Podkręcanie RAM i Procesora

Witam.Chcialbym prosic o pomoc wszystkich ktorzy sie na tym znaja.Chodzi mi o podkrecenie pamieci RAM,oczywiscie bezpieczne:) Nie mam dodatkowego chlodzenia na pamieci(radiatorkow)posiadam Kingstony 667.W sumie 4 GB.Jesli ktos moze mi pomoc,bylbym wdzieczny:) Jednoczesnie prosze o pomoc tez w podkreceniu E4300 C2D.Gdy podkrecam,a pozniej resetuje komputer,ustawienia wracaja do poprzednich.Chcialbym wyciagnac z 2,7 Ghz.

Można wyciągnąć więcej. Zależy jakie masz chłodzenie na procku.

Zapisujesz ustawienia?

Ustawienia zapisuje,bez podkręcenia sprawdzalem temp.w Speedfanie i wynosi ok.30C na rdzen.Mam wiatrak z przodu obudowy i dodatkowe chlodzenie w srodku.Wiem ze trzeba zmienic szyne FSB,ale czy cos jeszcze?zalezy mi tez na podkreceniu Ram.

Lepiej sprawdzaj w biosie.

Jak zapisujesz? Jakim tutkiem się kierujesz przy podkręceniu?

Nic nie musisz zmieniać po co??

Ustawienia zapisuje w Biosie (Save settings…cos takiego),procesor wiem ze podkreca sie poprzez zmiane FSB ale nie wiem jak z Ramami.Chcialbym podkrecic i procesor i pamieci ale nie chcialbym zeby po jakims czasie np.podczas grania cos sie zepsulo.

Pamięci podkręcasz ustawiając dzielnik ddr:cpu.

Pamieci mam 667 to jak po zmianie dzielniku wyjdzie mi 800,to nic sie nie stanie?I bedzie stabilnie pracowac?

Będzie stabilnie a co :slight_smile:

Nie wiem czy będzie działać stabilnie. Jeżeli pamięci pójdą na takich taktowaniach, to będzie działać, jeżeli nie dadzą rady, to komp Ci się nie włączy. Sam musisz spróbować.

A ty wróżka jesteś? Nie każde pamięci 667MHz dochodzą do 800MHz.

Przy podkręcaniu timingi pamięci ustaw ręcznie na 5-5-5-12. Jak osiągniesz satysfakcjonujący wynik i komp będzie stabilny, to możesz próbować je obniżyć.

Wlasnie nie wiem jak z tymi Timingami…nie wiem gdzie to zmienić.Czyli jak komputer sie wlaczy po zmianie timingow albo czestotliwosci tzn ze bedzie juz dalej dobrze?

Poczytaj manuala od płyty, tam powinieneś znaleźć informacje na temat biosu.

To, że komputer się odpali, nie oznacza, że jest on stabilny. Stabilność sprawdzaj programem Orthos przez co najmniej dwie godziny. Będzie stabilny, jeżeli nie wyskoczą błędy. Możesz użyć też SuperPI, jako sprawdzenie, o ile komp poprawił swoje osiągi.

Jasnowidz nie wróżka :slight_smile: