Podkładka

(roksek123) #1

Jaką wybrać podkładke pod myszkę Bloody A70 do ok. 50zł?

(Fizyda) #2

Sensor optyczny więc najlepsza będzie szmacianka. Od siebie mogę polecić SteelSeries QCK, którą konkretnie to zależy od tego jaką duża chcesz podkładkę.

(Iris89) #3

Ja polecam Roccat Taito:

https://www.sferis.pl/podkladka-roccat-taito-control-mini-roc-13-171-p445091

Mam ją już kilka miesięcy i nie wypacza się oraz nie strzępi na krawędziach jak moja (droższa!) poprzedniczka. Stawia fajny opór, co, jako fan FPS, bardzo cenię.

(Krzysztof Nowak) #4

A4Tech XGame X7-300MP

Większa A4Tech XGame X7-500MP

(kolodziej.rob) #5

Lenovo Y gaming wypuściła naprawdę fajną, obszytą, starczy na pewno na długo…

(pocolog) #6

Po co podkładka i dlaczego jej wybór jest podnoszony do rangi problemu? Pytam poważnie.

(Fizyda) #7

Nie niszczysz ślizgaczy, masz lepszą kontrolę nad myszką, masz gładką jednolitą powierzchnię, sensor działa precyzyjniej, sensor się nie gubi. Dodatkowo jeśli podkładka jest jednokolorowa nie występuje problem z nieprzewidywalnym LOD.
Pewnie i tak nie wypisałem wszystkiego.

(pocolog) #8

Dzięki za odpowiedź. Co prawda nigdy nie spotkałem się z żadnym z tych problemów (poza LOD, bo nie mam pojęcia co to jest), ale już wiem coś więcej.

(Fizyda) #9

Nie ukrywajmy faktura blatu biurka nie jest równa lecz porowata i na tych nierównościach mysz podczas ruchu może się blokować lub wytracać prędkość. Problem nawet będzie występował na zużytej podkładce, osobiście to przerabiałem tylko efekt był taki, że wprawienie myszy w ruch wymagało większej siły niż utrzymanie tego ruchu. Efekt był taki że ciężko było przewidzieć o ile przesunie się kursor myszy na samym początku (do momentu opanowania ruchu), przeszkadzało mi to bardzo w niektórych czynnościach podczas pracy z Photoshopem.
Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby. Niektórzy nie zauważą różnicy nawet jak będą “śmigali” gryzoniem po pustaku albo kostce brukowej.
To że się też nie spotkałeś z takimi problemami nie znaczy, że ich nie masz. Być może w ogóle nie zdajesz sobie sprawy, że występują bo są cały czas.

To jest też kwestia gustu, a gust jest jak przysłowiowa dup-a, a dupę każdy ma swoją.

LOD to Lift of Distance czyli parametr który możesz ustawić w sterownikach myszki, określa wysokość na jaką trzeba unieść mysz, aby sensor przestał odczytywać ruch. Na kolorowych podkładkach mysz może zgłupieć i w momencie gdy kolor pod myszką się zmienia może ona źle odczytać wysokość myszy przez co sensor będzie później przestawał łapać na kolorze A niż kolorze B lub odwrotnie.

(pocolog) #10

No fakt, skok przy rozpoczęciu ruchu jest zauważalny, ale nie pomyślałem, że zakup podkładki może to rozwiązać :sweat_smile: Do precyzyjnych czynności rzadko wykorzystuję myszkę (edytory graficzne tylko na własne potrzeby, ew. poprawki, a nie tworzenie), więc nie zwracałem na to wielkiej uwagi. Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienie :slight_smile:

(Fizyda) #11

Spoko, sam wiem po sobie, że na wiele rzeczy nie zwracałem uwagi dopóki nie spróbowałem czegoś lepszego. Grunt, że nie wywiązała się dyskusja typu: “Co ty za głupoty kretynie gadasz, po co podkładka, nie ma różnicy pomiędzy kostką brukową/blatem, a podkładką. Przynajmniej zaoszczędzisz 50zł”.

Drugi tego typu temat to czy jest różnica pomiędzy myszką za 50/80zł a za 250zł. Oczywiście obie spełniają swoje zadanie - poruszają kursorem na ekranie i na tej płaszczyźnie faktycznie różnicy nie ma :P.

Jeśli chodzi o podkładki to jest jedna zasadnicza różnica, do sensorów optycznych bierzemy szmacianki czyli podkładki materiałowe, a do laserowych podkładki plastikowe - sztywne. Wynika to z budowy i działania poszczególnych sensorów. Oczywiście będą działać w odwrotnym zestawieniu, lecz pytanie czy będą działały najlepiej jak potrafią bo do tego potrzebują możliwe najlepszych warunków.