Podkręcanie Athlona 3800+ i Gigabyte GF 430

Zacznę od karty graficznej :wink:

To tak… To jest ta karta (opis karty w sklepie internetowym):

http://www.adiva.pl/store/show_detail/62842

Po ustawieniu Fan Speed na 100% przez cały czas uzyskałem takie o to wyniki:

http://img191.imageshack.us/f/gpu1.jpg/

Widać tu też taktowanie procesora, ale o tym później.

Więc… W skrócie. Podbiłem z 730@1460@900 na 830@1660@1080.

Dałoby radę na 850@1700%1100, ale w grach typu np. Crysis 2 (beta) czasem występują artefakty (a przy moim procesorze i tak nie zawsze karta jest wykorzystywana w 100%). Natomiast w ATITool’u podczas “Scan for Artifacts” nie występują.

W ATIToolu podczas obracania tej kostki avg. wynosi 498 fps bez podkręcania, a 584 fps po podkręceniu.

Temperatury przy tym chłodzeniu są zaskakujące, bo tylko około 60-63 stopnie podczas grania w różne najnowsze gry :slight_smile:

Temperatury podczas spoczynku, to 30 stopni (tak jak na screenie).

Natomiast przy Auto Fan Speed bez podkręcania temperatury podczas grania wynosiły około 70-75 stopni.

Jak widzicie w MSI Afterburnie nie można zmieniać napięcia, a w NVIDIA Inspectorze tylko do 0.99 V.

I tutaj moje pytanko.

Dałoby radę ustanowić np. 1.02 V przy czym podkręcić do np. 850@1700@1100 i nie mieć artefaktów w grze? Czy zmiana napięcia nic w tym przypadku nie zmieni? Jakiś program obsługujący więcej niż 0.99 V?

To teraz przechodzimy do procesora :slight_smile:

Athlona 3800+ z 2 GHz wykręciłem do 2.4 GHz, ale…

Moje MOBO (ASUS M2N68-AM Plus) z BIOS’em American Megatrends Inc. v1103 (rozmiar BIOSu 1024 kb) podczas uruchamiania komputera wywala napis Overclocking Failed… Dopiero po restarcie system ładuje się z takimi ustawieniami jakie ustawiłem (i nie zawsze!).

Opiszę wam co się dzieje, bo myślę, że to ważne :wink:

Po kolei… Ustawiam FSB 241 i mnożnik na 10.0 w BIOSie (RAMu nie ruszam, stabilnie mi chodzi na 480 MHz - domyślnie 400), zwiększam standardowe napięcie (w tym procku jest to 1.312 V) o +50mV (0.5 V), bo bez tego ani rusz, zapisuję (F10) i albo ekran zaskoczy (tzn. będzie ten odgłos włączenia itd. i wszystko będzie ok), albo po prostu coś jakby się zrestartuje ale ekran nie zaskoczy i zostanie czarny.

I teraz tak. Jak ekran po zapisaniu się nie włączy, to znaczy, że po restarcie i tak wywali napis “Overclocking Failed…”.

Natomiast jak za pierwszym razem po zapisaniu ekran się włączy, to system uruchomi normalnie.

Może trochę chaotycznie napisałem, ale chociaż coś jest :slight_smile:

Po ustawieniu 242 lub więcej na tym napięciu będą BSODy, natomiast BSODy na napięciu +100mV (1 V) występują od 250 (wtedy jeszcze rzadko) w górę.

Więc… To ma tak być? Z tego co słyszałem, to niektórzy wykręcają tego Athloniaka do 2.6 GHz albo i więcej.

I kolejna sprawa dot. procesora.

Z tego co wiem, to można wyłączać jeden rdzeń, by uzyskać lepszy efekt na drugim :slight_smile:

Chodzi mi tutaj o gry korzystające z tylko jednego rdzenia.

Czy ten procesor (mowa o Athlonie 3800+) ma możliwość wyłączenia jednego z rdzeni, a tego działającego przetaktować sporo w górę?

