Podkręcanie Intel Core 2 Duo E7400 2,80GHz

Chciałem dowiedzieć się, na ile bezpieczne jest takie podkręcanie procesora? W przypadku Intel Core 2 Duo E7400 2,80GHz jaka będzie maksymalnie bezpieczna wartość? 3,30GHz?
Po takim podkręceniu procesora, zużycie procesora wzrośnie? Coś jeszcze może ulec awarii?
Płyta główna ASUS P5QL-E, oraz karta graficzna Raden HD 7700 1GB będą nadawać się do podkręcenia takiego procesora?

Nie ma czegoś takiego jak maksymalna bezpieczna wartość bo sztuka sztuce nierówna :slight_smile: A schemat podkręcania jest w sumie podobny, zwiększasz mnożnik / FSB, jak zacznie pracować niestabilnie to podwyższasz napięcie, a to wszystko ściśle monitorując temperatury. Procka zabijesz napięciem albo temperaturą.

Więc samo podkręcanie nie wystarczy, a też trzeba odpowiednio napięcie podać i obserwować temperatury?

Jeśli nie zwiększysz napięcia to w pewnym momencie procesor stanie się niestabilny z powodu zbyt małego napięcia. Po prostu będzie miał za mało “energii” względem zużycia. Nie mniej za duże napięcie albo temperatury mogą natychmiast i bezpowrotnie zabić procesor i o ile w kwestii temperatury pewnie zadziała zabezpieczenie i komputer się wyłączy, tak zbyt duże napięcie może okazać się tragiczne jeszcze przed testem POST.

Takim “bezpiecznym” (stosunkowo) OC jest nie zwiększanie napięcia, czyli maksymalizujesz mnożnik / FSB na domyślnym napięciu do momentu aż procesor zaczyna działać niestabilnie (crashuje przy kilkugodzinnym obciążeniem stress testem albo temperatura rośnie niebezpiecznie wysoko), jak wywali to cofasz się o krok i testujesz na nieco niższych parametrach.

BTW jak próbowałem OC Intela E7500 to podbiłem go może z 2.93 do 3Ghz i tyle, więcej nie szło - gra zupełnie nie warta świeczki. Tu jest bardzo dużo zmiennych - płyta główna, zasilacz, konkretna sztuka procesora itd. więc nikt nie daje gotowych wartości.

dlaczego nie zapytasz na ile sensowne jest podkręcanie? Procek, wybacz, to poziom słabszych netbooków z Atomem, czyli podkręcanie da symboliczny zysk. Zamiast kombinować z podkręcaniem przez pół dnia poroznoś 3 godziny ulotki i kup core quada za 40 zł na Allego :wink: Na tym odczujesz różncie dużą pewnie + 50-100%.

Po prostu z czystej ciekawości pytam, jak to jest z podkręcaniem tak starego procesora :wink: Póki wszystko działa, komputer pracuje bezawaryjnie, nie będę go zmieniać, bo nie czuję takiej potrzeby.
Wszystko już wiem, więc dzięki bardzo za informację. :+1:

A konkretniej, jaka wersja?

Zapewne Q6600 :slight_smile:

Niekoniecznie, nawet durny Q8200 za 35 zł na Allegro da mu wzrost z 1700 do 2800 w passmarku, czyli podkręcanie tego E(cośtam) tylko w celach hobbystycznych :wink:

Podepnę się do pytania :slight_smile:

Kręcę sobie mojego quada, na które temperatury powinienem patrzeć: CPU czy poszczególnych core?

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2019-02-13_11-33-15

Q6600 G0: Tcase=70, Tjunction=100

Na core.
Sprawdź jeszcze Core Tempem.

A znasz odpowiednik pod Linuksa? :slight_smile:

lm-sensors powinien dać radę.
Niezależnie, w razie wątpliwości patrz zawsze na wyższą temperaturę.

Powyższy zrzut to wynik właśnie z sensorów:

[gom1@bigOS ~]$ sensors
atk0110-acpi-0
Adapter: ACPI interface
Vcore Voltage: +1.28 V (min = +0.85 V, max = +1.60 V)
+3.3 Voltage: +3.33 V (min = +2.97 V, max = +3.63 V)
+5 Voltage: +4.94 V (min = +4.50 V, max = +5.50 V)
+12 Voltage: +12.10 V (min = +10.20 V, max = +13.80 V)
CPU FAN Speed: 680 RPM (min = 600 RPM, max = 7200 RPM)
CPU Temperature: +43.0°C (high = +60.0°C, crit = +95.0°C)
MB Temperature: +38.0°C (high = +45.0°C, crit = +95.0°C)
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +56.0°C (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1: +59.0°C (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2: +55.0°C (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3: +51.0°C (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)

Dzięki :slight_smile:

No właśnie, atk0110 to dane z płyty głównej, a coretemp to dane z procesora. O te drugie Ci chodzi, są dokładniejsze, tzn. lepiej odzwierciedlają faktyczne temperatury wnętrza - a to na nie należy przede wszystkim uważać.

Czyli do 84 w stresie mogę dobić?

W Quadach był problem bo oficjalnie Intel nie wypowiedział się jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura Tj. Przyjmuje się, że ok. 95, bo jeśli dobrze pamiętam to zależy od konkretnej sztuki. Więc 84 to taka bezpieczna wartość.

Wszystko jasne. Dziękuję raz jeszcze :slight_smile:

Tyle podkręcałem już procesorów na podstawce 775. Są nie do zdarcia.
Prędzej płyta pójdzie.
Tylko pamiętajcie, aby ustawiać na sztywno PCIE na 100MHz.