Podkrecanie Athlona 2000 +XP

Witam nie wiem czy to jest problem ale jak dla mnie tak. Mam procesor Athlon 2000 +XP tak pisze w moim komputerze ale niżej że predkość jest 1.67 Ghz i chciał bym podkręcić o te niecąłe 400 MHz ale czy to jest bezpieczne i jak tego dokonać bezpiecznie Płyta główna to

AS Rock K7S8X nie wiem gdzie to w opcjach zmienić

Prosze o pomoć

Musisz wejść do biosu i wpisać wyższe wartości mnożnika lub szyny!Ale uprzedzam,że to są zabawy na własną odpowiedzialność !!

na tej plycie da sie to osciagnac ,ale trzeba ,>>>najpierw zakupic wentylatory. do obudowy 80mm i do procka jakis dobry tez 80 (wkladka miedziana obowiazkowa), predk. obr. min 3000 a co do samego podkrecania to podaj

na jakim napieciu masz teraz procka (standr.) i jaka masz temp.

podaj wszystkie mozliiwe zmiany napiecie od tego co masz do max.

opisz jakie masz chlodzenie i jaki zasilacz

ogolnie caly sprzet bo sam wiesz podkrecony AMDxp pobiera od 65 do 75 W nawet ,jak to podasz, powiem co dalej robic i mniej wicej jaka mozesz wartosc uzykac bezpieczna

Przepisuje jak było w biosie

CPU temperatura 45 C

M\B temperatura35 C

Vcore 1.708

+3.30V - - 3.372 V

+5.00V - - 5.084V

+12.00V - - 12.580V

CPU Fan Speed – 4594 RPM

A Fbs jest na 133 ustawione

temper. procka masz za wysoka,jaki masz wentyl.,(rozmiar) bo predkosc widze ok 4500 obr/sec

i jaki

radiator na nim (ma wkladke miedziana) bo to juz daje 4 stopnie nawet mniej

i czy w obudowie masz jakies wentyl.

znajdz zakladke w BIOSIE Frequency/Voltage Control

i z tamtad spisz pokolei wartosci napiec cpu Vcore (V)

domyslam sie ze standardowa wartosc napiece dla twego procka , jest 1,7

domyslna ,(oczywiscie jak nic niekombinowales)

do obudowy min. jeden musisz kupic

:wink: :wink: cena ok 25zl za 80 mm /3000 obr/sec

ale ogolnie powinnes uzyskac o ile twoja wersja athlona niema zablokowanego mnoznka wartosc 166x12,5=2075

lub z odblokowanym np 166x13=2158 i 166x13,5=2241

srednio bez extrimum

napisz mi jakie masz ramy na jakiej czestl. chodza dobrze by bylo zeby

hulaly na 166mhz (333) przy szynie FSB=166 (333) byla by praca synchroniczna co za tym idzie wydajnosc byla by najwyzsza

bo puscic ten procek na 200mhz FSB raczej bym sobie odpuscila twoja plyta glowna tego niewytrzyma chodzi tu o kondensatory umieszczone ich ilosc i jakosc obok gniazda CPU ,one niewytrzymaja tego ciepla i nierozprosza go tak szybko ,wiec beda czeste zwisy ,systemu lub wogule system sie nieuruchomi

Masz athlona XP2000+ czyli 1.67GHz i chcesz go podkręcić na 2000MHz czyli XP2400+. Moim zdaniem jeśli aż tak go podkręcisz, komp będzie pracował niestabilnie, poza tym ten athlon posiada jądro palomino które się strasznie grzeje. Po podkręceniu uruchom program Prime95 i sprawdz czy nie wystąpią błędy, testuj go nie mnij niż 2 godziny, żaden benchmark czy gra nie wykorzysta procka w takim stopniu jak ten program.

Witam!

