Podkręcanie procesora

Witam, mam celerona D 3.2GHz w stresie temperatura nie przekracza 40stopni, normalnie utrzymuje sie na 25-30stopniach. Chciałbym go podkręcić, nie ukrywam ze jestem zielony w tym temacie i zupelnie nie wiem od czego zaczac :confused:

szukalem oczywiscie w googlach ale tam są artykuły w 2005 roku :] wiec nie wiem czy wierzyc takim opisom, technika idzie do przodu…

prosilbym o kilka slow wytlumaczenia, ewentualnie jakis odpowiedzialny link

pozdrawiam i dzieki

Najprostsze wytłumaczenie: zwiększasz wartość FSB w BIOSIE ile wlezie. :]

nie ukrywam ze jestem zielony w tym temacie

Więc lepiej tego nie próbuj bo możesz coś popsuć tak poważnie to te materiały będą dobre bo technika idzie do przodu ale w przypadku twojego kompa już nie. Spróbuj zaktualizować bios może wnosi coś nowego np mnożniki odblokowuje oraz wymień chłodzenie na procka.

Raczej sie nie spotkalem z tym zeby bios mnoznik odblokowywał…

po co ma wymieniać chłodzenie ? jak ma w stresie 40 stopni, lepiej powiedz nam jaki masz zasilacz ? i jaka płyta główna? sprawdź programem cpu-z w zakładce mainboard i napisz model płyty głównej

tracer 370W plyta gigabyte ga-945gzm-s2

http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … s2_30.html

chciałbym żeby procesor działał…

tempfcr.jpg

nawet nie próuj podkrecać na tym zasilaczu!!

mozesz przez niego zjarać kompa

tracer robi jedne z najgorszych zasiłek

nigdy nie warto wierzyć wartością napięć z programów typu speedfan/everest bo rożnie maja się do rzeczywistych napięć, ale w twoim przypadku nawet everest pokazuje masakryczne napięcie 11,71v na lini +12v :smiley:

wymienisz zasilacz to możesz myśleć o podkręcaniu

czyli jak jest za mało to niedobrze? a np 2 linijki wyzej jest linia +2.5V a jest 2.7V to dobrze czy źle?? planuje zmienic ten zasilacz na jakis 500W :]

im mniejsze wahania napięć,tym lepszy zasilacz, najważniejsza jest linia +12v bo z niej zasilany jest procesor i karta graficzna.

napięcie może zejść poniżej wyjściowego,ale w bardzo małym stopniu a u ciebie to jest duże wahanie

zbyt małe napięcie jest złe,ale większe jeszcze gorsze

jak bierzesz jakiś zasilacz to patrz na sprawdzone marki:Corsair,OCZ,Chieftec,Tagan,Amacrox,BeQuiet!,Enermax,Pentagram,Fortron,ewentualnie Modecom ale z seri volcano,carbon, lub MC (żadne feel’e i premiumy)

Jakby chciał podkręcać to musi być nowe chłodzenie.

na tym zasilaczu najlepiej nic nie robić. To produkt rangi codegen, to tykająca bomba.

Bambosz ja tez mam procesor E7400 jaki ustawiles mnoznik przy podkrecaniu i napiecia?? pomozesz mi w podkrecaniu tego porcka??

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … W_ATX.html

ten zasilacz jest OK ??

Mnożnik jest zablokowany, ustawiony standardowo, pamięci i napięcia w ogóle nie ruszane, FSB ustawione na 362, aczkolwiek nie radze ci tak ustawiać bez porządnego chłodzenia (naprawde gorąco polecam Pentagram HP-120 Karakorum, najmniejsze obroty wiatraczka ustawione a proc sie nie grzeje) no i bez porzadnego RAM-u ja mam OCZ Reaper 4 GB (takt. 4-4-4-15) i zasilacz Chiefftec 600W.

a eist i c1e wlaczone masz?

ram na auto leci? to sie nie dziwie, ze bez tykania napiec, bo widac nie osiaga predkosci nominalnej…

a pci zablokowana, czy puszczona na zywiol?

generalnie OC, to nie tylko podbijanie FSB, bo z ta szyna sa powiazane inne, jak chocby PCI (czyli karty, dyski), ram czy glupie USB :slight_smile:

a jechanie w gore z napieciami bez pojecia w co sie laduje, to… lepiej nie pisac :wink:

lepiej na forum temat zalozyc: proc chodzil na 1.4v i nagle zgasl, co sie moglo stac? :rotfl:

nie do konca, bo i mobo ma po to tyle ‘faz’ zasilania, by wyrownac, co podaje zasilacz (pewnie chodzi Ci o vdrop)

choc przy niedostatecznej mocy zasilki i mobo nie wyrobi…

to, ze wiekszosc dobrych zasilaczy ma podbite napiecia, to tylko swiadczy o zapobiegliwosci producenta - pod obciazeniem zawsze jest jakis spadek, gorsze sa szumy (czyli mikroprzepiecia - szpile nie wykrywane przez miernik a tym bardziej soft - za szybko nastepuja) - dobry zasilacz bedzie trzymal norme (+/- 5%), gorszy wyskoczy ponad (czy to w idle podajac za duzo, czy w stresie za malo) plus owe ‘szumy’ beda znacznie wieksze i mobo nie bedzie potrafilo ich skorygowac, co moze sie odbic na CPU… tyle teoria :roll:

Przyznam szczerze że nie znam sie na kręceniu pamięci itp., nic nie ruszałem oprócz tego FSB.

znaczy, fail or luck doesn’t f… :smiley:

no wlasnie, czemu najpierw nie poczytac cos wiecej, niz wlasny temat, gdzie pierwsza porada zawsze jest krec fsb!?

Bo zawsze sie podkręcane od tego zaczyna, czyż nie?

zmartwie Cie, ale nie… zaczyna sie od czytania a potem doswiadczania 8)

nie jestes pierwsza osoba, ktorej to pisze, ale poczytaj chocby poradniki na polskich stronach - jest ich pelno, czasem dosc obszerne (jednak warto sie przez nie przebic, bo to zawsze cos wnosi)

potem potestuj i dopiero na koniec doradzaj… bo naprawde latwo napisac, gorzej wziasc odpowiedzialnosc za zwalony sprzet, nieprawdaz?

No w moim przypadku to przeczytałem 2 poradniki na temat Athlona XP 2600+ :roll: Bo to był mój pierwszy sprzęt który kręciłem.