Podkręcanie 9600GT

Witam!

Posiadam karte graficzna Gigabyte 9600GT.

Chciałbym ją podkręcić.

Mój procesor to: Core 2 Duo E4300(podkręcony do 3,0Ghz)

Mam pytania.

1.Czy warto ją podkręcić ?

2.Czy ryzukuję coś podkręcając ją ?

3.Czy możecie mi powiedzieć do ilu bezpiecznie można ją podkręcić ?

4.Czy Overclocking karty zwiększy np. płynność gry Crysis (DX10)

Otwierałem bios mojej karty w Nibitor.

Zauważyłem trzoszke dziwne taktowanie.

3D

Core: 450

Shader: 1200

Memory: 750

Czy nie są one za niskie (nie zmieniałem ich, są one fabryczne)

podam jeszcze tylko taktowanie

Extra:

Core: 650

Shader: 1625

Memory: 900

Co do chłodzenia aktualnie posiadam Zalmana (tego oryginalnego)

ale moge zmienić na Pentagram XC-70 Cu+ P 7101 Freezone (dostałem od kogoś)

5.Zostać przy Zalmanie czy zmienić na Pentagrama ?

nie chce mi sie grzebac w googlu za fabrycznym taktowaniem (popszukaj se sam :lol: ) tej karty ale faktycznie jest za niskie więc raczej coś źle spisałeś sprawdź jeszcze co pokarze riva tuner jesli chcesz ją kręcić a nie masz radiatorów na pamięciach to nie kręć kilka mhz nic ci nie da a jak więcej podkręcisz to ci pamiątki popadają po jakimś czasie na tej karcie

1.Czy warto ją podkręcić ?

Warto, jeżeli akurat Twój model podkręca się z wymierną korzyścią.

2.Czy ryzukuję coś podkręcając ją ?

Jeżeli masz słaby zasilacz (nie liczą się Waty, chodzi o producenta i model) to ryzykujesz spaleniem się zasilacza, a nawet niektórych podzespołów dodatkowo. Jeżeli zasilacz dobry, to ryzyko jest niewielkie że się coś stanie jak nie będziesz bawił się napięciem, więc tym nie ma co się przejmować (skrócenie żywotności możesz sobie wsadzić między bajki, może i tak jest, ale spowodowane jest to słabym zasilaczem, dlatego jest on tak ważny).

3.Czy możecie mi powiedzieć do ilu bezpiecznie można ją podkręcić ?

Każda karta podkręca się inaczej, bezpiecznie jest do tego momentu, do którego nic złego z obrazem się nie dzieje, temperatura jest przyzwoita i wentylator nie doskwiera swym hałasem. Jakieś 750/1800/1000 MHz (GPU/SP/pamięci) powinieneś uzyskać, ale jakie będziesz miał temperatury to już sam musisz sprawdzić

4.Czy Overclocking karty zwiększy np. płynność gry Crysis (DX10)

Jeżeli zwiększysz o jakąś sensowną wartość (a nie kilka MHz) to owszem, wyższe taktowanie prawdopodobnie przełoży się na większą płynność gier.

Taktowania karty graficznej podawaj raczej z GPU-Z. Możesz wrzucić screena.

5.Zostać przy Zalmanie czy zmienić na Pentagrama ?

Poszukaj w internecie testów, jak nie znajdziesz to popatrz tak na oko które chłodzenie wydaje się solidniejsze i to zamontuj. Oczywiście wymiana pasty termoprzewodzącej konieczna. A poza tym możesz sam przetestować które ustawienie jest wydajniejsze.