Jeżeli tak, to prosiłbym o opisanie tego lub umieszczenie linku z instrukcją.

Jeżeli komuś się zechce aż tyle czytać, to prosiłbym o jakieś komentarze i odpowiedzi na pytania. :stuck_out_tongue:

Ja powiem tylko tyle jaka cena taka karta pomijam już fakt że MSI to badziewiarska firma “czystej krwi chińszczyzna” a podawane przez ciebie temperatury są stanowczo za wysokie to tyle. Jak będziesz z nią kombinował to spalisz cały komputer.

Karta już teraz ledwo dyszy a ty chcesz ją jeszcze podkręcać ? chyba jesteś niepoważny.

W drugim przypadku RAM pewnie nie wyrabia. Zmniejsz częstotliwość pamięci i wtedy podbijaj FSB.

Natomiast co do karty… Rozumiem, że podkręcasz bardziej dla zabawy? Bo raczej nikt nie wysiedzi przy wentylatorze karty na 100%. Toż to suszarka się robi. Zauważ, że ta karta ma standardowe taktowania na poziomie 700/1400/900MHz, Twoja ma standardowo ciut wyższe.

sq6fw, z innego forum, gdzie zamieściłem taki sam temat dowiedziałem się, że karty i tak już lepiej nie podbijać, a twój post to tylko potwierdza :slight_smile: Więc problem z głowy. Zostaje obecne taktowanie.

freedom, według mnie z RAMem nie ma najmniejszych problemów. Jedyny problem, to wyciek pamięci podczas rozpakowywania WinRAR’a, ale takie coś zdarza się na standardowym taktowaniu.

Zmniejszę tą częstotliwość pamki i wtedy jeszcze spróbuję.

Kartę podkręcam po to, żeby uzyskać jak najlepsze wyniki w grach (FPS), ale mój kochany procesor nie jest na tyle dobry, by zawsze wykorzystać 100% (co nie znaczy, że podkręcanie idzie na marne). :slight_smile:

Co do 100% prędkości wentylatora, to nie mam z tym problemów, bo… Ten mój Athloniak zdaje się ma jakieś badziewne chłodzenie (chyba nawet domyślne) i jest ustawiony na maksimum, a na dodatek BIOS i inne programy go (wentylatora) nie wykrywają, więc nie ma możliwości obniżyć prędkości (a i tak przy 100% grzeje się do ~70 stopni) Mi żaden hałas nie przeszkadza. :stuck_out_tongue:

Powiedziano mi też, że procesor dużo więcej nie wyciągnie, a tyle na tym sprzęcie to jest dobrze. Poradzono mi też AMD Dual-Core Optimizer, właśnie go instaluję do gier obsługujących 1 rdzeń.

Myślę, że wasze odpowiedzi mi wystarczą do stanowczego zatrzymania się z podkręcaniem :stuck_out_tongue:

Podbijając FSB, zwiększa się również częstotliwość pamięci. Jest taka niepisana zasada, że nie podkręca się kilku podzespołów na raz, bo później nie wiadomo co powoduje błędy. Więc RAM obniż ile się da i wtedy kręć procesor, jeśli wszystko będzie stabilne (test w Prime95 czy OCCT: Linpack), ustawiasz wyżej pamięć. Poza tym RAM powyżej swojej standardowej częstotliwości może najzwyczajniej nie wyrabiać.

Wiem o tym, że zwiększając FSB zwiększa się częstotliwość pamięci.

Właśnie wykonuję test Prime95 i po 30 minutach zero błędów z obecnymi ustawieniami. Temperatury 71-72.

Natomiast AMD Dual Core Optimizer nie chce mi się zainstalować, tzn… Instaluje się, ale wywala błąd “Can’t read C:\boot.ini”, a moje C wygląda tak:

http://img143.imageshack.us/img143/6630/73481833.jpg

Ale po kliknięciu OK wszystko instaluje się dalej.

Może wiesz o co chodzi ?

Ps. efektów żadnych to nie przyniosło.