Podkręcanie E8400

Witam.

Od razu napisze mój zestaw:

  • ASUS P5N72-T Premium

  • Intel C2D E8400

  • Chłodzenie procka - Mugen Scythe

  • GeForce GTX280

  • 4GB RAM (OCZ)

  • Zasilacz Chieftec 1000W

Chciałbym podkręcić tego proca na co najmniej 4GHz. Podobno można go bez problemu wykręcić na taką wartość bez konieczności zmiany napięć.

Również podkręcenie pamięci RAM byłoby tutaj wskazane.

Póki co jak wpisuję wartość FSB 1500 przy mnożniku x6, to pokazuje mi 2.25GHz, a Orthos pokazuje 3374MHz, coż tutaj jest nie tak chyba?

Jak wpisałem 2000 to komputer zaczął wyć i musiałem wrócić do poprzednich ustawień.

Wiem, że z tym obliczaniem FSB przy prockach dwurdzeniowych wyglądało to nieco inaczej, inaczej się to chyba obliczało, prawda?

Na poprzednim C2D właśnie tak się robiło z tego co pamiętam.

Grafikę już podkręciłem na 670/1150(2300) i póki co śmiga dobrze, a temperatura w granicach 40-50 stopni.

Wrzucam screen’y z CPU-Z, abyście mieli widok jak sprawa wygląda:

b3eznz3n97rc132paxwb_thumb.jpg

A tutaj pamiątki:

tcmlqkuix2ms46l8ivbc_thumb.jpg

Będę wdzięczny za wskazówki.

ja swojego wykrecilem na 4.3 ale bez zmiany napiec jest to niemozliwe wiec napewno bedziesz musial poprubowac ale napewno powinno u ciebie chodzic na 1.35 bardzo plynnie

A jak to dokładnie wygląda z tymi napięciami ?

Które wartości dokładnie trzeba zmieniać i co ile, aby było bezpiecznie.

Bo tutaj akurat jestem zielony, i nigdy nie zmieniałem ich.

Dlatego byłbym wdzięczny za jakieś szczegółowe wskazówki.

Wracając do tej częstotliwości, to w BIOS’ie na początku przy ładowaniu systemu też mam pokazane 2.25, a rzeczywiście jest obecnie 3347MHz.

Co może to powodować ?

przeczytraj sobie ten poradnik http://forum.pclab.pl/t197951.html

Będzie lepiej jak pokaże co mam w BIOS’ie:

v3d6z4y9ffsthldkzvy_thumb.jpg zs06pxb2wv74kr7ha5rs_thumb.jpg y8sz75yhg4rags8b0lex_thumb.jpg

Przed chwilą ustawiłem CPU Voltage na 1.356 i dałem FSB 1780 i niestety komp nie chciał ruszyć.

Nie wiem czy w takim wypadku iść w górę z napięciem czy w dół? Logicznie patrząc to chyba w górę, prawda?

A może brak ustawienia dla NB? Nie mam pojęcia, musiałem wrócić na poprzednie ustawienia.

Zaraz będę to próbować w każdym razie.

Kolego, proponuję byś pierw dokładnie poznał bios swej mobo, przeczytał FAQ na forum PurePC odnośnie E8400, FSB, mnożników itd. Masz tam wszystko opisane dokładnie co i jak. To jest zbyt obszerny temat by go tu powtarzać, a na tamtym forum są największe sławy polskiego OC. Mam wrażenie, że od niedawna masz ten sprzęt i niezbyt się orientujesz w temacie więc będzie to najlepsze rozwiązanie. Ja zrobiłem dokładnie to co Tobie radzę i mam taki wynik SuperPi:

faac0295422d3090m.jpg

Znam mniej więcej BIOS mojej płyty głównej. Już sporo razy go miałem.

A ten sprzęt mam od niedawna, i chce go podkręcić, bo szkoda, żeby się marnował.

