Podkręcanie Q6600 G0

Witam, zakupiłem Intel Core 2 Quad Processor Q6600 w rewizji G0 :slight_smile: i chciałbym go podkręcić. Procesor ma zamontowane chłodzenie SilentiumPC Spartan HE923 z dwoma wentylatorami. Po ustawieniu fsb na 340 procesor osiągnął niecałe 3 GHz lecz podczas testu w OCCT wyskoczył błąd 3 rdzenia. Czego to może być wina ? Temperatura procesora w stresie (IntelBurn test) wynosi maksymalnie 50 stopni. W biosie znajduję się opcja EZ Overclocking, lecz jest ona zablokowana. Wiem, że nie można podać dokładnie ale ile mógłbym wyciągnąć z niego na sprzęcie z podpisu ? Proszę o szybkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Sarsis , jakie ustawiłeś napięcie procesora na te 3GHz? Jaką częstotliwość i napięcie miały pamięci przy tym?

Ogólnie słabą sobie wybrałeś platformę na OC, na wiele nie licz (bardzo cienka płyta główna, niechłodzona i uboga sekcja zasilania)… Co chcesz osiągnąć przez OC? Bo jeśli więcej FPS to pomyśl najpierw o nowej grafice :stuck_out_tongue:

No i

przy tej zasiłce nie bawiłbym się w OC…

Dostępne tylko dla procesorów z serii E5xxx

Napięcia automatyczne, a ile powinienem ustawić ? Chcę osiągnąć większą wydajność. Na starym procesorze (e3200) przy 3.0GHz np w super pi miałem szybsze czasy niż aktualnie bez OC. Zasilacz chyba wytrzyma takie OC ? W internetowych kalkulatorach mocy wychodziło coś około 300w.

Akurat SuperPi nie jest miarodajnym benchmarkiem, z resztą na pewno Q6600 jest wydajniejszy od Celerona E3200 :> No a więcej FPS nie wyciągniesz.

Maybe… Zasilacz z czarnej listy więc jego moc na poszczególnych liniach może bardzo mijać się z prawdą, a wahania napięć mogą być bardzo duże. Na temat tego modelu słyszałem wiele złych opinii i nawet na komputroniku niepochlebnie o nim pisze większość użytkowników klik!. To istna ruletka - może działać bezproblemowo a pewnego dnia spalić się i zabrać ze sobą resztę …

Twój wybór :slight_smile:

No niestety aktualnie nie mam funduszy na nowy zasilacz. Napięcia w nim zostały mierzone miernikiem 5.20 i 12.27, czy są one odpowiednie ? Tak więc jakie napięcie mam ustawić do tego procesora by osiągnąć te 3.0GHz?

Ty masz za słabą płyte główną do podkręcania core 2 quad (tylko 3 fazy-powinno być min 4 mocne) jak będziesz dalej kombinował z oc to uwalisz płyte, nie wspominając o wymianie zasilacza .

Te wychylenia już są niepokojące (szczególnie na lini 5v - prawie na granicy standardu ATX) - pomiar wykonywany pod obciążeniem?

Tak,w trakcie pomiarów pracował IntelBurn Test, zapomniałem dopisać jeszcze jednej wartości 3,41V.

Sarsis , ostatecznie może być, ale pamiętaj że w każdej chwili możesz ujrzeć fajerwerki. Kiedy zdobędziesz trochę gotówki to zainwestuj w jakiegoś Fortrona lub chociaż Aerocoola VP450 (na pewno będzie lepszym wyborem niż obecny).

