Podkręcanie procesora pentium4


(Piotrkijak) #1

Witam, podkręciłem procesor Pentium4 3,00GHZ na 3,5GHz i po wyjściu z biosu komputer "wstał", ale podczas ładowania zawiesił się. Po obniżeniu taktowania do 3,43 Windows wystartował. Dlaczego komputer nie chce mi działać na taktowaniu 3.5GHz, skoro "wstaje" bez problemu?


(Mmiszczuk) #2

Zbyt niskie napięcie. Wystarcza na ruszenie, ale przy obciążeniu już sypie błędami. Nie napisałeś dokładnie jakie masz model p4.


(Saeros) #3

Może się dołączę :smiley: Próby podkręcania mojego P4 kończyły się zawsze zawodem :frowning: Niby nawet na 2.8 GHz go wykręciłem, a muzyka w WMP cięła (co się nigdy nie zdarzało :!: ) a jak na serio dostał obciążenia, np. podczas gry to komp się resetował i już. Tnie nawet jak nie podkręcam sam, tylko włączę w biosie funkcję Top Performance, a to jest naprawdę minimalne podkręcenie procka i pamięci z tego co zauważyłem.


(Mmiszczuk) #4

Pewnie Ci się przegrzewa. Ja mam p4 3@3,8 GHz na prescott'cie (przy 4 płyta się spaliła). Mam max 55*C (w idle 38*C).


(Piotrkijak) #5

Pomogło. Dźwignąłem mu napiecie rdzenia i ruszył. Czy w momencie jak wyskakuje bsod to znaczy, że już nie pójdzie wyżej?? Bo Nie chciał mi ruszyć jak ustawiłem mu częstotliwość na 236 to pojawił się bsod i dopiero dał radę na 232...


(Saeros) #6

To dziwne by było bo w sumie dbam żeby się nie przegrzewał :? Czyszczę regularnie, wyciąłem dziurę w obudowie pod zasilaczem i wstawiłem dodatkowy wiatraczek 80 mm i jeśli wierzyć Everestowi, po tym zabiegu temperatura w stanie spoczynku 32-36 st (zależy rano czy wieczorem bo mam zimny pokój :mrgreen: Jak się po południu w piecu napali to gorzej haha :smiley: )