Podkręcanie procesora

(Smerfy107) #1

Witam!

Mam oto takie dwa problemy:

Chciałbym podkręcić procesor. Ale nie wiem jak to zrobić. Mam taki program EasyTune5 Pro i

bardzo nie wiem jak się nim posługiwać. Coś tam próbowałem, ale...Nic z tego jak uruchamiam ponownie kompa to wszystko się resetuje (w programie). Morze ktoś wie jak go używać?! Bardzo proszę o pomoc. I jeszcze jedno, czy morze wiecie co się liczy: Magistrala fsb czy Mhz procesora? Morze coś innego? Proszę o pomoc.

Może jest inny program? Z góry dziękuje.

Mój procesor to: Intel Pentium Dual-Core2 E5200 2.50 Ghz

Zasilacza niestety nie znam tylko wiem, że jest to 400W

Chłodzenie było w zestawie (też nie wiem jaka firma).

Płyta główna to GIGABYTE.

Dodatkowe dane techniczne(z pudełka):

Freq. 2.50 Ghz

FSB 800Mhz

L2 Cache 2MB

Core 45nm

Socket LGA 775

PCG 06

Nie wiem poco to, ale może się przydać.

(BejDżej) #2

Właśnie bardzo ważny jest zasilacz, żeby to wytrzymał. Jeśli możesz rozkręć komputer i zobacz. Nie wiem po której stronie jest podana u Ciebie marka, u mnie była po prawej.

(Bela Daniel) #3

1) Zasilacz akurat jest najmniej ważnym czynnikiem jeżeli chodzi o podkręcanie procesora. Nie wiem dlaczego wszyscy ostatnio zaczęli stosować wielkie hasło: ZASILACZ. Kupujesz nowy komputer - musisz wymienić zasilacz, zmieniasz kartę grf. - musisz kupić nowy zasilacz, itp, itd.

2) może - pisze się przez "ż"

3) jak zaczynasz kręcić FSB to nie tylko trzeba spojrzeć na to czy procesor da radę, ale także płyta główna i pamięci

4) spróbuj nie bawić się tego typu programem a w BIOSie zmienić FSB na początek o 5% - niestety czasem super efektów podkręcania nie zauważysz. Czasem uda się 20-30% zmienić a czasem nawet 10% się nie da. Tylko najważniejsze pytanie. Czy w ogóle opłaca ci się zabawa? Jak nie zmieniasz chłodzenia referencyjnego to procesor będzie pracował na większych temperaturach - przez co szybciej się zużyje. Z pustego to i nawet Salomon nie naleje - tak samo tutaj - Zawsze są efekty uboczne... Przecież nie masz złego procka - sam mam w lapku T9300 (2,5 GHz Core 2 Duo) i tylko przez mniej jak 1% czasu używam w 100% procesor.

5) może wąskim gardłem u Ciebie jest karta graficzna. Jak zauważasz kiepskie działanie gier to przy tym procku lepiej kartę zmienić lub z nią się pobawić w podkręcanie

(Krzysiekssj) #4

ja radze NIE PODKRĘCAJ. Mój kolega podkręcał i spalił...

(Gural7) #5

powyższy komentarz pozostawie bez komentarza,to samo można powiedzieć,nie wychodz na podwórko ,mój kolega wyszedł i go zabili,po drugie podkręcanie procesora jest dość bezpieczne jeśli robi się to z głową i podkręca się go w Biosie a nie programami z pod windowsa!!

(Smerfy107) #6

Spokojnie moja karta wystarczy jak dla mnie. Jest to GeForce 9500GT 1GB DRR2. Dla niektórych ta karta to jest do wyrzucenia. Mi się podoba. Jak już jestem w temacie to jak podkręcić Kartę graf.?

(Leonxel) #7

Jak to zasilacz nie ma nic do podkręcania? Jeżeli nie da wystarczającej mocy to komputer będzie się restartował...

(Emilmlo) #8

Po o/c obciążenie zasilacza się zwiększa, więc jak najbardziej ważny jest zasilacz.

(Ctr) #9

Zasilacz jest najważniejszy, potem chłodzenie, potem MOBO

(Smerfy107) #10

Co to jest MOBO? A zasilacz jak już wcześniej pisałem to 400W. Firmy nie znam bo nie chcę zrywać zaślepek.

(Gural7) #11

MOBO skrót z angielskiego (Motherboard )

(Smerfy107) #12

Dzięki! Bo nie wiedziałem. A poza tym Dlatego założyłem ten wątek bo nie wiedziałem Jak podkręcić procesor.

(Donaszym) #13

Najpierw się dobrze zastanów czego chcesz. Jednym zaprzeczasz drugie...

Tak jak pisał już ktoś wcześniej - sprawdź markę zasilacza. Później zapoznaj się z biosem. E5200 to bardzo ładny model do kręcenia, ale płyta główna musi na to najpierw pozwolić... Podaj jej model...

ps. na pytanie w stylu: mam samochód, pojemność 2.0 - jak go podkręcić? nie jest łatwo odpowiedzieć...

(Smerfy107) #14

Napisałem że "dodatkowo" czy można podkręcić kartę. Markę płyty głównej już podałem. Jak chcesz wiedzieć model to później ci napiszę bo korzystam z innego kompa... :smiley: . Co do procesora chcę go podkręcić za pomocą jakiegoś programu. Nie chcę wyciskać z niego maksimum mocy bo chciałbym jeszcze używać mojego dotychczasowego chłodzenia.

-- Dodane 15.12.2009 (Wt) 21:30 --

Płyta główna to GIGABYTE. Wg. mnie są 3 warzne info.:

a)G31M-ES2C

b)GA-G31M-ES2C

c)"Check Number: 8400"

Jak jest coś innego potrzebnego to proszę o podpowiedź gdzie tego szukać.