U Ciebie z tego co widzę jest dość wysokie napięcie na procku. Długo już tak “hulasz” z tymi ustawieniami?

Czytałem, że bezpieczna granica napięć dla tego procka to 1.36V.

No i czy ustawiałeś napięcie na NB? Wiem, że mniej więcej muszę dodać +0.1V - +0.2V, ale nie znam obecnej wartości i nie wiem gdzie ją sprawdzić.

Ani w CPU-Z, ani w EVEREST nie widziałem info o tym, chyba że się to jakoś inaczej nazywa?

No i pytam się dlatego, ponieważ dziwna sprawa z tymi napięciami.

Miałem już 1.38V i FSB 1780, i komp nie wstawał. Czyżbym rzeczywiście musiał jechać w górę z napięciami?

ja jak krecilem na 4.3 to dalem napiecie 1.39 ale dalem ja na zas mysle ze i na mnieszym by poszlo zalezy jakei masz tez napiecie na ramach i innych podzespolach

Obecnie zszedłem do standardowych ustawień pamięci RAM.

Ale widziałem jak dokładnie ten model co ja mam ( OCZ Reaper HPC ) został bez problemu podkręcony do 1340MHz, przy timingach 5-5-5-15, oraz napięciu na poziomie 2.4V.

I różnie w stosunku do innych pamięci były spore po podkręceniu. Nie wiem czy warto, głównie chodzi mi o żywotność sprzętu, bo zasilania to będzie jadło nie wiele więcej tylko.

Przy zabawie w kręceniu procka miałem ustawione timing j/w, ale napięcie i taktowanie miałem na 800MHz i 2.1V.

Wg mnie procek powinien puścić przy takich wartościach RAM’u. Zaraz będę próbować, przy standardowych ustawieniach RAM’u.

Spróbuję ustawień napięcie 1.38, i FSB 1780.

Nadal trapi mnie ta sprawa z NB, zmieniałeś tam coś podczas OC ?

Napięcie które widać na fotce ustawiam tylko do testów :smiley:

NIE MA czegoś takiego jak “napięcie bezpieczne” poza napięciem wg specyfikacji proca. Oczywiście mało kto się tym przejmuje. Ja ustawiam 24/7 napięcie 1.4V przy tym nap. buja się na 4Ghz. Bardzo dużo zależy od jakości krzemu z jakiego jest proc. Jeśli został wycięty z “centrum” walca to OC jest wysokie przy małym nap. im dalej od środka tym jest gorsze…Tzw. selekty chodzą na 4Ghz przy np. 1.25V Każdy proc jest inny. O napięciach przeczytaj na PurePc. :slight_smile:

Jeżeli chodzi o Ram-y to krętliwość zależy od kości na jakich zostały zbudowane.

Tu masz obszerną (choć niepełną) listę Ram-ów.

Poczytałem, popytałem i takie efekty (mizerne) póki co:

Ustawienia poniżej na screenie:

bhbsju58sjyl0x9de80n_thumb.jpg

Szedłem od w miarę niskiego FSB, od 1500.

Przy napięciu na procku 1.2V i reszcie ustawień tak jak na zdjęciu doszedł bez problemu do 1600 FSB.

Puszczałem kompa i szedł bez problemu dość długo, nawet grałem, czyli było bardzo stabilnie póki co.

Jednak jak zmieniłem na FSB 1610 zaczęło się dziać to co wyżej pisałem, czyli zawieszanie.

Zacząłem podwyższać napięciu na procku, i tak robiłem chyba nawet aż do 1.44V, i działo się to samo :confused:

Zwiecha, restart, i powrót do poprzednich ustawień.

Doszedłem do wniosku, że to jednak nie napięcie na procku będzie powodować te zwiechy.

Ustawiłem 1.35V i próbowałem napięciem na NB, ale w bardzo małych kroczkach.

W pewnym momencie zaskoczył boot screen, jednak zaraz przed startem ładowania systemu system i tak się zawiesił.

