Podkręcanie Q9550 - zmiana napięcia

Witam. Przeczytałem już masę stron nt. OC tego procesora, ale na każdej podane są równe informacje. Chciałbym się dowiedzieć jakie są bezpieczne napięcia dla tego proca. Poza tym nie jestem do końca obeznany w tematyce overclockingu więc prosiłbym o wyjaśnienie kilku spraw. Przede wszystkim jak to jest z tą zmianą napięcia? Jeśli zwiększę napięcie to taktowanie procesora samo się podniesie?

Mój sprzęt:

mobo: gigabyte EP-45-DS3LR

ram: kingmax KLEE88F-B8KU6 1066 DDR2

proc: Intel Q9550 Quad-core rev. E0

chłodzenie: scythe mugen rev. 2

Na chwilę obecną zmieniłem tylko FSB na 366, więcej nie jestem w stanie bo komp sie nie bootuje. Prosiłbym o pomoc. Z góry dzięki ; )

Najpierw zmniejsz dzielnik pamięci, aby w chwili gdy komputer się nie bootuje to wiedzieć, że procesor potrzebuje więcej papu (napięcia).

Jedziesz z FSB do góry dopóki właśnie komp nie będzie chciał odpalić. Zwiększasz napięcie stopniowo i sprawdzasz czy komp się uruchamia. Jeśli tak to kontynuujesz z podnoszeniem FSB do żądanej wartości. Oczywiście monitoruj temp. W programie CPU-Z masz aktualną częstotliwość proca, FSB i pamięci. Programem np. Prime95 albo Orthos sprawdzasz stabilność proca. Na koniec bawisz się z dzielnikiem pamięci i ich napięciem. (Radzę nie przekraczać na RAMach 2.3V-2.4V; do proca pogoogluj trochę).

I ustaw taktowanie PCI-E standardowo na 100MHz, bo jeśli jest na Auto to ze zwiększaniem całej szyny FSB może być problem właśnie z PCI-E.

I radzę wszystkie napięcia ustawić na sztywno, bo na Auto płyta główna często przesadza i daje za dużo papu :wink:

I jeszcze pamiętaj, że zwiększenie napięcia = dość duże zwiększenie wydzielanego ciepła, ale również większe możliwości OC.

A no i z tego co pamiętam to na te procki ustawiało się napięcie maksymalne 1.4V (wyżej to już granica ekstremalna), z resztą wszystko masz tutaj: http://ark.intel.com/Product.aspx?id=33924

Pozdrawiam!

Ok, dzięki wielkie. Mam jeszcze jedno pytanie, do zmiany napięcia procesora w biosie służy opcja CPU vcore? Bo opcji zmiany napięcia ze słowem “CPU” z przodu trochę jest i nie chcę czegoś uszkodzić.

kuba115 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Tak, to jest CPU Vcore.