Podejrzanie wysokie temperatury na procesorze i grafice


( Soulsick .) #1

Witam.

A więc dzisiaj w serwisie został wymieniony procesor z AMD Athlon 64 3000+ 2000MHz na (nowy) AMD Athlon 64 3400+ 2200MHz, i karta graficzna z Raodena 9600 Pro 128 MB DDR na (używana) Palit GF 7300gt 256MB DDR3.

Z ciekawości zobaczyłem w Everescie jakie są temperatury i troszkę się zdziwiłem. Nowy procesor i przy normalnym użytkowaniu od razu 57 stopni wydaje się być za dużo i cały czas trzyma taka temperaturę. Poprzedni procesor podobnie się mi właśnie grzał, ale po wyczyszczeniu w środku temp. spadała do 47 stopni na jakiś czas.Fakt że teraz przyszły upalne dni, u mnie w domu wymiana powietrza też jest bardzo kiepska, do tego jeszcze dochodzi brak jakiegokolwiek dodatkowego chłodzenia na obudowie. Dlatego zastanawiam się co w tym przypadku zrobić. Czy zafundować sobie jakieś dodatkowe chłodzenie w miarę przystępnej cenie, czy zdjąc na ten czas boczną część obudowy czy wymyśleć coś jeszcze innego.

Tak samo tyczy się karty graficznej która w sumie ma cały czas stała temperaturę 62 stopni, ale wyczytałem ze inni mieli lub mają po 40 parę stopni, i nie wiem czy to jest na tyle akceptowalna temperatura.

Z góry dzięki za jakiekolwiek sugestie.


(system) #2

Darnowe i efektywne chlodzenie to zdjecie obudowy :stuck_out_tongue:


( Soulsick .) #3

Hehe no o tym też myslałem i pewnie zastosuję to jutro, ale zastanawiam się nad czymś bardziej konkretnym (dodatkowy wiatrak lub wiatraki na obudowie)


(system) #4

Zdejmowanie obudowy to nie zawsze dobry pomysł, czasami może nawet pogorszyć chłodzenie.

Polecam zamontowanie wiatraka 12 na przodzie obudowy (dół - wdmuchuje powietrze) i 8 z tyłu obudowy (pod zasilaczem, wysokość procesora).

Dodatkowo jeśli twój komputer dalej się będzie grzał proponuje zamontować tunele, aby doprowadzały powietrze z zewnątrz obudowy do coolerów na C i GPU.

Co do samych upałów potrafią podnieść temp. sprzętu o jakieś 10C (przynajmniej tak mój zareagował), ale wystarczyło domontować dodatkowy wiatrak (50mm) na radiatorze od grafiki (8500GT Gigabyte), niby tylko zamontowane na grafice, ale temperatura na NB spadła z 55 do 39C.


( Soulsick .) #5

Crop no właśnie o tym myślałem, tylko pytanie teraz czy bez problemów da się zamontować w obudowie takie wiatraki no i jaki jest mniej więcej koszt :slight_smile:


(Jas162) #6

120mm x 120mm

http://www.allegro.pl/item674414090_a6_ ... f_vat.html

80mm x 80mm

http://www.allegro.pl/item674603395_n4_ ... f_vat.html

Ja mam tak zrobione i jest ok

66006f8818.jpg


(system) #7

Jasiu87 fajnie rozwiązane, a nie myślałeś może o domontowaniu tuneli do procesora i grafiki??

ja ostatnio wywaliłem dwie zaślepki od stacji dyskietek, z slimcaseów po płytach zrobiłem ramę z blokadami i cieniutką siateczkę w ramkę wstawiłem, wiatraczek i chłodzi dysk twardy :slight_smile:

A jak chcesz mieć cicho, tanio i skutecznie i lubisz frytki to polecam wsadzenie do oleju (mój już kiedyś pływał, działa dalej), tylko pamiętaj żeby nie wkładać napędów, HDD i zasilacza do oleju :smiley: no i nie wkładaj rąk bo może zaboleć :smiley:


(Jas162) #8

lol :lol:

Tunel na procka nie jest raczej potrzebny gdyż temperatura wynosi ~47 C i w stresie max ~57 C. :expressionless:

Grafa ma natomiast ~52 C w stresie max 71 C przy OC tj. 614 MHz GPU 1062 MHz Memo :smiley: =D>