Podkręcanie pamięci Patriot 2x1GB 800MHz LLK

Ostatnio podkręcałem swój sprzęt (Athlon x2 64 4400+) z 2,3GHz do 3,0GHz.

Pamięci jakimi dysponuje to: Patriot 2x1GB 800 MHz Dual LLK CL4.

  • Ich stadardowe ustawienie (przed O/C) wyglądało tak: proc(11,5*200)(mem div 6) dla memClock 800 = 383,33 MHz (766,6 MHz efektywne); napięcie 1,9V; timingi 5-5-5-16.

  • Po podkręceniu proca do 3,0GHz ustawienie RAM przedstawia się tak: proc(11*275)(7) dla memClock 667 = 433 MHz (866 MHz efektywne); napięcie musiałem zwiększyć do 2.0V; timingi 5-5-5-16.

Dane na podstawie BIOSu, CPU-Z i EVEREST UE.

A teraz pytania :

  • do ilu MHz mogę pokręcać te kości (jeśli teraz chciałbym “wskoczyć” na memClock 800 - częstotliwość pracy będzie wynosić 505 MHz (1010 MHz efektywne) - czy to już nie za dużo? Z pewnością będzie trzeba podnieść wtedy napięcie. Do ilu max mogę je podnosić?

A może zostawić tak jak jest a spróbować obniżyć timingi (wcześniej jeszcze tego nie robiłem, więc czekam na fachowe prady).

I jeszcze jedno ważne pytanie:

Tak jak wspomniałem - dla memClock 667 pamięci ustawiły się na 433 MHz (866 MHz) -wskazania według CPU-Z i EVEREST UE. Jednak przeprowadzając test programem memtest86+ Settings RAM pokazuje 505 MHz (1010 MHz) -czyli tak jakby dzielniki pamięci nie zostały w BIOSie obniżone, choć przed podkręcaniem obniżyłem je z 800 do 667MHz i sprawdzając ustawienia po teście jest memClock 667 MHz. Dlaczego ten test pokazuje takie wartości??? Mógłby ktoś sprawdzić jak jest w waszym przypadku???

Do 900MHz bez problemu, przy napięciu 2,2V.

Powyżej 900MHz trzeba ustawić 2,4V i nie przekraczać tej wartości.

standardowe ustawienie nie znaczy poprawne, te pamięci potrzebują 2,2V do bezproblemowej pracy z 800Mhz

czyli rozumiem, że mimo iż pracują teraz poprawnie na 2,0V -podnieść napięcie na 2,2V?

oczywiście, 2,3V jest zalecane do 1000Mhz więc nie żałuj mu napięcia. pochwal sie wynikiem później

Może nawet 1100 MHz Ci się uda, te pamięci idą dużo wyżej z dobrym szczęscie.

Bzdura, mam te pamięci w w SPD mają profil 500Mhz, 5-5-5-15 przy 2.3V

Co Ty nie powiesz?

Gdzie napisałem, że SPD zawiera 2,4V?

To było moje zalecenie z wyraźną uwagą, by nie przekraczać 2,4V. Chłopak ma zamiar jechać z nimi wyżej niż 1GHz, więc 2,4V wskazane, a 500MHz w SPD oznacza efektywnie 1GHz.

Zapoznaj się z sugestiami innych uczestników dyskusji - B… Ł…

Gdzie napisałem, że SPD zawiera 2,4V?

A czy ja napisałem, że ty tak napisałeś. Odpowiedziałem że producent tych pamięci zaleca inne parametry, a że różnią się od tych co ty napisałeś wniosek z tego prosty, że napisałeś bzdurę (nie po raz pierwszy).

Kolega ma zamiar dojść do 505Mhz czyli według zaleceń producenta wystarczy napięcie rzędu 2.3V

http://www.frazpc.pl/artykuly/497/Na/ko … /i/PATRIOT

na samym dole są testy LLK i napięcia na jakich udało się osiągnąc dane taktowania.

Jesteś pewien? B… Ł…

Producent napisał też, że są to pamięci DDR2 800MHz, w SPD zapisał dane dla 900MHz, jak się to ma 1010Mhz?

Czy przekroczenie 900MHZ, to też robienie bzdur?

**************

Nie 900MHz a 1000MHz, matematyka się kłania :stuck_out_tongue:

Zgadza się 1GHz, ale chce jechać wyżej, więc 2,4V nie zaszkodzi, a może dać na to większe szanse.

Producent napisał też, że są to pamięci DDR2 800MHz, w SPD zapisał dane dla 900MHz, jak się to ma 1010Mhz?

Skąd wiesz że tak zapisał producent skoro nie masz tych pamięci, bo gdybyś miał to byś wiedział że znowu wypisujesz bzdury w tych pamięciach nie ma profilu dla 450MHz.

Skąd jakieś niestworzone wymysły że przekroczenia 450Mhz to bzdury?

****************************

Miałem te pamięci i pozbyłem się ich.

********************************

OT-y - KOSZ. Ostrzeżenia przyznane :evil:

Z recenzjami ram’ów jest ten problem że po 1-2 latach robią się “przeterminowane”, technologia nie stoi w miejscu i producenci zmieniają kości na których budują swoje ram’y, ale nie zmieniają nazw sprzedawanych produktów. Dlatego jeśli polegać to tylko na w miare świeżych testach…

Co do tematu to fakt faktem lkk 800’tki reklamowane są profilem epp 1000mhz cl5 więc 1010 to w sumie żadne oc :]

…wczoraj “bawiłem się” w podkręcanie moich pamięci. Max wartości jakie udało mi się uzyskać przy stabilnym działaniu to: 495,9 MHZ (991,8 MHz) przy napięciu 2,32V.

Przy wyższym napięciu 2,4V i dalszej próbie podkręcania w programie memtest86+ pojawiały się błędy :frowning:

Kosztem O/C pamięci musiałem niewiele zmniejszyć O/C procka obniżając HTT (FSB) do 270 MHz -wcześniej było to 275 MHz.

Może mała matematyka:

Przed O/C RAMu: (11*275,5)=3030,5MHz [proc] / 7 = 432,9MHz (865,8MHz) [RAM]- 5-5-5-16

Po O/C RAMu: (11*270,5)=2975,5MHz [proc]/ 6 = 495,9MHz (991,8MHz) [RAM]- 5-5-5-16

A teraz pytania:

  • Czy zostawić RAM na 865,8MHz i próbowac obniżyć timingi (jeśli się da to: 4-4-4-12), czy zostawić RAM na 991,8MHz

Co będzie wydajniejsze???

  • Dodam, że wlaśnie zbieram kasę na grafikę i narazie korzystam z integry, która defakto “pochłania” część pamięci. Czy ma to wpływ na podkręcanie pamięci???

A od kiedy podkręca się pamięci programem… W biosie podkręć.

Oczywiście, że podkręcałem w BIOSie -jedynie stabilność po podkręceniu sprawdzałem za pomocą memtesta… Przy ustawinieach w BIOSie na 2,4V i wyższych częstotliwościach -memtest wyrzucał błędy…