Podkręcanie Procesora AMD Athlon XP

(levisek82) #1

Witam chciał bym się dowiedzieć na ile mniej więcej mogę podkręcić procesor bo w biosie już mam na maxa czyli 1800 MHz (13.5 x 133) 2200+ a Everest pokazuje mi Maksymalna częstotliwość taktowania: 3000 MHz. Może ma ktoś w prawe w podkręcaniu procka i czy mi nie padnie po tym wyczynie. Parametry główne:

Procesor obecnie: AMD Athlon XP, 1800 MHz (13.5 x 133) 2200+

Częstotliwość zegara zewnętrznego: 133 MHz

Maksymalna częstotliwość taktowania: 3000 MHz

Bieżąca częstotliwość taktowania: 1800 MHz

Płyta główna: Abit NF7(-S) v2.0 (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN)

Wersja: 2.X,1.0

Mikroukład płyty głównej: nVIDIA nForce2 Ultra 400

Typ BIOS'u: Award (08/19/04)

Producent BIOS'u: Phoenix Technologies, LTD

Numer wersji BIOS'u: 6.00 PG

Temperatury:

Płyta główna: 33 °C (91 °F)

Procesor: 50 °C (122 °F)

WDC WD800JB-00ETA0: 38 °C (100 °F)

(kijek) #2

Możesz odblokować mnożnik. Tutaj jest coś o tym: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic409769.html

(levisek82) #3

kijek za bardzo nie jaże z tymi mostkami wolał bym w inny sposób odblokować zegar

(kijek) #4

Innego sposobu odblokowania mnożnika w tym procesorze niema, ale ten jest śmiesznie prostu, rysujesz tylko ołówkiem jedną linię i masz odblokowany :smiley:

(Ataserwis) #5

ło matko ... czego to ludzie nie wymyślą !!

Po jaki grzyb odblokowywać mnożnik, skoro FSB jest dopiero 133 MHz?

Zależnie od rdzenia procesor powinien się dac uruchomić z FSB=166MHz, albo nawet 200 MHz (przy minimalnym podniesieniu Vcore).

Zależy jaki procesor.

levisek82 - zrób screena z programu CPU-Z, zobaczymy co to za wynalazek ten twój Athlon :wink:

(levisek82) #6

CPUID CPU-Z screen

44961091.jpg

(Ataserwis) #7

Powinien wytrzymać:

Vcore = 1,60(1,65) V i FSB =166 MHz

albo (mniej prawdopodobne)

Vcore 1,65 (max 1,70) V i FSB = 200 MHz

Zależy jakie masz chłodzenie na procku, bo po podniesieniu Vcore zacznie się grzać, i to porządnie.

Najpierw sprawdź jakie jest teraz ustawione Vcore w biosie, bo możliwe (prawie pewne) że co innego ustawiasz a co innego jest w rzeczywistości -> rzeczywiste będzie mniejsze o 0,4-0,8 V od wybranego. Nie wiem na ile pozwala ta płyta, niezależnie ile by się nie dawało nie ustawiaj więcej niż 1,75 V. Spalisz procesor.

(levisek82) #8

więc może nie będę pchał się do tego bo nie robiłem tego nigdy a procki nowe nie są tanie patrzałem

(Ataserwis) #9

Spoko, płytę główną masz całkiem porządną (ale zabytkową) a procesor ... u mnie podobny (A XP 2000+ Thornton) chodził przez lata na FSB 200 MHz, i do dziś działa. Warunek: dobre chłodzenie i naprawdę dobry zasilacz.

(Mariosti*) #10

Seryjnie jedna z wersji 3200+ miała vcore 1,75V więc nie martwiłbym się tym za bardzo. Byle chłodzenie trzymało go poniżej 60 stopni.

(levisek82) #11

Zasilacz mam 350W nazwy nie pamiętam, a co do chłodzenie obecnie to czy siedze 3 czy 6godz temperatura taka sama nie przekracza 50 ale mam zamiar wymienic pastę.

Teraz może mi ktoś powiedzieć jak mogę podkręcić w Biosie bo tego nie robiłem nigdy tylko zegar dałem na maxa.