Podkrecanie Procka

Witam, umie ktoś podkręcić procesor intel i5-6200u?
Jest to Procesor Laptopowy, jeżeli ktoś nie wie, to proszę się nie wypowiadać.
I jeszcze chciałbym podkręcić Karte Graficzna i Wentylator
PS. Speed Fan Nie działa.

Kartę graficzną możesz próbować podkręcić w programie Nvidia Inspector. O ile oczywiście używasz karty graficznej tego producenta. Nie podajesz konkretów, nawet modelu lapka.

Podkręcanie procesora nie jest możliwe. To niskonapięciowa jednostka ograniczana przez niskie TDP. Jeśli oczekujesz większej wydajności musisz zmienić komputer na szybszy z procesorem 4-rdzeniowym czy na PC stacjonarny. Aktualny procesor praktycznie na pewno już aktualnie throttlinguje i nie osiąga pełnych taktowań pod obciążeniem.
Kontrola obrotów wentylatora przynajmniej w niektórych modelach jest możliwa. Dla Thinkpadów jest to Thinkpad Fan Controller. Swego czasu używałem i8kfangui dla starszego laptopa Dell Latitude.

Karta Graficzna Radeon R5 M430, Laptop HP 250 G5, najdroższa wersja.https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-hp-250-g5-z3a50es

Przecież to konfiguracja biurowa… co tu podkręcać?

Możliwości kontroli wentylatora w tym modelu brak. HP oferuje aplikacje CoolSense, gdzie można ewentualnie zmniejszyć poziom hałasu. Cała praca układu chłodzenia jest jednak kontrolowana przez płytę główną.
Podkręcanie karty możesz próbować (bardziej z ciekawości) wykonać w MSI Afterburner czy Sapphire TRIXX. Na spontaniczne efekty nie masz co liczyć, jak @JNJN wspomniał laptop w tej specyfikacji jest przewidziany tylko do mniej obciążających zadań. Procesor może konkurować tylko ze słabymi jednostkami Celeron z segmentu stacjonarnych PC. Desktopowy procesor za 300zł będzie na pewno sporo szybszy od tej niskonapięciowej i5. Karta graficzna to również bardzo budżetowy model, nienadający się do gier. Szyna 64bit, pamięć typu DDR3. https://www.notebookcheck.pl/AMD-Radeon-R5-M430.160199.0.html Jak widać w testach gier przeważa kolor czerwony czyli w większości tytułów powyżej ustawień niskich będzie niegrywalnie. Zadziałają tylko mniej wymagające gry i tylko w obniżonej rozdzielczości.

Hmm, dziwne bo ja posiadam DDR5, w tej karcie DDR4, 12 gb RAM.
Procesor… słaby, mógłby być lepszy dlatego chcę podkręcić
PS. znalazłem program do podkręcania to jak podkręcę to daje skutek, lecz jak podkręcę o 400 mhz to wylacza się komputer ;-;

Może najpierw puść stress test np. programem OCCT i zaobserwuj czy taktowania nie są zbijane. Praktycznie na pewno procesor nie utrzyma przez cały czas katalogowych 2.3-2.8GHz.
Z ciekawości, co to za program?

Najnowszy program GPU-Z i wklej tu z niej screen - zakładka Graphics Card.

I multimedia i biuro i to wszystko.

Okej, PS ten program do sterowania wentylatorem nie działa, bląd przy instalacji, nie był dostarczony od nowości z lapkiem :slight_smile:


Zaraz pobiore OCCT :slight_smile:
Wlączyłem OCCT Procka, i okazuje się że bierze 2700 mh/z nie całe a turbo 2.8 ;/

Przekłamanie w odczycie lub rzadko spotykane GDDR4? praktycznie to samo do GDDR3 i 64 bity.