A ja mam takie pytanko (skierowane głównie do Kamcii_18 :wink: ): mam Athlona XP1700+ Thoroughbred-B seria B0 na płycie MSI KT4V , 256 DDR (333),zasilacz 350W, wiatrak na procku (ok4600 Rpm) i w obudowie. Podkręciłem go do 2.0 Ghz ustawiając FSB na 173 , mnożnik na 11.5 , i zmieniajac napiecie na 1.675 V (przy 1.65 po kilku minutach pracy sie wieszał)dodam ze maksymalnie moge ustawic na 1.7V. Temperatura przy 1700 wynosila ok 43 stopni teraz jest ok 50 przy malym uzyciu procka, a przy maksymalnym uzyciu (testowałem własnie Prime95) wzrasta do 56/57 stopni :slight_smile: i mam pytanie czy wszystko zrobilem tak jak trzeba, i czy takie napiecie jest bezpieczne a temperatura nie jest za wysoka?

Na obudowie nie mam wentylatora a radiator ma wkładke miedzianą

A nie ma u mniew biose takiej zakłdki

jak sie uruchamia komputer to widze takie coś 133x12.5

nie wiem jaki mam wiatraczki ale nie mam na obudowie

Może to sie przyda takie coś Pokazuje AIDA 32

Pamięć fizyczna

W sumie 255 MB

Użytych 163 MB

Wolne 91 MB

Wykorzystanie 64 %

Właściwości modułu pamięci

Nazwa modułu Samsung 6423CTL-CB3 LC

Numer seryjny Brak

Rozmiar modułu 256 MB (1 rows, 4 banks)

Typ modułu Unbuffered

Typ pamięci DDR SDRAM

Szybkość pamięci PC2700 (166 MHz)

Szerokość modułu 64 bit

Napięcie modułu SSTL 2.5

Metoda detekcji błędów Brak

Szybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Najwyższe opóźnienie CAS 2.5 (6.0 ns @ 166 MHz)

Następne najwyższe opóźnienie CAS 2.0 (7.5 ns @ 133 MHz)

Rozmiar procesora (Die Size) 80 mm2

Napięcie rdzenia 1.50 - 1.65 V

Napięcie We /Wy 1.6 V

Typowa moc 44.9 - 61.7 W (zależna od szybkości procesora)

Maksymalna moc 49.4 - 67.9 W (zależna od szybkości procesora)

zakladke musisz miec (moze nieidentyczna nazwa ,ale masz na pewno)

chyba ze masz te zmiany na plycie glownej chodz to juz jest naprawde zadkosc, chodz neiewykl. tego

spisz wszystkie jak niemozesz znalezc,

(zakladki przy wejsc. do setupu plyt. glownej) powiem ci gdzie to jest

dobrze ze twoja pamiec jest na 166 (333)

bedzie dobra wydajn synchroniczna a przy podkrc. FSB do 166

ram praktycznie tego niodczuje nawet niezauwazy

tam mozesz zmienic sobie FSB ,RATIO (mnoznik) czy ustawianie napiec dla ramow czy procka itd.czy agp

ok to juz wiem ze max napiecie masz masz 1,65, tylko chyba ta Aida pokazuje blad bo w poprzednim poscie napisales ze jest v core 1,70v

wiec jak masz w koncu

do maverick napiecie przy podkrecaniu niemoze byc wieksze niz o 25% od wartosci prawidlowej ,a co do temp masz za wysoko ,(po podkreceniu)

powinno byc minim. wyzsza od standardowej do 5 stopni roznica>jesli jest wieksza twoj went. sie nienadaje na takie zabiegi

z tego wychodzi ze twoj radiator+went.jest za slaby bo liczy sie wielkosc 80mm i wyw. cm/szesc. powietrza ,nie szybk. obr.wentyl

80mm wentyl. do obudowy jeden to min.

w koncu pomysl zwiekszasz prace AthlonaXPz 45–50w do 65-75w a to robi swoje musisz miec dobre chlodzenie i jak zwykle kazdy zapomina o pascie z domieszka srebra ten zwykly plaster co jest pod radiatorem to jest nic niewart on zeby zadzialal, temp. procka musi przekroczyc 47 stopni wtedy sie niby rozpuszcza ,ale i tak ona niepokrywa calej powierzni niewypelnia mm zaglebien w radiatorze

wiec jest lipa a tu musi byc wszystko jak sie nalezy bo od tego bardzo zalezy twoja praca stabilna systemu

i jeszcze jedno FSB zmienia sie synchronicznie i procentowa, a nie ustawiajac

wartosc do momentu kiedy ci sie uruchomi sprzet on ma chodzic stabilnie

i najlepiej zeby procek nieczul tego ze jest podkrecany >>

wiec najpierw dlatego daje sie z 133FSB od raz u na 166 przy jednoczesnej zmianie napiecia odp. % a dalej po ustawieniu na 166

podkrecasz mnoznikiem bo dalszy wzriost FSB pow. 166 musi byc wyrownany dobrym chlodzeniem a to troche kosztuje np dodtakowe went. od pentiuma umiesczone z boku zeberek radiatora wyw. ciepla pow. czy dodatkowy wenty. na lewy plat obudowy na przeciwko went. od procka

ulozo. tak by wydmuch. powietrze ciepla ze srodka na zewn.obudow

i pryz dobrym chlodzeniu taka jest zasada wkoncu i tak taniej wychodzi nawet dac te 25 zl za went do obud.

czy 65 np do procka inwestycja sie zwraca

a co do prime to jabym go neiuzywala (nietaki sprzet juz na tym wykit. to jest przegiecie katownia procka. prze 2 godz nawet niepodkrecon. bym tak niepusicila zreszta ten program to juz zamieszla przeszlosc),uzyj programu. do chlodzenia on sprawdza wszyskie funkcje instr.Halt i obciaza 100% procek w momencie schladzania jest to najlepsza metoda zeby sprawdzic stabilnosc

najpierw wlaczasz SpeedFan ,pokazuje ci temp.i predk obr. went. ale takze obciazenie procka i to jest teraz wazne

–SpeedFan 4.15–

http://dobreprogramy.com/index.php?dz=2 … d=276&t=47

potem wlaczasz np. program CpuIdle

–CpuIdle Extreme (NT-XP)–

http://www.cpuidle.de/download/cpuidleextreme.zip

jesli procek nadal bedzie pracowal stabilnie powiedzmy przez ok 30min

przy obciazeniu wlasnie 100% spokojnie mozesz juz wtedy niemartwic sie o jego stabilnosc czy dalsze funkcjon.

a co do temp. to niepowinna przekroczyc 50-55 stopni nawet przy max podkreceniu, bo temp juz pow 50 stopni (na slabych plytach glownych z cienkimi kondensatorami rozprosz. cieplo) powoduje juz niestabilnosc pracy procka czy nawet chipa plyty glownej

Via ,N-Force w zaleznoci na jakim masz plyte

poprostu nastepuja przeklamania

jesli ktos chcce podkrecic prosze na gg,em@ail tlenu kama_18-86@tlen.pl

bo tu to tylko moge pisac podstawowe rzeczy

a same podkrec. musi byc prawidlowo zrobione ,a forum wyklcz. ciagly kontkat miedzy uzytkownikami

maverick najlepiej by temparatura nieprzekraczała w max. stresie 60*C, wiec temparaturki ok. choć mogł by być zawsze nieższe :slight_smile: Kwestia chłodzonka :wink:

Adidadi zapewne masz z tylu budy miejsce na wentyl, zamontuj tam wentyl wciagajacy powietrze, i polacz jakimś tunelem z wiatrakiem procka lub jesli niemasz jeśli chcesz mozesz otwotrzyć kompa :wink:

