Podkręcanie Athlona X2 64 4800+ Brisbane core

(Designbart) #1

Witam,

Mam oto takie pytania:

1) Jak najlepiej podkręcić procesor wymieniony w temacie? BIOS czy software?

2) Czy muszę wyłączyć AMD Cool'n'Quiet gdy, np. zwiększam napięcie, etc.?

3) Spotkałem się z dwoma wariantami: kręcenie poprzez zwiększanie napięcia czy reglowanie HT?

Z góry dziękuje za odpowiedz.

Pozdrawiam

Bartek

(Kuczcuk) #2

Kręcisz stopniowo FSB (HT), jak komp nie wstanie albo będzie niestabilny to dajesz mu więcej prądu. Ot cała filozofia:)

(Designbart) #3

Dzięki za odpowiedz.

Ale czy AMD Q'n'Q ma coś z tym wspólnego? Mam to wyłączyć?

(Kuczcuk) #4

Myślę że możesz to wyłączyć, ta technologia bodajże obniża takt procka gdy nie jest używany przez co pobiera mniej prądu, mniej się grzeje, wiatrak wolniej się kręci czyli jest cicho :stuck_out_tongue:

Ja mam to wyłączone. (speedstep intela)

(Dawid Sloma) #5

Ad.1 zdecydowanie BIOS

Ad.2 lepiej wyłączyć

Ad.3 Najpierw obniżasz mnożnik HT (Link, Ratio Frequency, LDT Bus Frequency -zależne od płyty). Podkręcając częstotliwość HTT rośnie też częstotliwość pamięci, dlatego obniżasz Memclock (np. z 800 na 667). Po obniżeniu tych wartości lecisz do góry z HTT do tego momentu, aż będzie niestabilnie. Wtedy zwiększasz napięcie na procesor i kręcisz dalej. Nie zaleca się zwiekszanie napięcia o więcej niż 15-20%

AAA- i pamiętaj - aby kręcić musisz posiadać "porządny" zasilacz. Chyba nie muszę tlumaczyć nic więcej...

(Designbart) #6

Super - dzięki. Będe próbował!

(Dawid Sloma) #7

...pamiętaj - jeśli procek będzie dobrze się kręcił to musisz zmniejszyć jeszcze bardziej HT (np. na 3) pamiętając o zasadzie:

częstotliwość HT = częstotliwość HTT procesora x mnożnik magistrali HT

i memclock na np. 533 tak aby pamięci nie ograniczały możliwość OC procka, gdyż podnosząc częstotliwość HTT procesora zwiększasz częstotliwosć pamięci...