Podkręcanie Athlona X2 4600+

Witam

Kupilem ostatnio procesor + plyta i obudowa, a dokladnie:

Procesor : Athlona X2 4600+ ADO4600CZBOX chłodzenie boxowe

Płyta główna: MSI K9A2 CF AM2+

RAM: A-data DDR2 800 MHz 2GB

Wraz z płytą dostałem programy do o/c i teraz mam prosbe do posiadaczy takich samych procków o info do jakiej predkosci mozna je podkrecic. Zmieniłem fsb z 200 na 230 co skutkowało zwikszeniem predkości procesora do 2760 MHz i w raz z tym kości pamięci przetakotwało z 800 MHz na 920 MHz. Komputer w spoczynku ma do 30 stopni w stresie trochę ponad 40 stopni. A więc wszystko jest ok tylko przy tym ustawieni wyskakują mi czasami błedy, nie będę przytaczał dokładnych przykładów ale zazwyczaj brak jakis bibliotek dll. Moze to zbieg okolicznosci albo moze pamieci nie wyrabiaja.

Obudowę mam Cooler Master CM690 jest dość potężna i ma trzy duże wnetylatory a wiec cyrkulacja powietrza jest na pewno dobra.

Moje pytanie jest nastepujace jakie sa granice do ktorcyh moge podkrecic ten procesor (biorac pod uwage reszte podzespolow) Podkręcam poprzez zmiane fsb wiem rowniez ze mozna zmienic mnoznik, ale na tym sie specjalnie nie znam wiec prosze o rade.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

źle wiesz, nie da się kręcić obecnie z użyciem mnożnika. Tak tak zaraz mądry wyskoczy jakiś, z wyjątkiem najmocniejszych procesorów.

procesor masz bardzo fajny do kręcenia. full stable to do 3,2-3,4 GHz.

Jeszcze jedno, jak podczas testowania będzie się zawieszał, restartował to podnieś o jedną wartość Napięcie na procka. Na ramy możesz ustawić od razu ze 2,2-2,3 V.

I kręć spod BIOSu, nie przez programy jakieś :))

Jak na razie mam ustawione Bus Speed na 230 MHz co daje mi predkosci rdzeni 2760 MHz pamieci na 920 MHz. Zreszta tak jak napisałem w pierwszym poscie. Pytanie mam o temperature jaka jest bezpieczna dla tego procesora ? wlasnie odpaliłem Stability Test i przy pełnym obciażeniu temeratura skacze 42 do 48 stopni. Średnio na jenym rdzeniu jest 42 a na drugim 47. Czy jest to w normie ? i czy mogę zwiekszać dalej taktowanie przy tym chłodzeniu ?

edit: Po 20 minutach testow temperatura nie przekracza 48 stopni

Jeżeli chodzi o napięcie pamięci to w biosie mam ustawione na Auto, nie zmieniałem tego.

Chciałbym podniesc FSB do 250 co dało by mi 3 GHz, a pamieci miał by wtedy 1 GHz tylko się trochę boje czy to wytrzyma.

wytrzymać wytrzyma, zależy od zasiłki a tu widze, że jest spoko.

Temp to w stresie nie więcej niż 60 stopni. tak z 55 to max.

a nie masz w planach wymiany chlodzenia?

a czym testujesz stabilność kompa?

ciekawią mnie te dllki, może i z pamięciami to się tak robie. Mówie, ustaw nawet na 2V jak jest taka możliwość w biosie i powinno być dobrze i kręć dalej :))

Usatwilem w biosie pamieci na 2.3V podkrecilem fsb do 250 ci dalo 3 GHz CPU i 1 GHz pamieci. No i komp sie nie da wlaczyc tzn. system sie wlacza ale po chwili wiesza. Wydaje mi sie ze jest to problem pamieci ktore nie wyrabiaja przy tej predkosci. W biosie mam jescze zakladke FSB/ Memory Ratio standardowo jestch chcyba ustawione 1:1 moge tam zmieniac na np. 1:1,33 itp. moze tutaj trzeba zmienic ?? Generealnie chodzi mi o to zeby podkrecajac fsb głównie przetaktowywac CPU, a pamieci w mniejeszym stopniu.

