Podkręcanie procesora

Witam!

Mam oto takie dwa problemy:

Chciałbym podkręcić procesor. Ale nie wiem jak to zrobić. Mam taki program EasyTune5 Pro i

bardzo nie wiem jak się nim posługiwać. Coś tam próbowałem, ale…Nic z tego jak uruchamiam ponownie kompa to wszystko się resetuje (w programie). Morze ktoś wie jak go używać?! Bardzo proszę o pomoc. I jeszcze jedno, czy morze wiecie co się liczy: Magistrala fsb czy Mhz procesora? Morze coś innego? Proszę o pomoc.

Może jest inny program? Z góry dziękuje.

Mój procesor to: Intel Pentium Dual-Core2 E5200 2.50 Ghz

Zasilacza niestety nie znam tylko wiem, że jest to 400W

Chłodzenie było w zestawie (też nie wiem jaka firma).

Płyta główna to GIGABYTE.

Dodatkowe dane techniczne(z pudełka):

Freq. 2.50 Ghz

FSB 800Mhz

L2 Cache 2MB

Core 45nm

Socket LGA 775

PCG 06

Nie wiem poco to, ale może się przydać.

Właśnie bardzo ważny jest zasilacz, żeby to wytrzymał. Jeśli możesz rozkręć komputer i zobacz. Nie wiem po której stronie jest podana u Ciebie marka, u mnie była po prawej.

1. Zasilacz akurat jest najmniej ważnym czynnikiem jeżeli chodzi o podkręcanie procesora. Nie wiem dlaczego wszyscy ostatnio zaczęli stosować wielkie hasło: ZASILACZ. Kupujesz nowy komputer - musisz wymienić zasilacz, zmieniasz kartę grf. - musisz kupić nowy zasilacz, itp, itd.

2. może - pisze się przez “ż”

3. jak zaczynasz kręcić FSB to nie tylko trzeba spojrzeć na to czy procesor da radę, ale także płyta główna i pamięci

4. spróbuj nie bawić się tego typu programem a w BIOSie zmienić FSB na początek o 5% - niestety czasem super efektów podkręcania nie zauważysz. Czasem uda się 20-30% zmienić a czasem nawet 10% się nie da. Tylko najważniejsze pytanie. Czy w ogóle opłaca ci się zabawa? Jak nie zmieniasz chłodzenia referencyjnego to procesor będzie pracował na większych temperaturach - przez co szybciej się zużyje. Z pustego to i nawet Salomon nie naleje - tak samo tutaj - Zawsze są efekty uboczne… Przecież nie masz złego procka - sam mam w lapku T9300 (2,5 GHz Core 2 Duo) i tylko przez mniej jak 1% czasu używam w 100% procesor.

5. może wąskim gardłem u Ciebie jest karta graficzna. Jak zauważasz kiepskie działanie gier to przy tym procku lepiej kartę zmienić lub z nią się pobawić w podkręcanie

ja radze NIE PODKRĘCAJ. Mój kolega podkręcał i spalił…

powyższy komentarz pozostawie bez komentarza,to samo można powiedzieć,nie wychodz na podwórko ,mój kolega wyszedł i go zabili,po drugie podkręcanie procesora jest dość bezpieczne jeśli robi się to z głową i podkręca się go w Biosie a nie programami z pod windowsa!!

Spokojnie moja karta wystarczy jak dla mnie. Jest to GeForce 9500GT 1GB DRR2. Dla niektórych ta karta to jest do wyrzucenia. Mi się podoba. Jak już jestem w temacie to jak podkręcić Kartę graf.?

Jak to zasilacz nie ma nic do podkręcania? Jeżeli nie da wystarczającej mocy to komputer będzie się restartował…

Po o/c obciążenie zasilacza się zwiększa, więc jak najbardziej ważny jest zasilacz.

Zasilacz jest najważniejszy, potem chłodzenie, potem MOBO

Co to jest MOBO? A zasilacz jak już wcześniej pisałem to 400W. Firmy nie znam bo nie chcę zrywać zaślepek.

MOBO skrót z angielskiego (Motherboard )

Dzięki! Bo nie wiedziałem. A poza tym Dlatego założyłem ten wątek bo nie wiedziałem Jak podkręcić procesor.

Najpierw się dobrze zastanów czego chcesz. Jednym zaprzeczasz drugie…

Tak jak pisał już ktoś wcześniej - sprawdź markę zasilacza. Później zapoznaj się z biosem. E5200 to bardzo ładny model do kręcenia, ale płyta główna musi na to najpierw pozwolić… Podaj jej model…

ps. na pytanie w stylu: mam samochód, pojemność 2.0 - jak go podkręcić? nie jest łatwo odpowiedzieć…

Napisałem że “dodatkowo” czy można podkręcić kartę. Markę płyty głównej już podałem. Jak chcesz wiedzieć model to później ci napiszę bo korzystam z innego kompa… :smiley: . Co do procesora chcę go podkręcić za pomocą jakiegoś programu. Nie chcę wyciskać z niego maksimum mocy bo chciałbym jeszcze używać mojego dotychczasowego chłodzenia.

Dodane 15.12.2009 (Wt) 21:30

Płyta główna to GIGABYTE. Wg. mnie są 3 warzne info.:

a)G31M-ES2C

b)GA-G31M-ES2C

c)“Check Number: 8400”

Jak jest coś innego potrzebnego to proszę o podpowiedź gdzie tego szukać.