Podkręcanie CPU bez podkręcania RAM'U

(Gryitpitd) #1

Witam, chcę podkręcić troszkę mój procesor ale bez pokręcania RAM'u, płyta główna odczytuje max 800MHz ram, więc nie ma sensu podkręcanie procesora wraz z RAM'em, da się to zrobić na mojej płycie głównej ? Proszę o pomoc i z góry dziękuję :slight_smile:

Moja konfiguracja:

Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-M56S-S3

Nazwa procesora: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5000+ (standard 2.6GHz teraz: 2786GHZ)

Typ procesora (odczyt z Aida64): DualCore AMD Athlon 64 X2, 2800 MHz (13 x 215) 5400+

Pamięć RAM: GoodRam 2x2GB 800MHz (w dualu)

Zaislacz: Huntkey 600W

Gragika: Radeon HD6850

Ustawienia w biosie mam bodajże:

13x = mnożnik

214Mhz

(Lufcik) #2

To zależy. To są tylko rozważania, więc nie musisz się stosować. Jeżeli ustawisz dajmy na to częstotliwość na pamięci o jedną "wartość" mniej (dajmy na to 666) i odpowiednio podniesiesz fsb (i zmniejszysz mnożnik jeżeli trzeba), to podkręcisz procka, a pamięć będzie oscylowała w granicach dajmy na to 800. Oczywiście nie zapomnij ustawić na sztywno częstotliwości pcie/agp.

Możesz także zainstalować jakiś program do podkręcania cpu albo ten dołączony do płyty głównej i w nim podkręcić proca. Ale czy nie podkręcisz przy okazji ramu, to nie wiem. Nie sprawdzałem tego nigdy.

(Gryitpitd) #3

"podniesiesz fsb (i zmniejszysz mnożnik jeżeli trzeba), to podkręcisz procka," zanim przeczytałem to to przed chwilą dosłownie tak zrobiłem i działa mniej więcej :]

Mam na razie mam:

Częstotliwość taktowania procesora 2834.1 MHz (oryginalny: 2600 MHz, overclock: 9%)

Efektywna częstotliwość taktowania 810 MHz (chodzi o ram)

Możesz mi wytłumaczyć tak trochę "łopatologicznie" co oznacza: "Oczywiście nie zapomnij ustawić na sztywno częstotliwości pcie/agp. " ?

Bo nie wiem :), czyżby chodziło o jeszcze jeden mnożnik ? (tam jest PCIE clock) cały czas mam ustawione na 100MHz (standard, nie ruszałem tego) to o to chodzi ?

(Lufcik) #4

Tak chodzi o to 100 MHz. Niech tyle zostanie.