Podkrecanie Athlona XP 2600+

Witam.

Chcialbym podkrecic troszke mój procek i czy mogłby mi ktos napisac jak to najlepiej zrobic i jakie parametry beda najoptymalniejsze i bezpieczne?

Procek tak jak w temacie AMD Athlon XP 2600+, plyta głowna Epox 8RDA3i.

Ps. we wlasciwosciach “moj komputer” pokazuje:

3f2d45d9a4d8830f.jpg

czy 1.92 Ghz to nie za malo jak na ten procesor ??

Pokaż zrzut z programu CPUID, najlepiej z pierwszej zakładki i z zakładki spd i memory. Potem można pomyśleć… Jeśli to barton to 2,2ghz nie powinny być problemem, a i wywal viste bo spowalnia ci system…

CPUID nie chce mi ruszyc:/ czym innym sprawdzic??

cwaniak

efekt aero zrobilem programem windows blinds,ale mocno edytowalem pod swoje potzreby zeby nie zamulalo, sam jestem sceptycznie nastawiony do takich “upiekszaczy” ale to co mam teraz na kompie b.dobrze sie spisuje.

PS. Ten windows jest rozniez podrasowany i wszystkie zbedne procesy i programy zostaly wywalone.

Tu mas jeszcze zrzuc calego pulpitu jak to wyglada:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/566f4afbc8db5968.html

CPUZ? Sisoft sandra? Everest? Aida?

prosze oto zrzuty:

c1eb3cad0ce4b5a3.jpg

35e87e5d4043927d.jpg

63b493acd965f649.jpg

A więc tak najpierw trzeba sprawdzić czy ram wytrzyma fsb bliskie 200, jeśli masz taką możliwość to ustaw dzielnik fsb:ram na 5:6 (166:200) i jednocześnie obniż dla testu fsb procesora do 133 (dzięki czemu będziemy wiedzieli że to ram pierwszy nawali), po czym stopniowo zwiększaj fsb procesora dążąc do 166mhz, jak system będzie się sypał to możesz spróbować 1. zwiększyć napięcie zasilające ram (2,8V to stosunkowo bezpieczna górna granica) lub/i zwiększ wartości timingów do np cl 3 4 4 8. Zapisz sobie maksymalną częstotliwość z jaką chodził ram (w zakładce memory -> frequency) i przestaw dzielnik fsb:ram na 1:1 (tryb synchroniczny) i zmieniaj fsb do poziomu na jakim stabilnie chodził ram (jeśli system będzie się sypał to teraz możesz tylko zwiększać napięcie rdzenia na procesorze (fabrycznie niektóre bartony miały vcore 1,75v wiec jest to bezpieczna wartość). Ewentualnie aż do 190mhz, wyciśnięcie kolejnych 100mhz wymaga już koniecznie dobrego chłodzenia. Jeśli ram podda się przy np 170mhz to zmień dzielnik fsb:ram na 6:5

#-o

a mógłbyś mi pokolei wyjaśnić gdzie wchodzić itd. bo troche sie obawiam, że namieszam…

No to jest napisane po kolei właśnie :slight_smile:

ehh jednak chyba sobie odpuszcze…(widocznie jeszcze jestem za glupi do tego, bo nie wiem jak zaczac)

Mariosti* wielkie dzieki za pomoc na pewno twoje odp przydadza mi sie w przyszlosci. pozdrawiam

Nie musisz rezygnować, poprostu przeglądaj sobie bios i pozapisuj na kartce miejsca opcji które znajdziesz, jak znajdziesz wszystkie to pójdzie z górki.

OTy kosmos.JNJN

Nie, Procesor AMD np 2000 nie chodzi na częstotliwości 2000 ale sporo wolniej, ale działa z wydajnością chyba Intela na częstotliwości właśnie 2000 stąd nazwa…

… poczytaj w wikipedii o tych procesorach bo nie trafiłeś…

@JNJN posty na temat to wg ciebie OT? Bardzo ciekawe…

No nie trafiłem może… nigdy się w to nie zagłebiałem

No ale pierwotnie odczytałeś taktowanie jako power rating dlatego tak zripostowałem :stuck_out_tongue:

Power co? co i jak odczytałem - wytłumacz, ustrzegę się błędów w przyszłości.

Owszem napisałeś “np”, ale brzmiało to niejednoznacznie, a autor nie bez powodu napisał w temacie “podkręcanie”, pytał się ile fizycznie ten procesor może wycisnąć.

do autora tematu:

mam identyczny procek jak ty (kompa kupiłem w 2004 roku), podkręciłem stopniowo FSB w biosie ze 166 do 200 (plyta Gigabyte nvidia cos tam :slight_smile: , nie zwiększałem napięć), w rezultacie zwiększyłem częstotliwość do 2,2 GHz. Mam przeczucie, że mógłbym się jeszcze pobawić w dalsze podkręcanie, ale musiałbym też zwiększyć napięcie, co wydaje mi się ryzykowne bez dodatkowego chłodzenia (zasilacz mam 350 W, co też nie jest bez znaczenia).

Do tego dokupiłem 1 giga pamięci (teraz mam w sumie 1,5, chodzi stabilnie), a następnie wymieniłem grafikę z Radeona 9600 na Radeona X1950 Pro 512 MB (moim zdaniem najbardziej optymalny dopalacz w ramach rozwiązania opartego o AGP).

W rezultacie odpalam i gram w różne stalkery, company of heroes, titan questy, obliviony i inne supreme commandery :stuck_out_tongue: bez większych problemów na średnio-wysokich ustawieniach grafy. Na rok, półtora może starczy, Crysis będzie już jednak wymagał wymiany kompa (obowiązkowo z dopalaczem 8800 Ultra, chyba że będzie już wtedy coś mocniejszego - a raczej jest to pewne)

Uwagi: temperatura około 60 stopni, warto mieć najnowsze sterowniki do karty grafiki, najlepiej w wersji omega, a po instalacji ustawić na “wysoką jakość”. Radeona słychać jak się “poci” na wymagających grach ale na szczęście nie jest to dźwięk odkurzacza :lol: