Podejrzenie infekcji komputera

WItam, ostatnio troche inaczej zaczela sie zachowywac przegladarka. a do tego mam w glowie sytuacje, w ktorej niedawno ktos sie wlamal na moj telefon z androidem. Tam telefon duzo gorzej sie zachowywal ale i tak…

frst: Kod: 927305 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
add: Kod: 927306 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
sh: Kod: 927307 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!

Uruchom FRST, wciśnij kombinację klawiszy ctrl + y. Otworzy się notatnik, do którego wklej zawartość skryptu. Zamknij i zapisz. W FRST kliknij „napraw”. → https://pastebin.com/raw/ZZtzEMRK

W logach nie widzę nic niepokojącego. Profilaktycznie możesz przeskanować urządzenie AdwCleaner — Bezpłatne narzędzie do czyszczenia i usuwania adware | Malwarebytes (pomiń preinstalowane!).

Podrzuć fixlog.txt oraz pliki wynikowe ze skanu AdwCleanera.

Co do przeglądarki:

  • przejrzyj rozszerzenia do Firefoxa i wyłącz/usuń te które nie używasz lub nie znasz;
  • możesz zmienić DNSy Twojego ISP (31.11.173.2 i 89.228.4.126) na publiczne, np. Quad9;
  • lub w samym Firefoxie używać DNS over HTTPS.

Jeśli możesz zaktualizuj sterownik do swojej karty graficznej → Oficjalne sterowniki | NVIDIA
(podczas instalacji nie instaluj dodatkowego komponentu GeForce Experience, możesz wykonać czystą instalację).

W jaki sposób ktoś włamał się na smartfona? Usunąłeś złośliwą aplikacje czy przywróciłeś telefon do ustawień fabrycznych? Jakiego rodzaju było to złośliwe oprogramowanie (np. Cerberus/FluBot)?

dzis nie moge logow zrobic ale jesli chodzi o telefon… nie wiem dokladnie jak, wiem tylko kto i to ze ta osoba miala dostep (po wpisaniu gdzies jakichs komend) do poszczegolnych smsow i do messengera, do czego jeszcze to pewnosci nie mam. Robiac rozeznanie wsrod ludzi, ktorzy sie na tym znaja dowiedzialem sie ze android jest strasznie dziurawy i nawet bedac ostroznym moge sie nie ustrzec hackowania… Dlatego teraz mam iphonea (choc nie lubie:/)

Możesz być zainteresowany poradnikiem bezpieczeństwa do iOS stworzonym w oparciu o materiał video Kacpra Szurka i artykułów wsparcia Apple → iOS | Przybornik #soo.

Co do Androida - nie ma systemów niepodatnych. Liczy się, czy producent dostarcza łatki bezpieczeństwa i aktualizacje. Najlepiej pod tym względem wypada najprawdodpoboniej Pixel i iPhone. Android pozwala na trochę więcej, np. instalacje aplikacji spoza sklepu, czy większą personalizację (jak zmianę domyślnej aplikacji do obsługi SMS).

Widzę też, że używasz Tampermonkey. Może mieć jak najbardziej wpływ na wyświetlanie stron. Używaj tylko zaufanych i dobrze znanych skryptów.

moj iphone jest na 100% zainfekowany bo ktos ma dostep do moich smsow… mysle ze to nawet nie sam telefon tylko karta sim jest zaatakowana, moze ta metoda?: SMS z wirusem atakuje wciąż może być groźny. Szybko trzeba wyjąć kartę SIM - WP Tech

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.