Podkręcanie procesora. - Jak?

Witam Was!

Ostatnio złożyłem sobie komputer z zakupionych części (płyta główna, procesor, dysk twardy itp. itd.). Jednak okazało się, że procesor jest “zbyt stary” na moją obecną pamięć RAM. Nie mam pieniędzy aby zakupić nowy, a chciałbym ten spróbować podkręcić (tyle, że nie wiem jak). Czy mój procesor się do tego nadaje i czy dużo mogę go podkręcić? Zobaczcie konfigurację komputera:

Typ procesora : Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (15 x 200)

Nazwa płyty głównej : Gigabyte GA-EG41MFT-US2H (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN, IEEE-1394)

Mikroukład płyty głównej : Intel Eaglelake G41

Pamięć fizyczna : 3292 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)

DIMM1: GoodRAM GR1333D364L9/4G 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (8-8-8-22 @ 609 MHz) (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-17 @ 457 MHz)

Typ BIOS’u : Award Modular (11/04/10)

System operacyjny : Microsoft Windows 7 Ultimate SP1 32-bit

Karta wideo : Intel® G41 Express Chipset (1456380 KB)

Karta wideo : Intel® G41 Express Chipset (1456380 KB)

Akcelerator 3D : Intel GMA X4500

Karta dźwiękowa : Intel Eaglelake HDMI @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Karta dźwiękowa : Realtek ALC887 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Kontroler IDE : Kontroler Intel® 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller — 27C0

Dysk fizyczny : WDC WD5000AADS-00S9B0 ATA Device (465 GB, IDE)

Napęd dysków optycznych : HL-DT-ST DVD-RAM GH22NP20 ATA Device (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

Największy rozmiar modułu pamięci : 1024 MB

Liczba gniazd pamięci : 4

Drukarka : EPSON SX410 Series

Zasilacz 500W był dołączony z obudową Logic B35.

Opłaca się przy takiej grafice?

  1. Ten model kręci się bardzo fajnie. Rekordy kiedyś na nich bili.

  2. Po co chcesz kręcić? Za słabą grafike masz.

  3. Zakładam, że zasilacz jest bardzo słaby - spalisz kompa

Kiedy popatrzyłem na ten zestaw, to zrobiło mi się niedobrze.

Podaj markę i model zasilacza.

Z ciekawości, co masz na myśli?

Też mnie to ciekawi.

Tak samo jak kupowanie MoBo dla C2Q pod Pentiuma 4.

Tak w ogóle, ReaderPL , co Cię podkusiło, by to kupić?

“To kupić” czyli co? Ja składałem go z części. Procesor według mnie jest dlatego “stary”, ponieważ pracował w moim dawnym komputerze na DDR2. http://www.pcworld.pl/artykuly/325305/DDR2.i.DDR3.wojna.czy.pokojowe.wspolistnienie.html Na tej stronie znalazłem informację cytuje “Jeśli procesor w komputerze pracuje z nominalnymi ustawieniami np. na FSB 333 MHz, nie mamy możliwości zmuszenia pamięci do pracy z częstotliwością wyższą niż 1333 MHz. Tym samy widać od razu dlaczego nie ma sensu łączenie pamięci DDR3 z procesorem na FSB 266 MHz (i niższą) - maksymalna szybkość pracy modułów wyniosłaby wówczas 1066 MHz, przy której to “wydajność” DDR3 jest niezwykle niska. W takiej sytuacji zwykłe DDR2 sprawdzą się znacznie lepiej. Co więcej - łatwo obliczyć, że na płycie z procesorem pracującym na FSB 200 MHz, pamięci nie da się ustawić wyżej niż na 800 MHz, zaś dla FSB 333 MHz, maksymalna dostępna szybkość ich pracy to aż 1333 MHz - o ile zechcemy skorzystać z najwyższego mnożnika, niezbędne okażą się moduły DDR3.” Mój procesor właśnie na takiej zasadzie działa. Moja obecna pamięć zamiast 1333MHz pracuje na 800MHz. Właśnie dlatego zastanawiam się nad podkręceniem tego procesora.

hm, zastanwiam sie jak podpiales starego P4 pod DDR3, zmien sobie na jakiegos E5200 i krecisz…

Ach i tutaj istotna sprawa, gdyż w mojej poprzedniej płycie głównej ten procesor był podłączony pod złącze 6-pin lecz w tej płycie jest tylko na 4-pin. @nargoriel

Pisałem już, że obecnie nie myślę nad zakupem nowego procesora.

nargoriel , Normalnie podpiął ten procek jest na liście obsługiwanych cpu przez tą płytę

Jeszcze jedno. Czy jeżeli w przyszłości będę chciał zakupić nowy procesor to może to być Intel Core 2?

Z tego co wiem to Twój procesor (Pentium 4 nie pracuje z ddr3)

Dodane 16.10.2011 (N) 17:06

Nie podepniesz P4 bo jest inne wejście na procesor.

Tak tego Core 2 Quad/Duo podepniesz.

To są obsługiwane procesory przez Twoją płytę główną

xZdzislawx , chyba jednak podepnie

beztytuulx.jpg

igrek ale chyba nie przy takim ramie (ddr3) Chociaż sorki za niedopatrzenie (patrzyłem na to http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … t-us2h_10/) :confused:

xZdzislawx , Zdarza się. Więc myślę że młotkiem by go nie wcisnął :slight_smile: ReaderPL , zmiana proca dużo ci da ale musiał byś też wsadzić jakąś zewnętrzną grafikę

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Procesor faktycznie niezbyt do DDR3, a grafika wystarczy mi, ponieważ ma wejście HDMI :slight_smile:

Raczej wyjście…

Anyway, dobrze, że Twoje problemy zostały rozwiązane.

Zależy też do czego bo wyjście HDMI o niczym nie świadczy