Podkręcanie athlon ii x4 640

Witajcie. Chcę podkręcić trochę starego Athlona II X4 640. Pracuje w płycie AsRock 960GC-GS-FX. Reszta mojego sprzętu to RAM 2x4gb DDR3 Kingston 1600MHz, zasilacz Corsair VS 450 karta graficzna VTX 3D 7850 2GB, chłodzenie procesora Spartan HE 923. Ustawiłem w BIOS szynę na 221 i pamięć na 1333MHz. Napięć nie zmieniałem. Jest stabilnie. Przechodzi testy w OCCT i podczas grania nie wywala błędów. Temperatury też OK. Moje pytanie jest takie. Czy iść dalej czy dać sobie spokój? Podobno płyta nie nadaje się do OC. Z góry dzięki za odpowiedź.

Cześć.
Co do dalszego podkręcania to fakt, płyta Cię ogranicza w sekcji zasilania ma ograniczenie do CPU o TDP 95W aczkolwiek bazuje na chipsetcie 960GC. Twój Athlon jest już wykonany w 45 nm i jest prawdopodobnie jest w rewizji C3. Tak czy owak, na twoim miejscu próbowałbym dobić do 3.6 Ghz na rdzeń. Zabezpieczenie płyty nie pozwoli Ci spalić procesora. :wink:

Tak rewizja C3 screen z cpuz cpuz
Zwiększać dalej szyną spróbuje. Boję się trochę ruszać napięcia bo nigdy tego nie robiłem :slight_smile:

Swojego AMD Phenom x4 955 wykręciłem na 3.8 Ghz przy napięciu 1.45 aczkolwiek moja płyta dawała radę z CPU o TDP 125W. Mój egzemplarz “zbieg się” technologicznie z twoim więc jest szansa że z tym Athlonem będzie podobnie.

Mając doświadczenie z tą platformą, myślę ze jak dasz na napięcie 1.4 volta i dokręcisz go do 3.6 Ghz, powinno być wszystko stabilnie i ok. O ile chłodzenie będzie wyrabiać. :wink:

Dałem szynę na 227 bez zmiany napięcia screen z pracującego OCCT Temperatury ustabilizowały się już po dwóch minutach :slight_smile: Zmiana napięcia rozumiem ma wpływ na stabilność i wydajność?

W dużym uproszczeniu: jak dasz większe napięcie to procesor dostanie więcej karmy do konsumpcji. Im więcej prądu do konsumpcji tym większe możliwości OC oraz mniejsze prawdopodobieństwo że procesor zacznie wariować z powodu braku energii. W prezencie: większe temperatury. :wink: Czyli tak, napięcie ma wpływ na stabilność i wydajność aczkolwiek jak dasz go za dużo to fizyka zrobi swoje i nici z OC. Tak więc dodać napięcia można ale z umiarem. :wink:

Przy 3,5 GHz bez zmiany napięcia po kilku sekundach kwa kwa kwa powiedział OCCT. Zmieniłem napięcie o jedno oczko wyżej. OCCT chodzi już 7 minut. Temperatury minimalnie wyższe. Na 3,4 GHz w Dirt Rally max 41 stopni. Jeszcze kilka minut i sprawdzę w grze jak działa. Prawdopodobnie zostanę przy 3,5 GHz.

@Edit wywalilo BSOD. Wracam do 3,4 i nie próbuję więcej. Boję się. I tak jestem zaskoczony że tyle się udało z tego procka wycisnąć. XD Dirt Rally chodzi lepiej. Dziękuję za pomoc. Pozdro.