Podkręcanie CPU bez podkręcania RAM'U

Witam, chcę podkręcić troszkę mój procesor ale bez pokręcania RAM’u, płyta główna odczytuje max 800MHz ram, więc nie ma sensu podkręcanie procesora wraz z RAM’em, da się to zrobić na mojej płycie głównej ? Proszę o pomoc i z góry dziękuję :slight_smile:

Moja konfiguracja:

Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-M56S-S3

Nazwa procesora: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5000+ (standard 2.6GHz teraz: 2786GHZ)

Typ procesora (odczyt z Aida64): DualCore AMD Athlon 64 X2, 2800 MHz (13 x 215) 5400+

Pamięć RAM: GoodRam 2x2GB 800MHz (w dualu)

Zaislacz: Huntkey 600W

Gragika: Radeon HD6850

Ustawienia w biosie mam bodajże:

13x = mnożnik

214Mhz

To zależy. To są tylko rozważania, więc nie musisz się stosować. Jeżeli ustawisz dajmy na to częstotliwość na pamięci o jedną “wartość” mniej (dajmy na to 666) i odpowiednio podniesiesz fsb (i zmniejszysz mnożnik jeżeli trzeba), to podkręcisz procka, a pamięć będzie oscylowała w granicach dajmy na to 800. Oczywiście nie zapomnij ustawić na sztywno częstotliwości pcie/agp.

Możesz także zainstalować jakiś program do podkręcania cpu albo ten dołączony do płyty głównej i w nim podkręcić proca. Ale czy nie podkręcisz przy okazji ramu, to nie wiem. Nie sprawdzałem tego nigdy.

“podniesiesz fsb (i zmniejszysz mnożnik jeżeli trzeba), to podkręcisz procka,” zanim przeczytałem to to przed chwilą dosłownie tak zrobiłem i działa mniej więcej :]

Mam na razie mam:

Częstotliwość taktowania procesora 2834.1 MHz (oryginalny: 2600 MHz, overclock: 9%)

Efektywna częstotliwość taktowania 810 MHz (chodzi o ram)

Możesz mi wytłumaczyć tak trochę “łopatologicznie” co oznacza: "Oczywiście nie zapomnij ustawić na sztywno częstotliwości pcie/agp. " ?

Bo nie wiem :), czyżby chodziło o jeszcze jeden mnożnik ? (tam jest PCIE clock) cały czas mam ustawione na 100MHz (standard, nie ruszałem tego) to o to chodzi ?

Tak chodzi o to 100 MHz. Niech tyle zostanie.