Podkręcanie procesora

(system) #1

Witam, mam celerona D 3.2GHz w stresie temperatura nie przekracza 40stopni, normalnie utrzymuje sie na 25-30stopniach. Chciałbym go podkręcić, nie ukrywam ze jestem zielony w tym temacie i zupelnie nie wiem od czego zaczac :confused:

szukalem oczywiscie w googlach ale tam są artykuły w 2005 roku :] wiec nie wiem czy wierzyc takim opisom, technika idzie do przodu...

prosilbym o kilka slow wytlumaczenia, ewentualnie jakis odpowiedzialny link

pozdrawiam i dzieki

(Bambosz107) #2

Najprostsze wytłumaczenie: zwiększasz wartość FSB w BIOSIE ile wlezie. :]

(Mattatg) #3
nie ukrywam ze jestem zielony w tym temacie

Więc lepiej tego nie próbuj bo możesz coś popsuć tak poważnie to te materiały będą dobre bo technika idzie do przodu ale w przypadku twojego kompa już nie. Spróbuj zaktualizować bios może wnosi coś nowego np mnożniki odblokowuje oraz wymień chłodzenie na procka.

(Bambosz107) #4

Raczej sie nie spotkalem z tym zeby bios mnoznik odblokowywał...

(Xilon ) #5

po co ma wymieniać chłodzenie ? jak ma w stresie 40 stopni, lepiej powiedz nam jaki masz zasilacz ? i jaka płyta główna? sprawdź programem cpu-z w zakładce mainboard i napisz model płyty głównej

(system) #6

tracer 370W plyta gigabyte ga-945gzm-s2

http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec ... s2_30.html

chciałbym żeby procesor działał....

tempfcr.jpg

(Marusg) #7

nawet nie próuj podkrecać na tym zasilaczu!!

mozesz przez niego zjarać kompa

tracer robi jedne z najgorszych zasiłek

nigdy nie warto wierzyć wartością napięć z programów typu speedfan/everest bo rożnie maja się do rzeczywistych napięć, ale w twoim przypadku nawet everest pokazuje masakryczne napięcie 11,71v na lini +12v :smiley:

wymienisz zasilacz to możesz myśleć o podkręcaniu

(system) #8

czyli jak jest za mało to niedobrze? a np 2 linijki wyzej jest linia +2.5V a jest 2.7V to dobrze czy źle?? planuje zmienic ten zasilacz na jakis 500W :]

(Marusg) #9

im mniejsze wahania napięć,tym lepszy zasilacz, najważniejsza jest linia +12v bo z niej zasilany jest procesor i karta graficzna.

napięcie może zejść poniżej wyjściowego,ale w bardzo małym stopniu a u ciebie to jest duże wahanie

zbyt małe napięcie jest złe,ale większe jeszcze gorsze

jak bierzesz jakiś zasilacz to patrz na sprawdzone marki:Corsair,OCZ,Chieftec,Tagan,Amacrox,BeQuiet!,Enermax,Pentagram,Fortron,ewentualnie Modecom ale z seri volcano,carbon, lub MC (żadne feel'e i premiumy)

(Mskitek) #10

Jakby chciał podkręcać to musi być nowe chłodzenie.

na tym zasilaczu najlepiej nic nie robić. To produkt rangi codegen, to tykająca bomba.

(Emel26) #11

Bambosz ja tez mam procesor E7400 jaki ustawiles mnoznik przy podkrecaniu i napiecia?? pomozesz mi w podkrecaniu tego porcka??

(system) #12

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... W_ATX.html

ten zasilacz jest OK ??

(Bambosz107) #13

Mnożnik jest zablokowany, ustawiony standardowo, pamięci i napięcia w ogóle nie ruszane, FSB ustawione na 362, aczkolwiek nie radze ci tak ustawiać bez porządnego chłodzenia (naprawde gorąco polecam Pentagram HP-120 Karakorum, najmniejsze obroty wiatraczka ustawione a proc sie nie grzeje) no i bez porzadnego RAM-u ja mam OCZ Reaper 4 GB (takt. 4-4-4-15) i zasilacz Chiefftec 600W.

(Adamlor) #14

(Jjoasz) #15

a eist i c1e wlaczone masz?

ram na auto leci? to sie nie dziwie, ze bez tykania napiec, bo widac nie osiaga predkosci nominalnej...

a pci zablokowana, czy puszczona na zywiol?

generalnie OC, to nie tylko podbijanie FSB, bo z ta szyna sa powiazane inne, jak chocby PCI (czyli karty, dyski), ram czy glupie USB :slight_smile:

a jechanie w gore z napieciami bez pojecia w co sie laduje, to... lepiej nie pisac :wink:

lepiej na forum temat zalozyc: proc chodzil na 1.4v i nagle zgasl, co sie moglo stac? :rotfl:

nie do konca, bo i mobo ma po to tyle 'faz' zasilania, by wyrownac, co podaje zasilacz (pewnie chodzi Ci o vdrop)

choc przy niedostatecznej mocy zasilki i mobo nie wyrobi...

to, ze wiekszosc dobrych zasilaczy ma podbite napiecia, to tylko swiadczy o zapobiegliwosci producenta - pod obciazeniem zawsze jest jakis spadek, gorsze sa szumy (czyli mikroprzepiecia - szpile nie wykrywane przez miernik a tym bardziej soft - za szybko nastepuja) - dobry zasilacz bedzie trzymal norme (+/- 5%), gorszy wyskoczy ponad (czy to w idle podajac za duzo, czy w stresie za malo) plus owe 'szumy' beda znacznie wieksze i mobo nie bedzie potrafilo ich skorygowac, co moze sie odbic na CPU... tyle teoria :roll:

(Bambosz107) #16

Przyznam szczerze że nie znam sie na kręceniu pamięci itp., nic nie ruszałem oprócz tego FSB.

(Jjoasz) #17

znaczy, fail or luck doesn't f... :smiley:

no wlasnie, czemu najpierw nie poczytac cos wiecej, niz wlasny temat, gdzie pierwsza porada zawsze jest krec fsb!?

(Bambosz107) #18

Bo zawsze sie podkręcane od tego zaczyna, czyż nie?

(Jjoasz) #19

zmartwie Cie, ale nie... zaczyna sie od czytania a potem doswiadczania 8)

nie jestes pierwsza osoba, ktorej to pisze, ale poczytaj chocby poradniki na polskich stronach - jest ich pelno, czasem dosc obszerne (jednak warto sie przez nie przebic, bo to zawsze cos wnosi)

potem potestuj i dopiero na koniec doradzaj... bo naprawde latwo napisac, gorzej wziasc odpowiedzialnosc za zwalony sprzet, nieprawdaz?

(Bambosz107) #20

No w moim przypadku to przeczytałem 2 poradniki na temat Athlona XP 2600+ :roll: Bo to był mój pierwszy sprzęt który kręciłem.