Podkręcanie GTX 260, zwiększanie napięcia

Witam, chciałbym podkręcić swoją kartę GeForce GTX 260, już w sumie podkręciłem ale żeby podkręcić bardziej potrzeba chyba zwiększyć napięcie… Podobno po zwiększeniu napięcia płyty głównej kartę graficzną można lepiej podkręcić… Mam płytę ASUS M3N78. I napięcie mogę zmienić tak:

+50mV

+100mV

+150mV

Aktualnie mam tak:

Core clock: 648Mhz

Shader clock: 1389MHz

Memory clock: 1083MHz

Jeśli mowa o podkręcaniu karty graficznej to owszem zwiększenie napięcia na rdzeniu poprawia stabilność karty ale też powoduje większe wydzielanie ciepła.

Napięcie rdzenia karty graficznej nie podnosi jednak z poziomu biosu płyty głównej lecz edytując bios karty graficznej.

Z poziomu płyty głównej możesz podnieść napięcie na rdzeniu procesora, mostku, pamięci i możliwe że jeszcze kilku rzeczy w zależności od rodzaju płyty głównej.

wszystko masz napisane w tym dziale

2. Podkręcanie karty graficznej

Do kręcenia kart graficznych służą działające pod systemem operacyjnym programy. Za uniwersalne można uważać Rive Tuner czy PowerStrip-a. Karty od nvidii można kręcić w sterownikach, posiadających dopowiednia zakładke. Do kręcenia karty od Ati można użyć RadLinkera czy ATT :slight_smile:

Karta graficzna posiada dwie wartości: pierwsza to taktowanie rdzenia, druga to taktowanie pamięci, dla karta z pamięcią ddr wartośc mnożymy razy 2!

Karte kręcimy co 10mhz dla rdzenia i pamięci np. z 250mhz na 260 i pamieci z z 200 na 210 ( dla ddr to juz 420mhz, 210x2)! Save ustawieni i odpalamy jakiś benchmark graficzny, w którym to możemy zobaczyć, czy coś sie poprawiło w pracy karty, zmieniajace sie na wyzsze fps podczas testu jest znakiem, ze karta przyspieszyla! Wszystko OK, to jedziemy dalej kolejne 10mhz, i tak zwiekszajac co 10mhz, a z czasem co 5mhz dojdziemy do max wartości na jakich moze pracować karta!

Efektami zbyt wysokich zagarów są: dla rdzenia zwis obrazu wyświetlanego, dla pamięci błędy w prawidłowym wyświetlaniu obrazu (artefakty), mogą one powstac równiez poprzez przegrzewanie sie karty graficznej, gdyż kręceniw karty rownież jak i procka wymaga zadbanie o chlodzenie! Jeśli wraz z podnoszeniem zegarów nie przybywa nam pnkt w 3dmarku to albo to juz kres możliwości karty lub ulega ona przegrzaniu!

Rwonież i tu pojawia sie opcja, że nie każda karta kręci sie tak samo, i jest identycznie wydajna!

Po podkręceniu koniecznie zastanów się nad dodatkowych chłodzeniem karty. Tak się składa, iż mam taką samą, podczas gier bardzo wymagających temperatura karty dochodzi do 90 st. C. Tak więc dodatkowe chłodzenie jest jak najbardziej wskazane…

Podkręciłem do 701MHz/1511MHz/1211MHz a napięcie zmieniłem +50mV i temperatury przy graniu w Need For Speed nie przekraczają 70 stopni C, około 65-68 stopni C ;] No i wiatrak ustawiłem z 40% na 55% obrotów, nadal nic praktycznie nie słychać. Zaraz będę grał w Multiplayera GTA IV to sprawdzę w tej grze jak się będzie karta zachowywać.

Lepiej odpal test FurMarkiem.

Chyba nie będę na razie w ogóle podkręcał… Furmark po 10minutach doprowadza kartę do 86 stopni C bez żadnego podkręcania…

FurMark obciąża karte w 100% dlatego tak wysoka temperatura. Testuj nim stabilność, ja też mam takie temperatury :stuck_out_tongue: