Podkręcanie E6300 - pytania od laika

Od jakiegoś miesiąca mam nowego kompa i pomyślałem, że nadszedł najwyższy czas żeby go spalić 8). Jeśli chodzi o overclocking to jestem laikiem. Sprzęt mam taki jak w podpisie.

Intel Thermal Analysis Tool na boxowym chłodzeniu pokazuje mi taką temperaturę procesora: CPU 0: 42st C, CPU 1: 43st C.

Jaka temperatura jest bezpieczna dla procesora po podkręceniu? (biorąc pod uwagę, że procesor może być kiedyś bardziej obciążony).

O co chodzi z tym, że w czasie podnoszenia FSB równocześnie podkręca się pamięć i PCI-express? Jak zablokować to, żeby podkręcać tylko sam procesor?

Jak jest z gwarancją (traci sie w końcu, czy się nie traci)? Czy gdy podkręcę procesor i po jakimś czasie wrócę do standardowych ustawień i (odpukać) procesor się zepsuje, to czy producent może jakoś sprawdzić czy procesor był kręcony?

Poniżej wklejam zdjęcie narzędzi do podkręcania jakimi dysponuje moja płyta. Proszę o podanie co po kolei mam robić.

b9cb1c57f7c91c1b.jpg

Warto poczytać

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … highlight=

Zakładam, że do tego sprzętu kupiłeś porządny zasilacz :wink:

Podność stopniowo co kilkanaście Mhz.

Kontroluj temperatury.

Kręć do tego aż będziesz miał zwosy i komp przestanie pracować stabilnie.

Gdy zaczniesz go modyfikować(O/C) to tracisz gwarancje.

Wystarczy reset biosu i się nie powinni poznać :stuck_out_tongue:

Już mniej więcej wiem. Tylko teraz mam dwa pytania:

1)Ustawiłem ręcznie taktowania ramu na 800Mhz, jak poustawiać opóźnienia?

2)Nie widzę nigdzie możliwości zmiany taktowania PCI. Mam podłączony tuner TV i nie chciałbym go spalić… Co radzicie z tym zrobić?

c172f21564f191e8.jpg

jest ustaiwony sztywno na 33MHz.

OK, dzięki wielkie.

A co z tymi timingami? Zostawić na auto, czy też ręcznie posutawiać? Fabrycznie mam RAM CL4.

Czy overclocking bardzo skraca żywotność podzespołów?

Podnoś zegary, jak skończysz kręcić procka, to dopiero baw się z timingami.

Aha, czyli jeśli chodzi o pamięć to wystarczy zablokowac tylko szynę (ustawić ręcznie na 800Mhz), a timingi nie będą się zmianiać wraz z FSB i mogą zostać w pozycji [auto], tak?

Witam!

Najpierw kolego ustal co można wycisnąć z pamięci, bo to one najczęściej blokują OC procka.

Nie wiem ile chcesz wycisnąć z procka, ale przy FSB 400 i mnożniku 7 uzyskasz 2800MHz.

Skoro masz pamięci 800MHz to spróbuj na nich znaleźć najniższe timingi - może będzie trzeba zwiększyć napięcie…

Jak już najdziesz najmniejsze timingi to puść procek synchronicznie 1:1 - też może będzie trzeba podnieść napięcie.

Będziesz wtedy miał Ratio 1:1 FSB 400 - pamięci 800MHz i procek 2800MHz no i jakieś timingi na pamięciach w miarę dobre. To powinno Cię usatysfakcjonować.

ps. możliwe też, że dla pełnej stabilności będzie trzeba podnieść napięcie na mostku północnym.

Domyślam się że wg mojego screena (6 postów wyżej) w kategori DRAM Timing Selectable W kolejnych czterech górnych “linijkach” mam wpisać wartości timingów (standardowo 4-4-4-12). Z timingami należy zapewne zchodzić stopniowo, do jakich wartości proponujecie zejść w pierwszym podejściu?

W razie czego o ile podnieść napięcie (RAM mogę podnosić co 0,025V)?

regulacja napięć:

9ad4d0e738b72aa4.jpg

Gdyby procesor po przetaktowaniu nie był stabilny to napięcie podnosi się na CPU Voltage Cotrol , czy FSB Overvoltage controll? (i stopniowo o jaką wartość)

Gdy w CPU Voltage Cotrol raz nacisnę Pg Down wyjściowa wartością jest 0,68750V, a potem wzrasta o 0,00625V.

W FSB Overvoltage controll mogę zwiększać od 0,05V

timingi na końcu skracaj po udanym podkręceniu procka.

Ja bym od razu zjechałał na 4-4-4-12 (najwyżej poluzujesz je)

Proponuje na początek najbezpieczniej o najmniejszą działkę jaką pozwala twój mobas.

Vcore też podnoś o najmniejszą działkę.

Tyle mam standardowo:P

Opcja Normal CPU Vcore jest zaciemniona - nie można jej zmienić, no chyba że coś znowu trzeba przestawić żeby zmienić wartość. (domyślnie jest 1,32500 V)

Jeszcze jeśli chodzi o pamięć to rozumiem że w pozycjach:

ACT to ACT Delay,

Rank Write to READ Delay,

Write To Precharge Delay

Refresh to ACT Delay

Można zostawić AUTO

Normal nie zmienisz. Normal oznacza standardowy Vcore. Zmieniasz CPU Voltage Control.

Dokonałem pierwszych prób:P

Zacząłem się bawić samymi pamięciami. Próbowałem ustawić timingi zamiast 4-4-4-12, 3-4-4-12 no i psikus - nie wystartował (ale stresa mialem). Wyjąłem baterie i się włączył. Potem zrobiłem znowu 3-4-4-12, ale podniosłem napięcie o 0,025V, ale … i tak się nie włączył. Pomógł reset biosu. Czy te zwiększenie napięcia nie było o zbyt małą wartość?

Złączono Posty : 24.01.2007 (Sro) 20:39

Częstotliwość była ustawiona na 800Mhz.

próbuj najpierw zmniejszać pozostałe timingi, CL jest najbardziej znaczący dlatego przy zmianie z 4 na 3 może już komp nie startować, ew. większe napięcie jeśli nawet zmniejszanie pozostałych timingów nic nie da

Witam!

Ustaw napięcie na 2,15V i timingi na 3-4-4-10 jak nie pójdzie to 4-4-4-10 najlepiej jakby poleciało na 3-3-3-9.

Moje GeIL’e normalnie mają 667@4-4-4-12, a po podkręceniu śmigają na 800MHz@4-4-4-11 właśnie na 2,15V

Dlaczego dzisiaj gdy włączylem AIDE32 pokazalo mi, że mam mnożnik i fsb odpowiednio: 3,5 x 533Mhz (w Evereście to samo), a gdy włączyłem CPU-Z było normalnie 7x266Mhz?

817e15802da4ae3am.jpg

Standardowo jest 266x7, co jest?