Nie chce bawić się sam za bardzo, ponieważ boje się o sprzęt, dlatego wole żebyście Wy mi w miarę możliwości doradzili jakie wartości ustawiać, którymi manipulować, itd.

Bo te zwiechy to raczej na pewno od napięć będą? Po powrocie wszystkich na AUTO i FSB na 1575 działa bez problemu.

Ale na AUTO przy wyższych częstotliwościach jest podobno niebezpiecznie.

Zaś w sklepie komputerowym powiedzieli mi, że bez problemu tego procka do 4GHz wyciągnę bez konieczności zabawy z napięciami.

Póki co to chyba te ustawienia były najbliższe sukcesowi 4GHz:

mwy25beuqsfrip3t7ac_thumb.jpg

Zaczął ładować się już nawet system, ale pod koniec ładowania wywalał BSoD.

Próbowałem tutaj jechać samym napięciem na procku w górę, ale potem już tylko zwiechy były.

Więc moje domysły mówią, że to nie napięcie na procku a coś innego będzie go blokować.

Tylko co? Któreś napięcie? A może jeszcze coś innego?

zwieksz napiecie na ramach do 2.3 i ustaw je na 5-5-5-15 i zobacz czy zaskoczy ??

chciałbym to zobaczyć.

ORTHOS+priorytrt9

Patricko

Vtt zmień na manual 1.2-1.3

HT też musisz się pobawić i GTL

Mówiąc pobawić jakie wartości masz na myśli?

Jedno oczko wyżej od najniższej wartości czy coś takiego?

Będę to sprawdzał w każdym razie i mam nadzieję, że coś ruszy w końcu.

Bo już to męczę i męczę, któryś dzień z kolei.

I ten “GTL_Ref Ratio” też zmieniać ? Jak tak to na ile mniej więcej?

EDIT

Ustawiłem teraz tak:

CPU: 1.35V

PLL: 1.52V

VTT: 1.2V-1.3V

Memory: 2.1V (2.3V mam na żółto już i trochę się boje ustawiać tyle)

NB : 1.4V

SB: 1.6V

1.2HT: AUTO (ale 1.2V też próbowałem)

GTL_Ref Ratio: AUTO

Jeśli chodzi o tego GTL to mam tam wartości +10mV, do +60mV, a potem mam do -250mV.

I nie wiem co tutaj mam ustawić.

Zauważyłem również, że do 1600 FSB przy mnożniku x9, czyli 3.6GHz, komputer chodzi stabilnie zarówno na napięciach na AUTO jak i ustawionych ręcznie.

Jak już daje 1610 to zaczyna się sypać. Tak jak mówię, próbowałem masy opcji i nie wiem co może powodować problem.

Może któreś z napięc, albo za wysokie albo za niskie? Albo może to w ogóle nie napięcia robią ten problem?

Ale wątpię, bo przecież gdyby to nie od napięć zależało na nawet jakby były na AUTO to byłyby problemy, a na AUTO póki co działa dobrze.

WAŻNE:

Zauważyłem, że teraz jak mam 3.6GHz (jak miałem trochę mniej to działo się to samo), to komputer wieszał mi się w grach.

Na początku myślałem “no spoko gra się zwiesiła, zdarza się”, ale zwiesiło mi się kilka razy w ten sam sposób, czyli zwiecha i dziwny pisk z głośników i nawet myszka nie działa.

Obecnie na napięciach AUTO, przy 3.6GHz zapuściłem Orthosa z priorytetem 9.

Po 9minutach i 46sekundach zwiesił się komp. Czyli stało się to co myślałem, że wina procka.

Teraz zastanawiam się czy to od tych napięć? Wydaje mi się, że tak. Bo tylko z prockiem kombinuję.

Także trzeba rzeczywiście ustawić stałe wartości i sprawdzić to.

Tylko znowu ponawia się pytanie jakie te wartości ustawić?