Kama_18 przecierz on chce podkręcić procesor do 2GHz czyli 2400+XP

wystarczy tylko podnieść, jeżeli jest odblokowany ,mnożnik na płycie na x 15

czyli 133 x 15 = 2000 .Wiem bo sam mam Athlona 2000 XP i sam pracuje na 2400 XP .Co do tem jest za duża u mnie jest noramlan praca 32-34 st a obciążenie 100% dochodzi do 45 max .Mam wiatraczek 80mm i wiatraczek w obudowie z tyłu i z boku więc niepotrzeba jakiejś tam rury żeby było wysysane powietrze z procesora (bzdura - rura -muszę się z Kama_18 zgodzić wytarczy doibry wiatrak na procku i w obudowie i temp spada o jakies 4 st na każdym z nich)POLECAM gorąco.

krzych ,ale on nieustawi mnoznika na 15 tylko gora 13,5 ,a tu ma znaczenie odblokowany mnoznik nie tak na plycie(daje tylko mozliwosc) ,ale na procku

bo na plycie mozesz sobie ustawic ale on i tak bedzie pracowal na standardowym np.czy niewiiele wyzsza o jedna 2 wartosci np.

bo takie ma chlodzenie i raczej jego wersja procka mu na to niepozwoli

a co do FSB pozostawienie go na FSB 133 (266) pry ramach 166 (333) jest

nieporiozumienim jego wydajnosc tylko nienacznie wtedy wzrosnie

a przecierz na FSB 166 spokojinie pojdzie i wydajnosc bedzie naprawde

b.dobra (calosci systemu)

nawet. wyzsza niz Barthona na takiej samej mhz(wedl. testow w sandrze)

synchr. praca robi swoje

166x12,5=2075

166x13=2158

chyba niezrozumiałeś mojej wypowiedzi :?

fajnie ze masz wentyl z tylu wyciagający, ale masz i nadmuch na boku, a nasz kolega Adidadi , nienapisał , ze chce krojić bude pod wentyle ?

Bo wentyl na boku, standardem niejest

No niestety Mario ale powolu się staje standardem wiem bo czesto bywam w sklepach komputerowych - wiatraczek z boku obudowy - taka jet moda(tiuning) .A zresztą takie coś mają dobrze szanujące się firmy robiące obudowy.

A co do tematu to nie ma chyba takiej zakladki overclocking -tak mi się zdaje – umnie jest to ,czyli CPU Ratio (zmiana mnożnika - zazwyczaj jest ustawione na auto )-w zakładce gdzie ustawia się wartość FSB magistrali.Więc jeżeli Adidadi nie ma tego w zakładce to pozostaje jedynie zmiana FSB jak sugerowała Kama_18. Więc powinieneś szukać czegoś w tym rodzaju CPU RATIO.

a propo podloczenia przez rure czyli tunelowanie jesli tak podlaczy to niebedzie mial wywiewu z wewn. obudowy tylko bezposrednio z procka i to niebedzie dobrym rozwiazaniem bo zarowno wnetrze w kompie bedzie sie grrzac nietylko przez procka ,ale takze chip. plyty glownej , dyski HDD czy napedy optyczne

przy zakladaniu tunelowania potrzebny jest na 100% wentyl. z boku dodatkowy lub wolny dla samego wyw. ciepla z wewn. obudowy

i raczej tunelowanie robi sie w obudowach duzych typu BigTower musisz miec duza przestrzen wolna do tego

ustawiłem sobie na 144 i mam 2200+XP ale po dłuższym czasie mi sie resetuje :frowning:

Zwiększ napięcie

ustaw sobie wartosc 146 o 10% do wartosc. 133i zwieksz napiecie tylko powiedz mi jaki masz teraz mnoznik to ci powiem ile ustawic napiecie

i czemu tak dziwnie zmieniasz wartosci coom :wink: :wink: 144

mnożnik 12.5 wróciłem normalnie na 133 to jak to napięcie zmnienić

ustawia sie szyne o 33 mhz wieksza jak na pierwszy raz

czyli 166 u ciebie tylko jakie masz tera napiecie standardowo

i miales podac jakie masz pokolei do max od tego co teraz masz orginal. ulatwi mi to sprawe a tobie klopotow zobacz