Podkręcanie procesora

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość podkręcenia mojego procesorka.

Procesor: penrtium 4 1,5Ghz socket 478

Płyta główna: Epox Ep-4pead

Zasilacz: Nie znam firmy ale mam napisane, że model to MPT-400PE coś takiego http://allegro.pl/zasilacz-input-mpt-40 … 07328.html

RAM: GOODRAM DDR 256MB PC3200 DIMM a druga nie znam firmy ale na niej jest napis na tabliczce 256MB UNB PC3200 taktowanie podejrzewam 400Mhz.

GRafika: Geforce 2 MX400 64MB AGP 4x

Chłodzenie: Radiator i wentylator. Smarowane pasta i czyszczone tydzień temu.

temperatura przy normalnej pracy procesora to 41-44C

Mam zainstalowanego Ubuntu 10.10 i jakoś cieżko mi chodzi i zastanawiam się czy ktoś zna może optymalne ustawienia dla tego procesora i innych podzespołów żeby wszystko lepiej chodziło.

Pozdrawiam

Sądze, że bez większego problemu powinieneś osiągnąć 1.8GHz (z lekkimi oporami pewnie nawet 2.0), ale U10.10 będzie miał i tak ciężko przy takiej ilości RAM.

Pamiętaj, że każdy procek kręci się inaczej - więc za ewentualne uszkodzenia nie odpowiadam.

A jak sprawdzić stabilność systemu pod linuxem zebym wiedzial ile moge podniesc zasilanie i FBS

Wydaje mi się, że nie ma sensu podkręcania tego procesora. Raczej nie odczujesz różnicy.

Nie znalazłem strony producenta, ale wg. tego http://archiwumallegro.pl/epox_ep_4pead … 28421.html płyta obsługuje dość wysoko taktowane Pentium 4 Northwood na szynie 533MHz.

Zatem najlepiej kupić do niej:

http://allegro.pl/sl6pe-p4-2-66ghz-512m … 56184.html

Powinno być wyraźnie szybciej, a koszt wymiany niewielki.

vanderneels ,

Odczuje się… odczuje…, miałem AMD 1.7, 2.0 i potem 2.2 (bez podkręcania). Niby różnica niewielka ale czuć.

Ale podzielam twoje zdanie, kupić 2.66 i będzie ogień w porównaniu do 1.5, bo jak rozumiem 2.66 ma HT, a te 1.5 nie (ale mogę się mylić).

Tak na marginesie te pierwsze P4 nie były tak wydajne, porównywano moc obliczeniową PIII 1.4Ghz do P4 1.7Ghz (pewnie w specyficznych warunkach, ale jednak).

Wszystko zależy od jakości podzespołów Twojego komputera. Uważam, że w tym przypadku zamiast wyższej wydajności poczujesz tylko większą temperaturę.

Nie polecam porównywać Pentium 4 do produktów AMD z tamtego okresu, bo niestety wtedy Intel był mocno w tyle.

Jeżeli jednak jesteś zdeterminowany, zobacz najpierw jak sprawuje się Twój procesor bez podkręcania. Jakie masz temperatury podczas obciażenia.

Pod windowsem używałem do obciążenia procesora SuperPi, wiem że pod Linuxa też jest ten program.

U mnie przy pentium D (2x3.2GHz) na chłodzeniu BOXowym temperatury podczas zwykłej pracy to 35-40.

Jeżeli masz automatyczne sterowanie obrotami FAN, to bądź gotowy na niezły chałas, jeżeli chcesz kręcić tego procka.

Także polecam zakup lepszego procesora jak również dołożenie ramu.

No właśnie :wink:

Jeszcze co do chłodzenia. U mnie na AMD 2.2 GHz jest chłodzenie od 1.7. temperatura jest o ok 5-7*C wyższa ale nie ma problemów. Czyli u Ciebie jeśli byś zmienił procka na 2.0-2.2 to jeszcze pójdzie, ale przy większych raczej będziesz musiał wymienić wentyl+radiator.