Podkręcanie Intel pentium K

Witam, chciałbym podkręcić procesor SPECYFIKACJA

ja mam podobny zestaw do Twojego,i również podkręcałem,dociągnąłem do stabilnego 4.2.nie jest trudno.jeśli znasz angielski to zaraz wstawię dobry poradnik z którego korzystałem

https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/2r24ot/here_is_a_basic_overclocking_guide_for_the_g3258/

Tak średnio to widzę :frowning:

a tutaj nie lepiej będziesz widział :slight_smile:

interesuję Ciebie  CPU Frequency

 

1.zainstaluj te programy:

-CPU-Z -aby sprawdzić czy zmiany  w zegarze i napięciu się zapisały

-HWMonitor - do sprawdzania temperatury rdzeni

-RealTemp - również do temperatury,na wszelki wypadek.

w moim przypadku temperatury z tych dwóch programów nie pokrywały się w 100% ale były bardzo podobne.

-Aida 64 - stres test

Program jest płatny,są również inne tego typu programy ale ja używałem akurat tego.

2.wejdź do bios-u

-wchodzisz w Advanced CPU Core settings

-zmieniasz mnożnik na powiedzmy 45

3.teraz voltage settings

-vcore lub core voltage

górna granica jest ok 1.300v,ja dla pewności zacząłem od 1.280. jesli chcesz możesz zacząć od 1.3v i ewentualnie schodzić w dół.ale dla mnie rezultat 4.2 jest ok więc zaczynałem od mniejszego napięcia

4.zapisz ustawienia i wyjdż

-jeśli komputer normalnie się właczy to na razie ok

-jeśli nie,zmniejsz mnożnik o 0.1 lub zwiększ napięcie 0.010(ale nie przekraczaj 1.3v)

do czasu aż wypracujesz kompromis

5.odpal cpu-z i sprawdz czy mnożnik i napięcie na pewno się zapisało

6.jeśli tak,odpal hw monitor i real temp.powyłączaj zasobożerne aplikacje

7.włącz Aida/jakiś inny program do stres test

-Test Stabilności

oc339_2015-12-01_203854.png

powinno to wyglądać tak.

i start.

8.miej na wierzchu Real Temp i Hw Monitor.Test powinien trwać ok.1 godz.lecz obserwuj cały czas temperaturę procesora,nie powinna dojść do 90st,jeśli dojdzie szybko przerwij test.,upewnij się że w Hw monitor Load jest 100%.

9.jeśli test przetrwa 1 godz to na razie ok,jeśli temperatura dojdzie za wysoko,wejdż do biosu,obniż napięcie o 0.010/jeśli komputer się wyłączy obniż mnożnik o 0.1.musisz wypracować kompromis żeby procek się nie grzał,ale żeby też komp się nie wyłączał.

10.gdy już to osiągniesz pora na ostateczny stres test.w tym celu obniż napięcie o 0.010 i włacz stres test.jeśli w ciągu godziny wszystko będzie ok,obniż napięcie o kolejne 0.010v.i obniżaj tak do czasu aż  komp obleje test,wyłączy się.wtedy zwiększ napięcie o 0.010 i uruchom stres test na 8 godz.jeśli dojdzie do końca to oznacza że osiągnąłeś optymalne dla siebie wartości.jeśli testu nie uda się przeprowadzić do końca,zwiększ napięcie o 0.010.

Myślę że to by było na tyle.pamiętaj że i temperatura i napięcie może uszkodzić procesor,więc nie przekraczaj tych wartości.

Mam nadzieję że pomogłem

 

 

 

@Up pomogleś, dzięki wielkie :slight_smile: Aczkolwiek po udanym podkręcaniu procka i pobraniu programów do monitorowania systemu pobrałem również mase innego ‘gó*na’ które blokuje mi wyśmienicie PC :confused:

A tak z ciekawości ,do ilu udało ci sie podkręcić przy jakim napięciu?no bo nawet przy identycznym zestawie różne mogą być granice procka