Podkręcanie na płycie Gigabyte GA-Q35M-S2

Witam, mam pytanie czy w biosie są jakieś ukryte opcje podkręcania procesora?? Ponieważ mam procesor Pentium Dual Core E2180, zamierzam go podkręcić, ale nie mogę w biosie znaleźć żadnych opcji. Gdy wchodzę w opcję “MB Intelligent Tweaker(M.I.T)” to mam jedynie opcje zmiany mnożnika i nic więcej, bios na płycie F3. Umie ktoś mi pomóc?? :oops:

Za podnoszenie FBS jest odpowiedzialny CPU Host clock control. Zwiększasz to o parę mhz i mnożysz przez mnożnik (chyba 9) i masz rzeczywistą częstotliwość taktowania proca.

Jak już o parędziesiąt zwiększysz i komp nie będzie odpalać to zwiększasz napięcie CU w CPU voltage control (tylko nie przesadź !!

PS. Napisz jaki masz zasilacz i jakie chłodzenie na proca??

Mnożnik mam 10, czyli to CPU Host clock control to jest zwykłe podnoszenie fsb, tak? Chłodzenie chwilowo intela, ale planuję kupić jakiegoś miedziaka, a zasilacz mam Chieftec 450W. Jeżeli chodzi o FSB to trochę potrafię kręcić proca, tylko mam pytanie o ile zwiększać vcore jak podkręcam procka?? Bo jest moment gdzie nie startuje już na zwykłym napięciu, tylko nie wiem o ile zwiększyć w takim momencie??

JAk nie będzie startował to zwiększ o 1, 2 oczka.

Temperature monitorujesz programami np; Everest Ultimate Edition, Real Temp, Coretemp.

Stabilność kompa testujesz programem Orthos, włączasz test na ok 5-8H i jak będize bez błędów oto jest ok.

Everest Ultimate Edition mam ten program od dawna, ale problem tkwi w tym, że nie ma takiej opcji w biosie. Jeżeli bym zmienił bios to jest szansa że te opcje się pokażą??

Jakiej funkcji??

Jesteś pewien że Twój BIOS jest w wersji F3?? Bo na tej liście nie ma w ogóle F3.

Co do tych opcji to chyba aktualizacja nic nie da bo obsługa tego CPU jest już w F2. Ale jak chcesz to możesz spróbować.

Tak F3 sam nie mogłem w to uwierzyć ale płyta twierdzi, że ma bios F3 :stuck_out_tongue:

To spróbuj zaktualizować BIOS do wersji F4 programem @BIOS.

To faktycznie nic nie pomoże, ponieważ tego biosu nie ma na stronie ale już w liście procesorów obsługiwanych ten bios się znajduję:

np.

Intel Core™ 2 Duo E8600 3.33GHz 6MB Wolfdale 45nm E0 65W 1333 F3

Intel Core™ 2 Duo E8500 3.16GHz 6MB Wolfdale 45nm C0 65W 1333 F3

Intel Core™ 2 Duo E8500 3.16GHz 6MB Wolfdale 45nm E0 65W 1333 F3

Intel Core™ 2 Duo E8400 3GHz 6MB Wolfdale 45nm C0 65W 1333 F3

Intel Core™ 2 Duo E8400 3GHz 6MB Wolfdale 45nm E0 65W 1333 F3

Intel Core™ 2 Duo E8300 2.83GHz 6MB Wolfdale 45nm C0 65W 1333 F3

Intel Core™ 2 Duo E8200 2.66GHz 6MB Wolfdale 45nm C0 65W 1333 F3

Intel Core™ 2 Duo E8190 2.66GHz 6MB Wolfdale 45nm C0 65W 1333 F3

Ma ktoś jakieś pomysły do mojego przypadku ??

może płyta po prostu nie jest przeznaczona do O/C i nie posiada takich opcji

A ctrl+f1? Na mojej jest taki skrót do dodatkowych opcji w biosie :).

Jak robię ctrl+f1 pojawia się jedna opcja jakaś ale nie to co powinno, w sumie płyta myślę że jest trochę przystosowana do O/C bo w książeczce od niej jest screenshot biosu i są tam pokazane i opisane te opcje, wiec płyta je jakby ukryła :stuck_out_tongue:

skoro są pokazane i opisane to powinno także być napisane jak się dostać do tych opcji :slight_smile: chyba, że masz książeczkę nie od swojej płyty :stuck_out_tongue:

No, jest napisane one pokazane powinny być w gdy wejdę w biosie w “MB Intelligent Tweaker(M.I.T)”, ale ich tam nie ma. Jak wcisnę ctrl+f1 to też się nie pokazują. Heh jeszcze taki głupi to nie jestem żeby mieć złą książeczkę :stuck_out_tongue:

Ale nie wciskaj ctrl+f1 po wejściu w MB Intelligent Tweaker(M.I.T), tylko jak wejdziesz do Biosu, na głównym ekranie.

Tak właśnie robię i wyskakuje mi tylko jakaś tam jedna opcja ale nie jest to nic do podkręcania.

Niestety na tej płycie nie ma opcji podkrecania mimo ze w biosie jest zakladka easy tune to opcje sa nieaktywne

próbowałem podkrecac z poziomu windows programem easytune ale opcje oc tez sa w nim wyłaczone

Ciesze sie ze kupilem dual core E2200 bo miałem kupic E2180 a tak to mam przynajniej te 2,2ghz

Dzis spóbuje zmienic FSB jakims innym programem np. CPUFSB

Moze sie uda przynajmniej do 2,8ghz :?

A tu macie opis tej płyty cytuje “Ustawienia BIOS-u pozwalają nam tylko na zupełnie podstawowe zmiany. Chcesz podkręcać? Nie kupuj płyty adresowanej do firm.”

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … /1577.html

:smiley: dobrze ze dałem za nia tylko 125 zł na początek starczy E2200 i tak jest ponad 2x szybszy od poprzedniego bartona 3200

Jeżeli się uda podkręcić to proszę o kontakt:) to ważne! ;p

No niestety wygląda na to ze na tej płycie nie da sie podkrecić procesora nawet o 1 mhz

Programy do zmiany fsb pod windows nie działaja \

:frowning: kupilem e2200 z mysla o OC a tu zonk

Jak masz jakies pytania pisz na gg 6099363