Co do napięcia - u mnie ten procek działa stabilnie na 1.17 (według BIOS, nie posiadam miernika aby sprawdzić - programy wskazują sporo mniej :x )

Myślę że vcore 1,25V powinno być wystarczające. Pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego mnożnika pamięci, aby ich częstotliwość po OC procka była jak najbliższa ich standardowemu taktowaniu (niższe może być, wyższego nie zalecam z możliwej konieczności podbijania napięcia na nich)

Witam,

pozwolcie że przykleje się do tego tematu. jedna rzecz mnie zaintrygowala chcialem kupic q6600 i nie wiedzialem ze płytka ma az taki wpływ na jego oc

Posiadam płytke gigabyte p35-ds3l. Czy nie bede miał problemow z podkreceniem tego procesora? Interesowało by mnie ok.3,4 ghz.

A jesli chodzi o chłodzenie - mam “okazje” kupić używkę scythe ninja 2 za 60zł. nie ma gwarancji a chlodzenie ma juz ponad 2 lata. nie lepiej zrobie kupujac nowke slientium fortisPC za 120zł? Jest jakas kolosalna roznica miedzy tymi coolerami?

z góry Dzieki za odpowiedź

To chłodzenie za 60 zł -to kupuj ( ewentualnie można wymienić wentylator jak za głośny ).

Płytę posiadasz dobrą 4 fazy zasilania ( idealna powinna mieć 8 faz zasilania ), ale 3,4 ghz nie da rady (max fsb płyty to 1333mhz ,jakby miała 1600mhz była by szansa).

Napisz jaki posiadasz zasilacz -to jest ważne przy oc .

Nie wolno wychodzic z założenia że chcę podkręcic do ustalonej z góry szybkości , jeden procesor podkręca sie lepiej drugi słabiej -najważniejsza jest stabilność po oc.

Tobie jak by pracował z szybkością np 3,0 ghz ale stabilnie to już by było dobrze

Zasilacz to Corsair 450W-VX. Czytałem że te quady niby powyzej 3,0 kręcą się na luzie. To mowisz moze byc problem z podkreceniem? :confused: A to akurat dla mnie ważne bo chciałem dokupić radeona hd6850 lub gf 460gtx. A ten procesor na fabrycznym taktowaniu chyba bedzie spowalnial te karty prawda?

Kręcą sie na luzie ale na płytach z max fsb 1600mhz i mocną sekcją zasilania ( min 6-8 faz zasilających)

Twoja posiada max fsb 1333mhz -to jest ograniczenie do mocnego oc (3,0 ghz to już sporo )

Jak planujesz zakup core 2 quad to szukaj Q9450,Q9550,Q9650 sa najwydajniejsze nawet bez oc

mniej wiecej do jakiej wartości móglbym go wykrecić na tej płycie?

Mniej więcej na 3,0 ghz.

3,0 wystarczy do obslugi hd 6850? może penryn e8400 dałby się odpowiednio wykrecic? Jeśli nie to chyba będe musial sie powaznie zastanowić nad złozeniem wszystkiego na nowej platformie.

E8400 nie podkrecisz na tej płycie ma taką samą szybkośc magistrali fsb 1333mhz co płyta.

Gdybyś posiadał płytę z chipsetem Intel P45 -nie było by żadnych ograniczeń w oc

Q6600 zamowiony tylko teraz jeszcze mam pytanko czy mój zasilacz Corsair 450W (+12V 396W) da sobie jeszcze rade z karta hd5850? bo wyszła opcja taniego zakupu tej karty,a w testach widze że jest troche lepsza od 6850 ale i pobór mocy ma troche wyższy. Procesor bedzie oczywiscie krecony wiec tez pobor mocy troche podskoczy.

murphy1 , da radę :slight_smile:

Sorry za odgrzanie kotleta,ale aż mnie nosi jak takie bzdury czytam…Stary wygrałeś konkurs pt.bzdura roku…Gratuluje =D>

Te płyty ,w ogóle ten chipset robią 2400fsb.oczywiście nie wszystkie.Ale te skromne 1600>1800 zrobi każda płyta z chipsetem p35 :!: :!:

Na tym chipsecie były bite rekordy w podkręcaniu.

Super…a co powiesz na to ? http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=523482