Podkręcanie pamięci ram DDR4

Witam posiadam pamięci ram : GOODRAM IRDM Pro 32GB 2x16GB DDR4 3600MHz CL17
i chciałbym je podkręcić ale do końca nie wiem jakie wartości podać , możecie mi coś podpowiedzieć doradzić.

Gdyby to było na zasadzie recepty działającej na wszystkich pamięciach, to zrobiłby to już producent. Najwyższe pewne wartości dla większości pamięci to właśnie te ustalone w XMP. Wszystko wyżej musisz testować na własną rękę, bo jest zależne od danego egzemplarza.

no tak zgadza się , ale zawsze można obniżyć cl oraz (TRFC) które przez producenta jest zawyżone.

Ja ostatnio podkręcałem z 2133MHz na 3000 :slight_smile:

Jak masz Ryzena, to pobaw się kalkulatorem:

nie mam ryzena mam intela .

To nie pomogę niestety.

Jako ciekawostkę dodam tylko, że wszelkie zabawy z OC anulują zapisy gwarancyjne Intela - pod to podpada również włączenie profilu XMP. Taka fajna firma :slight_smile:

A XMP to nie zaczęło się od Intela? intel memory profile, czy jakoś tak.

Jedno drugiego nie wyklucza. Zapewne jest to martwy przepis, ale uczulam przed zbytnią wylewnością w momencie oddawania sprzętu Intela do serwisu.

Osobiście przez masę lat nie spotkałem się ze spalonym procesorem. Może przez zasilacz, ale to poszło wszystko. Są a allegro “uszkodzone xeony” Ale nie wiem co trzeba robić dzisiaj z procesorem, żeby go załatwić.

Wystarczy dać mu trochę więcej papu - czyli przewoltować.

Ale płyta nie pozwoli. kiedyś próbowałem załatwić core2duo. Wiatrak nawet ściągałem. i nic płyta/bios wyłącza. procek żywy.

Co innego chwilowe przegrzanie, a co innego ciągła praca powyżej bezpiecznego limitu - np. na 1,5V. Na mojej płycie dopiero podbicie napięcia do 1,7V zapala czerwoną lampkę. A bezpieczny max dla Ryśka to 1,45V.

to się rozpisali ,a ja dalej nie wiem xd

Jeju, pobaw się sam trochę. Obniżaj po 1 każdą wartość, graj i obserwuj.

już się bawiłem nie wstawał komp ten bios na płytach AsRock to masakra.