzą specjaliści), RAM i kartę graficzną.

Bardzo dziękuję za tak obszerne informacje, które wiele mi pomogły. Zastanawiam się teraz nad kupnem poleconego FX-8320 który jest na liście kompatybilnych procesorów, jednak ma on 125W a informacja na stronie płyty głównej mówi : “Due to some design limitation, this mainboard supports AM3+ CPUs with max 95W. Please refer to the CPU compatibility list for details.” Czy to ograniczy w jakimś stopniu procesor, czy on na pewno pasuje?

Chyba że jeszcze możnaby wymienić moją płytę główną, na Asus M5A78L-M LX który wspiera FX-4100. Za resztę pieniędzy kupiłbym coś innego :wink: A wtedy pod tą płytą od Asusa mógłbym działać “na stałym” 3,6GHz.

Zgadza się, ale gdyby procesor FX 8320 nie współpracował prawidłowo z tą płytą główną, to MSI nie umieściłoby go na liście obsługiwanych procesorów (jest to jedyny procesor 125 W na tej liście i zakładam, że nie jest to błąd redakcyjny). Zauważ, że wymaga on konkretnej wersji Biosu - link w kolumnie “Wyniki” listy obsługiwanych procesorów.

Tu masz link do rankingu procesorów (choć nie jest kompletny - brakuje niektórych procków): http://www.benchmark.pl/strefa/ranking-procesorow. Moim zdaniem AMD są nieco przeszacowane pod względem wydajności w stosunku do nowszych inteli. A tu obszerny test procesorów: http://pclab.pl/art50000.html

Dodane 03.08.2013 (So) 15:21

Jeśli nie zamierzasz gruntownie przebudowywać sprzętu, to rozwiązanie z płytą Asusa ma największy sens i jest najtańsze.

A czy wydajnościowo w grach widziałbym różnicę na mojej płycie i procku FX-8320 a pozostawieniu FX-4100 i zmianie płyty głównej na tego Asusa? Bo podobno gry nie wykorzystają mi 8 rdzeni, a fx-8320 ma 3,5GHz a FX-4100 ma 3,6GHz.

W starszych grach raczej nie - one rzeczywiście nie wykorzystują wielu rdzeni. W najnowszych produkcjach, potrafiących wykorzystać wielordzeniowość różnica będzie widoczna, ale bardziej ze względu na dwukrotnie większą pamięć podręczną L2 w FX 8320 (przypisaną do poszczególnych rdzeni/wątków). Poza tym w FX 8320 poprawiono obsługę wątków i pamięci w stosunku do pierwszych FX. Większość gier wykorzystuje maksymalnie 2 rdzenie.

guflasek

Twoja płyta obsługuje ten procesor mimo że nie ma go na liście kompatybilnych (MSI się to zdarza).

Czy masz wgrany najnowszy bios?

http://forum-pl.msi.com/index.php?topic=6960.0

http://forum.pcformat.pl/Jak-zwiekszyc-wydajnosc-ilosc-fps-gier-na-steam-program-Orochi-CEG-AMD-Bulldozer-t

Falcon na ile % jesteś pewny ? :smiley: Mój bios chyba nie jest najnowszy, bo używam opisywanego programu Orochi-CEG do gier ze Steam, gdyż wcześniej dostawałem blue screen przy włączaniu niektórych gier :slight_smile:

Jeśli producent płyty nie umieścił FX 4100 na liście obsługiwanych procesorów, to raczej nie jest to przypadek - po porostu nie gwarantuje prawidłowej współpracy tego procesora z płytą. To trochę tak, jak z odblokowywaniem rdzeni w niektórych procesorach AMD. Czasem się udaje, ale nie oznacza to, że odblokowany rdzeń jest w pełni sprawny, w każdej operacji. Producenci nie robią prezentów i nie sprzedają taniej towaru, który normalnie kosztuje drożej. W twoim przypadku - po dotychczasowych doświadczeniach - raczej nie liczyłbym na to, że wgranie nowego Biosu wiele zmieni. Sądzę, że FX 4100 będzie nadal sprawiał problemy.

Spróbuj jeszcze ręcznego ustawienia mnożnika procesora w biosie (oczywiście przy wyłączonej opcji AMD Cool’n’Quiet.

W biosie musisz odnaleźć opcję odpowiedzialną za ustawienie mnożnika (taktowania procesora), przełączyć z “Auto” na Manual" aby uaktywnić ręczne ustawianie, a następnie ustawiasz wartość mnożnika na 18 (200x18=3600MHz=3,6GHz)

Zrobione, brak zmian. Teraz dużo myślę, czy zmienić procek czy płytę.