Podkręcanie i5-4690k

Podzespoły mam takie: 

MSI GTX 970 Gaming || Intel Core i5-4690K || MSI Z97 Gaming 7 || Corsair 750W 80+ Gold || Be Quiet! Dark Rock 3 || Corsair Vengeance Pro 2133Mhz CL9 2x4GB || Toshiba Q Pro Series SSD 120GB || Zalman Z11 Plus HellFire

I prosiłbym o jakieś tipy w oc, bo nigdy się w to nie bawiłem. Jak rozumiem proces przebiega tak:

  • zwiększenie mnożnika w windowsie

  • włączenie jakiegoś programu do testowania stabilności w stresie (aby temp procka nie przekraczała 70 stopni)

  • jak będzie stabilnie to zwiększenie mnożnika itd (a jak niestabilny to zwiększyć napięcie)

  • zastosowanie tych ustawień w biosie

 

No i teraz mam mnożnik 40, częstotliwość 100MHz, napięcie 1.2V i temp w spoczynku koło 43-44 stopni (OC Genie msi). Korzystam z intel extreme tuning utility. Pytanie 1 - czy dobrze wszystko piszę? Pytanie 2 - jaki program do sprawdzenia stabilności powinienem wykorzystać. 

http://www.purepc.pl/poradniki/jak_podkrecic_procesor_core_i54690k_poradnik_dla_poczatkujacych

no ok, ale na wolę to zrobić z poziomu windowsa, aby mieć szybszy dostęp do testu w stresie. W jaki sposób (w czasie testu, tudzież po) objawia się to, że muszę zwiększyć napięcie? 

Toż w podanym linku masz przykłady robienia tego też na sofcie, zasady są te same.

a takie pytanko, jaka powinna być temp. w spoczynku dla-dajmy na to- 3.9ghz?oraz jak długo powinien trwać stres test?

Ważne aby nie przekroczyć zalecanych temperatur w stresie w spoczynku procesora nie przegrzejesz. :wink:

Generalnie czym wyżej podkręcasz tym dłużej powinien trwać test. Chłodzenie testuj aż temperatura się ustabilizuje, a stabilność najczęściej komputer się zawiedli w czasie testu lub wydali ekran śmierci.

 

Na to wpływa szereg warunków i parametrów, z reguły w idle, to około 30 do 40 stopni, w stresie nie przekraczaj 90 stopni.

 

30 minut w OCCT wystarczy - test CPU, później test stabilności na wymagającej grze.

hmm, no dobra, widzę, że mam za duże temperatury. Bo nawet jak tylko włączę turbo boost i mam 3.9ghz, to w stresie (napięcie 1.2v) za pomocą linxa mi temp skacze pod 90 stopni, podczas gdy w spoczynku jest to koło 44 (w intel extreme utility czy coś takiego w stresie dochodzi mi do 84 stopni przy 4.7ghz/1.25v, także może to wina syntetyka?).

I teraz takie pytanko: zamawiałem zestaw z morele, tam też składali, to jak rozumiem jakąś pastą termoprzewodzącą jest to posmarowane (żadnej nie wybierałem), czy powinienem dokupić i sam posmarować? A może to oni coś podczas składania skopali?

Edit:

 

Nie zobaczyłem, że masz porządny cooler na CPU.

chłodzenie jest tak duże, że aż zakrywa mi jeden slot na ram ;p

 

No to jest OK.

 

 

No ale masz super temperatury przy takim OC i napięciu Vcore?

 

Pamiętaj w normalnej eksploatacji nie przekraczaj 85/90 stopni i jest OK.

 

Edit:

 

I dużo czytaj o OC tego CPU, a dopiero rób.

 

W OCCT na teście CPU po STABILNYM podkręceniu procesora na jak najmniejszym Vcore, temperatura ma być max 90 stopni na rdzeniach.

no ale chodzi mi o to, że w intel extreme tuning utility (czy jakoś tak) temp nie przekraczały 84-85 stopni przy 4.7ghz w wykonaniu stres test  w tym programie.

Natomiast jak włączyłem Linxa, który bodajże najbardziej obciąża procka, to nawet przy 3.9 mi skoczyła temp do 90-95 stopni.

 

Ale nie ma sensu tak katować CPU, bo NIGDY nie uzyskasz w normalnej pracy takich temperatur jak w tym teście.

 

Napisałem, OCCT i test CPU i wystarczy puścić go na 30 minut, a później wymagająca gra. I to tyle.