Podkręcanie Q6600 G0

(Barteek 967) #1

Witam, zakupiłem Intel Core 2 Quad Processor Q6600 w rewizji G0 :slight_smile: i chciałbym go podkręcić. Procesor ma zamontowane chłodzenie SilentiumPC Spartan HE923 z dwoma wentylatorami. Po ustawieniu fsb na 340 procesor osiągnął niecałe 3 GHz lecz podczas testu w OCCT wyskoczył błąd 3 rdzenia. Czego to może być wina ? Temperatura procesora w stresie (IntelBurn test) wynosi maksymalnie 50 stopni. W biosie znajduję się opcja EZ Overclocking, lecz jest ona zablokowana. Wiem, że nie można podać dokładnie ale ile mógłbym wyciągnąć z niego na sprzęcie z podpisu ? Proszę o szybkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

(Szotek5) #2

Sarsis , jakie ustawiłeś napięcie procesora na te 3GHz? Jaką częstotliwość i napięcie miały pamięci przy tym?

Ogólnie słabą sobie wybrałeś platformę na OC, na wiele nie licz (bardzo cienka płyta główna, niechłodzona i uboga sekcja zasilania).. Co chcesz osiągnąć przez OC? Bo jeśli więcej FPS to pomyśl najpierw o nowej grafice :stuck_out_tongue:

No i

przy tej zasiłce nie bawiłbym się w OC..

Dostępne tylko dla procesorów z serii E5xxx

(Barteek 967) #3

Napięcia automatyczne, a ile powinienem ustawić ? Chcę osiągnąć większą wydajność. Na starym procesorze (e3200) przy 3.0GHz np w super pi miałem szybsze czasy niż aktualnie bez OC. Zasilacz chyba wytrzyma takie OC ? W internetowych kalkulatorach mocy wychodziło coś około 300w.

(Szotek5) #4

Akurat SuperPi nie jest miarodajnym benchmarkiem, z resztą na pewno Q6600 jest wydajniejszy od Celerona E3200 :> No a więcej FPS nie wyciągniesz.

Maybe... Zasilacz z czarnej listy więc jego moc na poszczególnych liniach może bardzo mijać się z prawdą, a wahania napięć mogą być bardzo duże. Na temat tego modelu słyszałem wiele złych opinii i nawet na komputroniku niepochlebnie o nim pisze większość użytkowników klik!. To istna ruletka - może działać bezproblemowo a pewnego dnia spalić się i zabrać ze sobą resztę ..

Twój wybór :slight_smile:

(Barteek 967) #5

No niestety aktualnie nie mam funduszy na nowy zasilacz. Napięcia w nim zostały mierzone miernikiem 5.20 i 12.27, czy są one odpowiednie ? Tak więc jakie napięcie mam ustawić do tego procesora by osiągnąć te 3.0GHz?

(Konradpastuszka) #6

Ty masz za słabą płyte główną do podkręcania core 2 quad (tylko 3 fazy-powinno być min 4 mocne) jak będziesz dalej kombinował z oc to uwalisz płyte, nie wspominając o wymianie zasilacza .

(Szotek5) #7

Te wychylenia już są niepokojące (szczególnie na lini 5v - prawie na granicy standardu ATX) - pomiar wykonywany pod obciążeniem?

(Barteek 967) #8

Tak,w trakcie pomiarów pracował IntelBurn Test, zapomniałem dopisać jeszcze jednej wartości 3,41V.

(Szotek5) #9

Sarsis , ostatecznie może być, ale pamiętaj że w każdej chwili możesz ujrzeć fajerwerki. Kiedy zdobędziesz trochę gotówki to zainwestuj w jakiegoś Fortrona lub chociaż Aerocoola VP450 (na pewno będzie lepszym wyborem niż obecny).

Co do napięcia - u mnie ten procek działa stabilnie na 1.17 (według BIOS, nie posiadam miernika aby sprawdzić - programy wskazują sporo mniej :x )

Myślę że vcore 1,25V powinno być wystarczające. Pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego mnożnika pamięci, aby ich częstotliwość po OC procka była jak najbliższa ich standardowemu taktowaniu (niższe może być, wyższego nie zalecam z możliwej konieczności podbijania napięcia na nich)

(Mar Mich 89) #10

Witam,

pozwolcie że przykleje się do tego tematu. jedna rzecz mnie zaintrygowala chcialem kupic q6600 i nie wiedzialem ze płytka ma az taki wpływ na jego oc

Posiadam płytke gigabyte p35-ds3l. Czy nie bede miał problemow z podkreceniem tego procesora? Interesowało by mnie ok.3,4 ghz.

A jesli chodzi o chłodzenie - mam "okazje" kupić używkę scythe ninja 2 za 60zł. nie ma gwarancji a chlodzenie ma juz ponad 2 lata. nie lepiej zrobie kupujac nowke slientium fortisPC za 120zł? Jest jakas kolosalna roznica miedzy tymi coolerami?

z góry Dzieki za odpowiedź

(Konradpastuszka) #11

To chłodzenie za 60 zł -to kupuj ( ewentualnie można wymienić wentylator jak za głośny ).

Płytę posiadasz dobrą 4 fazy zasilania ( idealna powinna mieć 8 faz zasilania ), ale 3,4 ghz nie da rady (max fsb płyty to 1333mhz ,jakby miała 1600mhz była by szansa).

Napisz jaki posiadasz zasilacz -to jest ważne przy oc .

Nie wolno wychodzic z założenia że chcę podkręcic do ustalonej z góry szybkości , jeden procesor podkręca sie lepiej drugi słabiej -najważniejsza jest stabilność po oc.

Tobie jak by pracował z szybkością np 3,0 ghz ale stabilnie to już by było dobrze

(Mar Mich 89) #12

Zasilacz to Corsair 450W-VX. Czytałem że te quady niby powyzej 3,0 kręcą się na luzie. To mowisz moze byc problem z podkreceniem? :confused: A to akurat dla mnie ważne bo chciałem dokupić radeona hd6850 lub gf 460gtx. A ten procesor na fabrycznym taktowaniu chyba bedzie spowalnial te karty prawda?

(Konradpastuszka) #13

Kręcą sie na luzie ale na płytach z max fsb 1600mhz i mocną sekcją zasilania ( min 6-8 faz zasilających)

Twoja posiada max fsb 1333mhz -to jest ograniczenie do mocnego oc (3,0 ghz to już sporo )

Jak planujesz zakup core 2 quad to szukaj Q9450,Q9550,Q9650 sa najwydajniejsze nawet bez oc

(Mar Mich 89) #14

mniej wiecej do jakiej wartości móglbym go wykrecić na tej płycie?

(Konradpastuszka) #15

Mniej więcej na 3,0 ghz.

(Mar Mich 89) #16

3,0 wystarczy do obslugi hd 6850? może penryn e8400 dałby się odpowiednio wykrecic? Jeśli nie to chyba będe musial sie powaznie zastanowić nad złozeniem wszystkiego na nowej platformie.

(Konradpastuszka) #17

E8400 nie podkrecisz na tej płycie ma taką samą szybkośc magistrali fsb 1333mhz co płyta.

Gdybyś posiadał płytę z chipsetem Intel P45 -nie było by żadnych ograniczeń w oc

(Mar Mich 89) #18

Q6600 zamowiony tylko teraz jeszcze mam pytanko czy mój zasilacz Corsair 450W (+12V 396W) da sobie jeszcze rade z karta hd5850? bo wyszła opcja taniego zakupu tej karty,a w testach widze że jest troche lepsza od 6850 ale i pobór mocy ma troche wyższy. Procesor bedzie oczywiscie krecony wiec tez pobor mocy troche podskoczy.

(Szotek5) #19

murphy1 , da radę :slight_smile:

(Gomez734) #20

Sorry za odgrzanie kotleta,ale aż mnie nosi jak takie bzdury czytam..Stary wygrałeś konkurs pt.bzdura roku..Gratuluje =D>

Te płyty ,w ogóle ten chipset robią 2400fsb.oczywiście nie wszystkie.Ale te skromne 1600>1800 zrobi każda płyta z chipsetem p35 :!: :!:

Na tym chipsecie były bite rekordy w podkręcaniu.

Super......a co powiesz na to ? http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=523482