Podkręcanie procesora - czy wiatrak wytrzyma?

Witam! Dzisiaj zmieniłem zasilacz z badziewnego “Mustanga” na Modecom MC-400 i chciałbym swój procek podkręcić tylko nie bardzo się orientuję czy mój wiatrak na procesorze wytrzyma to podkręcenie, więc się pytam w jaki sposób najlepiej sprawdzić czy mój wiatrak na procesorze nadaje się do podkręcania?? posiadam wiatrak kupiony i zamontowany razem z procesorem firmy AMD, czy może lepiej zmienić na lepszy??

Od kiedy wiatrak się podkręca ? :lol:

Podkręcasz procesor. Chłodzenie da sobie rade nawet przy większym OC :wink: .

Każde boxowe chłodzenie wytrzyma tylko temperatury będą rosły ci szybciej niz na jakiś firmowym wiatraczku. Troche Mhz na pewno powinieneś wysisnąć :stuck_out_tongue:

No wiem że wiatraka się nie podkręca ale po prostu chciałem się upewnić, bo myślałem że wiatrak też jest zależny od podkręcania. Czyli jeśli już mam pewność że wszystko będzie ok to w jaki sposób mam zmienić częstotliwość procesora?? aktualnie mam 2.10 ghz :wink: Wiem że coś trzeba zmienić w szynie FSB czy dobrze myślę?? jeśli tak, to proszę napiszcie mi jak dla blondynki :wink: w jaki sposób mam podkręcić procesor bo podobno tam też trzeba coś obliczyć ile dany procesor się podkręci…

Co 10 Mhz zwiększasz fsb w biosie i sprawdzasz temperatury

Franki , htt, no to coś podobnego jak fsb :wink:

kręć uważnie, patrz się na temp. i w sumie tyle. tak z napięciem też nie przesadzaj, tak z 1,45-1,5V możesz dać na proca dbając o temp. :slight_smile:

I sprawdzaj stabilność oczywiście, orthos :slight_smile:

ok wielkie dzięki udało mi się podkręcić mój procek o 10 mhz z 2.10 do 2.2 ghz :wink: teraz tylko pozostało mi zmienić napięcie procka tak jak mi napisałeś a później to już tylko powoli kręcić :wink:

wow, ja dałem na 1,35V bo nie szedł dalej (dobiłem tylko do 2400MHz) i poszedł nawet na 2900MHz ale obniżyłem na 2600MHz, bo na razie tyle styka :wink:

jak tak mało podkręciłeś to nie zmieniaj napiecia

PS

Nie zapomnij zmniejszeniu mnożnika HTT na 3x.

tylko właśnie nie bardzo się orientuję jak u mnie w biosie nazywa się ta opcja

posiadam bios firmy Award Award Modular BIOS v6.00PG

Jesli nie masz zakładki Advanced Chipset Features to wciśnij Ctrl + F1 aby wyświetlić zaawansowane ukryte opcje . Tam powinieneś mieć możliwość zmiany mnożnika HTT

udało mi się dotrzeć do ukrytych opcji

Tylko że nie wiem czy dobrą opcję wybrałem i zmieniłem??

klik!

Jest to opcja o nazwie:

K8<->NB HT Speed wcześniej była ustawiona na AUTO

:yes: :ok:

Wielkie dzięki za pomoc :slight_smile: naprawdę zazdroszczę wam takiej wiedzy, ja akurat takiej wiedzy nie posiadam ale mam nadzieje że jak się podszkolę to będę mógł też innym pomagać na tym forum razem z wami :wink: musimy się trzymać razem i nawzajem sobie pomagać bo przecież jesteśmy jak jedna wielka rodzina :wink: jeszcze raz wielkie dzięki :slight_smile: