Podkręcanie procesora AMD, karty graficznej, płyty i pamięci

Witam,

posiadam komputer z zestawem:

  • procesor - amd phenom ii x4 965 black edition

  • kartę - Gigabyte HD7850 1GB 256 PCI-E GDDR5 OC

  • płyta - ASROCK 970 PRO3 AMD 970

  • pamięć - Corsair Vengeance obecnie ustawione na 1600mhz.

chłodzenie procka Thermalright HR-02 Macho 120

Posiadam UEFI

A teraz co chciałbym się dowiedzieć :slight_smile: Chodzi mi o podkręcanie, tylko nie wiem co się z czym je…

Instalując wszystko z płytek i neta posiadam 2 programy, dzięki którymi mogę zarządzać wszystkim, jeden to “ASRock eXtreme Tuner”, drugi “GIGABYTE OC_GURU”. Dzięki tym dwu programom mogę zarządzać czym chce oraz podkręcać parametry karty, płyty, procka i pamięci.

Jednak chciałbym się od Was dowiedzieć, czy lepiej robić to w UEFI, czy za pomocą tych 2 programów jest to całkowicie bezpieczne i mogę zrobić to z poziomu windowsa?

Poza tym, jeśli już ktoś bawił się tymi programami, to prosiłbym o instrukcję co po kolei robić. Ja na próbę żeby sprawdzić czy działa, dałem np dla procesora i płyty po 10mhz więcej i napięcie o 5 zwiększyłem. Oczywiście procesor natychmiast miał taktowanie nieco większe. Ale nie wiem co z innymi suwakami i pamięcią…

Pozdrawiam :wink:

zrób to z uefi , proce powinien się do 4ghz sie podkręcić

na pclab masz cały artykuł jak to zrobić

Myślę raczej o 3.8 :slight_smile: dużo mi nie potrzeba. A masz na myśli artykuł o AM3/3+? Bo kilka wypluwa google. Tylko nic nie znalazłem o karcie ?

A co z tymi programami ? Czemu nie w nich?

CPU:

Mnożnik na x20, FSB 200, napięcie 1,5V zmniejszasz do uzyskania stabilności

RAM:

Mało który Deneb jest w stanie ciągnąć pamięci powyżej 1600MHz. Ewentualnie możesz spróbować zmniejszyć opóźnienia, ale daje to baaaardzo mało. Jak chcesz, to na PW podeśle Ci link do testów.

GPU:

Podkręcaj programem MSI Afterburner bez zwiększania napięcia.

Porady:

Pamiętaj o dobrym zasilaczu,

Musisz mieć dobrze chłodzoną obudowe

JARObb ale ja nie mam płyty MSI :D. A obudowa chłodzona dobrze. Ale mnożnik mogę też stawić x19?

EDIT: dobra pisze, że niby wspiera radeonki, ale ciekawe czy z mojej serii zaraz sprawdzę.

Kartę możesz podkręcić w CCC.

Dobra z prockiem poszło gładko, na spokojnie wykręciłem sobie 3.8.

Gorzej z kartą, ustawiam sobie np 940 i 1240 obojętnie w którym programie, daję zapisz. A wartość wzrasta i zaraz spada na domyślną. O co kaman ?

A z tym ramem to jak ?

włącz program GPU-Z i tam masz dość dokładny monitoring parametrów karty, niech sobie pracuje w tle a Ty zagraj w jakąś grę, jeżeli podczas pracy w pełnym oknie zegary pracują na pełnych obrotach, to wszystko jest ok. Potem karta powinna wejść w stan niskiego poboru energii czyli automatycznie obniżyć taktowania.

A na jakiej częstotliwości pracuje obecnie RAM?

Ram na 1600mhz.

Co do GPU w CCC ustawiłem 940 i 1240, ale zresetował się komp na 3 teście 3DMarka, zmniejszyłem na 925 i 1225 i lekko przeszło. Gdybym chciał żeby również poszło na 940/1240 to zwiększyć napięcie? Czy to już za dużo?

A teraz w stanie spoczynku jak mam włączoną przeglądarkę i parę innych to w gpu-z pokazuje mi skoki częstotliwości 300/150 i na sekundę co jakiś czas wskakuje na w/w przeze mnie.

Według mnie najlepiej nie kręcić wszystkim na raz. Ram jeśli chodzi stabilnie na 1600MHz i przechodzi memtest, to raczej trzeba się cieszyć i wiele więcej nie wywalczysz, możesz próbować majstrować przy timingach ale to na samym końcu. Najpierw ustal sobie punkt graniczny dla samego procesora, potem dla samej karty potem jeśli zagrają razem na swoich największych możliwych ustawieniach bez podwyższania napięcia to taki pierwszy etap będziesz miał za sobą :slight_smile: A potem, dalej się zobaczy.