Podkręcanie CPU a maksymalna częstotliwość DDR2

Kupiłem dziś nowy DDR2 2 GB 800 Mhz, podkręciłem proca o te 500 mhz i zdziwiłem się, kiedy podczas testowania w Everescie pokazuje mi 866 Mhz na pamięci. Rozumiem, że wraz z podnoszeniem FSB procesora rośnie też ilość Mhz pamięci ale szkopuł w tym, że moja płyta obsługuje pamięci do 800 Mhz.

Czy to tylko błąd Everesta? Bo pamięci chyba nie mająprawa pracować powyżej 800 Mhz na mojej płycie.

Skoro nominalna częstotliwość procesora jest przy podkręcaniu przekroczona, to samo z pamięcią to dlaczego płyta nie może pracować powyżej nominalnej?

Sugeruję się wskazaniem producenta. A jakbym kupił ddr 1066 MHz?

Kupić możesz, ale nie łudź się, że płyta z taką częstotliwością zadziała - obniży do swojej częstotliwości nominalnej + kilka % podkręcenia i też będziesz miał “osiemset pare” MHz.

Wystarczy 866 Mhz :slight_smile:

A jeśli dokupię drugi moduł 800 Mhz Kingstona, ale 1 GB, to czy będą pracowały w dualu?

Nie będą.

Możliwe, że tak. W pracy na jednym z komputerów, mam 1 GB + 512 MB i pracuje ta pamięć w trybie “Asymetric dual RAM”

Mimo wszystko lepiej kupować identyczne moduły ;]

Nie jest to tak z góry przesądzone. Czasami pracują, czasami nie. Fakt - bezpieczeństwo takiej pracy niejako gwarantują dwa tożsame moduły, lecz tak jednoznaczna wypowiedź może wprowadzać w błąd.

Cóż, nie zaszkodzi spróbować. Odnalazłem właśnie swoją instrukcję do mobo więc zacytuję przetłumaczone przez siebie podpunkty:

  1. Dual Channel nie zadziała jeśli będzie zainstalowany jeden moduł.

  2. Aby włączyć tryb Dual Channel z dwoma mudułami zalecane jest użycie modułów pamięci identycznych marek, rozmiarów, chipów oraz prędkości.

Czyli szansa istnieje, że ruszy a jak nie to i bez dual channel przeżyje.