Podkręcanie Athlona 64


(Jakubgavron) #1

Jak podkręcić Athlon64 3000+ za pomocą programu?


(McDracullo) #2

ZA pomocą jakiego programu? O O/C było już tyle razy...

Mój poradnik wrzucony na inne forum:

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu radzę wszystko wykonywać ostrożnie i z rozsądkiem.

Jeśli tak właśnie będziecie postępować z waszym sprzętem nie powinno sie nic stać.

  1. Athlon 64 może być osadzony na płycie głównej wyposażonej w chipset nForce 3 lub nForce 4 od nVidii i Via K8T800 lub K8T890. Wszytskie te chipsety są bardzo wydajne, i zapewniają komfort pracy. Są jeszcze chipsety Ati, ale o tym kiedy indziej. Procesory Athlon posiadają obecnie wbudowany kontroler pamięci dzięki czemu zabierają prace chipsetom . Czym więc róznią się te chipsety??

NForce3:

Jeden uklad mający mostek południowy i północny

AGP

8 portów USB 2.0

Serial ATA

nForce4:

Jeden uklad mający mostek południowy i północny

PCI-E (w wersji SLi tego chipsetu dwie sztuki)

10 portów USB 2.0

Serial ATA

K8T800 Pro

Dwa układy (osobno mostek południowy i północny)

AGP

8 portów USB 2.0

Serial ATA

K8T890

Dwa układy (osobno mostek południowy i północny)

PCI-E

8 portów USB 2.0

Serail ATA

AGP - starsza szyna dzieki której karta graficzna może szybko komunikować sie z procesroem, natomiast szyna PCI-E x16 jest nowszą jej odmieną która wymienia informacje 2x szybciej niż AGP. Aktualnie "nie widać różnicy" pomiedzy pracą dwóch szyn (wyadjnośc jest podobna, więc po co przepłacać? A no po to żeby miec spokój w przyszłości .

Platformy oparte na A64 mają jeszcze jeden ważną wążną ceche, mianowicie szynę Hyper Transort (HTT). Pozwala ona na wymianę informacji między chipsetem a procesorem i wyrażana jest w MHz (nie trudno się domysleć). Jest ona obliczana w sposób następujący:

Szyna FSB x mnożnik HTT

Producenci nie radzą przekraczać HTT 1000MHz. Tak naprawdę różnica między HTT 100MHz a np. 600MHz jest niewielka (mieści sie w granicy błędu pomiarowego. Dlatego lepiej ustawić niższe HTT, a bardziej podkręcić procka.

  1. O/C właściwe.

Wchodzimy do Bisou i zmieniamy mnożnik HTT na x3, a nawet x2

Następnie zmieniamy szynę FSB. Róbmy to stopniowo o 10 - 15 MHz, wejdźmy do Windowsa zróbmy jakiś test stabilności (np. programem Super PI)

Jeśli wszystko chodzi stabilnie podnieśmy szynę FSB o kolejne MHz'ty (A64 są bardzo podatne na O/c - w niektórych modelach można osiągnąć nawet ponad 300MHz na FSB)

Jesli zauważyliśmy, że komputer pracuje niestabilnie, możemy wtedy zwiększyć napięcie na procesorze. Nie zalecam przekraczać 1,55V na BOX'owym chłodzeniu.

Podnosząc wartość szyny FSB podkręcamy nie tylko procesor. Wydajnośc zwiększa sie w przypadku wszystkich podzespołów. Więc jeśli nie możemy już dalej podnieść FSB, a podnieśliśmy napięcie, obniżmy mnożnik procesora (procesor może i straci troche na wydajności, ale cały sprzęt chodzi szybciej, zresztą jeśli podniesiemy FSB aż tak wysoko, to procesor i tak będzie chodził szyciej). Jeśli nadal to nie pomaga problemem mogą okazać sie pamięci. Można im podnieść napięcie (nie przekraczać 2.9V bez chlodzenia), jeśli to nie pomoże usatwić dzielnik pamięci, aby pracowały asynchronicznie do procesora.

Podkręcanie na chisetach VIA wiąże sie z problemem prędkości taktowania szyny PCI. Jeśli myślimy więc o O/C procka wybierzmy chipset nForce.

  1. PRzed przystąpieniem do O/C powinniśmy zadbać o:

  2. dobry zasilacz (minimum 400W do takiego sprzętu), markowej firmy.

  3. odpowiednie chłodzenie

  4. Pamięci - jeśli ustawimy mało agresywne FSB dla pamięci możemy "pobawić się" z pamięciami - Ustawić jej jak najmniejsze opóźeninia. Najpierw zmienmy wartość CL a potem zajmijmy sie resztą opóźnień których jest dość dużo.

  5. Najlepszye płyty główne pod A64 do O/C prdukuje firma DFI. Polecam serie LanParty.

Niskiech temperatur i wysokich osiągów życzy McDracullo :slight_smile:


(Lumpekx) #3

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177&action=all

poza tym http://www.google.pl rusz glowa chlopie !