To moze kup sobie pamięci 1333mhz

:hahaha: jesteś ekstra! :lol: już mnie dzisiaj brzuch boli od twoich postów.

Nie ma pamięci ddr2 1333 lub są takie drogie, że nikt takich nie kupuje.

Skoro ma taki procesor to jego płyta nie obsluguje pamięci 1066, działały by one na 800.

Wiem ze jestem extra. A jesli by tamte działały na jego płycie głównej max 800mhz to dlaczego jemu udało się je podkrecić do 920mhz. A moze by poprostu maxymalne obciażenie wtedy było większe i by dało radę podkręcac więcej.

omg standardowo na plycie max to 800, a jak kreci proca to i pamieci dlatego ma podkrecone razem z magistrala, 1066 standardowo nie ustawi a Ty wyskakujesz z jakims 1333 hahaha :hahaha:

Peter-88

Microstar K9A2 CF-F typ obsługiwanej pamięci:

DDR2-533 (PC2-4300)

DDR2-800 (PC2-6400)

DDR2-1066 (PC2-8500)

DDR2-667 (PC2-5300)

(DDR2 1066MHz tylko z procesorami AM2+) //jak widać może być standardowo ustawione

Adalbert , no racja, muszę przyznać, że nawet nie sprawdzałem jaką ma płytę, procesor dość stary i myślałem, że płytę ma starszą.

W każdym bądź razie chodziło o te pamięci 1333 :smiley:

1333 faktycznie nie ma, ale już 1200 jest

Asus P5Q typ obsługiwanej pamięci

DDR2-800 (PC2-6400)

DDR2-1200 (PC2-9600)

DDR2-667 (PC2-5300)

DDR2-1066 (PC2-8500)

Moze ktos kto sie zna napisze ?

jqo2nl , więc wracając do tematu: FSB/Memory Ratio możesz zmienić, by RAM mniej się kręcił. Sprawdź na innym ustawieniu, by zobaczyć czy to RAM blokuje (ustaw na taką częstotliwość RAM, na której chodził on na 1:1). Jak komp będzie chodził, to znaczy że odkryłeś do ilu Twój RAM na takim napięciu ciągnie. :slight_smile: Ale pamiętaj, że najwydajniejsza jest praca synchroniczna 1:1.

Zmienilem FSB/Memory Ratio na 1:1,66 wygladalo to na najlepsze usawienie. FSB przestawilem na 250 co dalo mi 3 GHz na procesorze, pamieci przetaktowalo mi na 800 pare. A i jeszcze jedno napiecie na pamieci ustawilem 2,3 V.

Temperatura procka w czasie spoczynku 25,26 stopni. Wszystko wyglada na ze jest OK, a tu niestety komp lapie resety , po wlaczeniu jakiej kolwiek gry karta muzyczna sie wylacza. Jeszcze raz przypomne ze nie jest to wina temperatury procka ktora jest naprawde mala, pamieci przy takim ustawieniu powinny dzialac bez problemu. Standard dla niech to 800 MHz, a tu maja ok 830 Mhz. Dodam jescze ze przy ustawieniu proc 2,8 GHz pamieci 925 MHz wyszystko dziala bardzo dobrze.

Tak wiec nie wiem czemu tak sie dzieje, moze to maks tego procesora ?

możliwe że to max bo jak ja wyłączałem firefoxa albo jakąś grę przy podkręcaniu (takim już bardziej mocniejszym) to komp się wyłączał

ja nie moge podkręcić mojego athola jest też z tej seri 4600+ :frowning: jak go podkręce do 2.50 ghz to jest fajnie a jak wyłącze kompa i go spowrotem włącze to mi pisze jakis WARNING i musze spowrotem do przestwiać na 2.40 GHZ pliss pomóżcie! !!

prosze o odp

Jaki dokładnie zasilacz (producent, model)?

no właśnie najdupniejszy bo to 350W i jest to zasilacz który był dołączony do zestawu komputerowego w Reaktorze. Koles w innym serviesie powiedziałmi że jest on w cenie 30zł ;x

No to przed jakąkolwiek wymianą/kręceniem zaopatrzyłbym się w porządny zasilacz…