Podkręcanie C2D - częstotliwości RAMu

,

Cześć,

Pytanie do overclockerów-weteranów. Podkręcam sobie te moje quady (Q6600, Q9550), mam z tym kupę radochy, ale natrafiłem na pewną barierę. Mianowicie: częstotliwość RAM. Mam kilka kompletów 800-tek, ale nie udało mi się ich podkręcić bardziej jak do 960 MHz. Kręcąc FSB coraz wyżej, BIOS wymusza na mnie ustawianie częstotliwości pamięci powyżej 1000 MHz. I tak się zastanawiam, czy dalsze podkręcanie wiąże się wyłącznie z wymianą pamięci na wyżej taktowane (np. 1066 MHz) czy jednak można coś gdzieś przestawić (jakieś dzielniki albo inne tajemne przełączniki), które pozwolą na dalszą zabawę 800-tkami bez inwestowania w przestarzałą technologię?? Nie chcę kupować w ciemno, bo kogoś pogrzało z cenami.

Płyty Asusa: P5K WS (workstation) oraz P5Q-E. RAM Corsaira (5-5-5-18, 1.8V).

Z góry dzięki :slight_smile:

Powinien być osobny mnożnik dla pamięci.
DRAM Frequency

I oczywiście jest taki parametr. Tyle, że jak zwiększam FSB, to zwiększają się również częstotliwości, które mam do wyboru. Przy FSB w okolicach 500 wybór zaczyna się od 1000.

O FSB 500 to nawet nie myślałem.

960 dzielone na dwa daje 480. I tu właśnie jestem :wink:

Trudno, spróbuję zdobyć jedną kość i zobaczymy. Na Allegro życzą sobie trzy stówki za 8 giba. Rozbój w biały dzień.

Wychodzi, że na Q9550 masz 4080 MHz. Ile chcesz osiągąć?

Ile bóg da, a partia pozwoli :wink:

Mam jeszcze trochę woltów w zapasie (jakieś półtora), do Tcase też daleko (o ile pamiętam, to chyba 25 stopni), więc się zobaczy. Wstępnie 4,2-4,3GHz, celem jest 4,5.

Zdobyłem jedną kość 1066MHz, jutro zabawa :slight_smile:

edit: i po zabawie. Potencjał OC bardzo szybko się skończył. Przy FSB 494 (4,2GHz) musiałem podbić napięcie na CPU do maksymalnego bezpiecznego (wg. Intela: 1,3625V). Pamięć nawet nie zdążyła rozwinąć skrzydeł. Wróciłem do 800-tek i stabilnych 4GHz. W Passmarku daje to 5437 pkt. - o 1472 więcej niż stock.

27% to chyba całkiem przyzwoity wynik :smiley:

Wg mojej matematyki to 37% :wink:

Ja do 5 tys. nie potrafię liczyć w pamięci, więc użyłem kalkulatora :smiley:

Idę się po mocniejszy r Radiatorek i też kręcę, pobiłeś tym dziadkiem mojego moje apu o 10 % :stuck_out_tongue:

Bo przyrównałeś do wyniku, który już osiągnął. A pewnie chciałeś przyrost wydajności w porównaniu do poprzedniego wyniku. :wink:

1 polubienie

Mimo wszystko jestem trochę zawiedziony. Q6600 podkręcił mi się o jakieś 60% - w passmarku 4700@3.8MHz vs. 2950@stock. Teraz już takich CPU nie robią…

edit: Dziękuję wszystkim za zainteresowanie :slight_smile: Q9550 wylądował na stabilnych 4GHz (FSB: 471). Vcore: 1,22V. Temp. w stresie: CPU 46 stopni, najcieplejszy rdzeń 64 stopnie.

To 46 czy 64 stopni?

W tytule jest C2D a powinno być C2Q

Temp. procesora (CPU, Tcase) vs temp. najgorętszego rdzenia (Core, Tjunction).

Jako ciekawostka - temperatury w spoczynku (Min) i w stresie (Max). Otwarte okno (poranny chłodek), zdjęte filtry p.kurzowe, wentylatory na maks :slight_smile: Q9550@4GHz